Kobiety, które nie są jeszcze gotowe na zajście w ciążę, mają do dyspozycji wiele metod antykoncepcyjnych. Jednym ze sposobów zapobiegania niechcianemu zapłodnieniu jest dopochwowy system terapeutyczny, zawierający w swoim składzie żeńskie hormony płciowe. Stężenie progesteronu i estrogenu jest ściśle określone, a skuteczność leku bardzo wysoka. Adaring działa podobnie jak złożona tabletka antykoncepcyjna. Co należy wiedzieć o tym medykamencie, jak go stosować i jakie są przeciwwskazania?
Co zawiera i jak działa Adaring?
Adaring jest dopochwowym systemem terapeutycznym przeznaczonym dla kobiet w wieku rozrodczym. W składzie preparatu znajdują się dwa żeńskie hormony płciowe w postaci etonogestrelu i etynyloestradiolu (substancje czynne: 11,0 mg etonogestrelu i 3,474 mg etynyloestradiolu), które uwalniają się powoli i równomiernie do krwiobiegu. Dawki obu substancji są niewielkie. Tego typu środek antykoncepcyjny jest dużo wygodniejszy w stosowaniu ze względu na brak konieczności pamiętania o nim każdego dnia. Działa podobnie jak złożona tabletka antykoncepcyjna z tą różnicą, że lek przyjmowany jest tylko przez okres trzech tygodni. To wystarczy do tego, aby współżyjąca z partnerem kobieta nie zaszła w ciążę. Obecne w krwiobiegu hormony odpowiedzialne są hamowanie uwalniania komórek jajowych z jajników, co uniemożliwia ich zapłodnienie przez plemnika.
System terapeutyczny dopochwowy Adaring nie jest tabletką, ale elastycznym i przezroczystym pierścieniem, o średnicy zewnętrznej 54 mm. Najlepszym momentem na założenie systemu będzie pierwszy dzień cyku. Przy późniejszym zastosowaniu, do piątego dnia cyklu, kobieta powinna stosować dodatkową metodę antykoncepcji mechanicznej. Krążka nie można wyciągać z pochwy przez okres trzech tygodni. Po upływie tego czasu należy usunąć system i zrobić siedmiodniową przerwę – powinno pojawić się wówczas krwawienie comiesięczne. Wraz z wystąpieniem menstruacji, czyli rozpoczęciem nowego cyklu, należy ponownie umieścić krążek w pochwie.
Stosowanie Adaring – o czym należy pamiętać?
Kobieta decydująca się na system terapeutyczny dopochwowy, może samodzielnie zakładać i usuwać Adaring. Należy wybrać odpowiedni dzień cyklu, a po umieszczeniu krążka pochwie, nie należy go wyciągać przez trzy tygodnie z rzędu – w przeciwnym razie skuteczność antykoncepcji zmaleje lub będzie całkowicie bezskuteczna. Należy regularnie sprawdzać, czy krążek z hormonami płciowymi znajduje się na właściwym miejscu. Zaleca się pilnować nie tylko dnia tygodnia, ale też godziny zakładania i usuwania Adaring. Krwawienie nie musi wystąpić od razu po wyciągnięciu krążka, ale dopiero w ciągu trzech dób. W każdym opakowaniu znajduje się jeden system terapeutyczny dopochwowy, który jest jednorazowego użytku. Po trzech tygodniach należy go wyrzucić, a po siedmiu dniach przerwy założyć nowy, nawet jeśli krwawienie jeszcze trwa. W przypadku opóźnienia założenia nowego systemu o więcej niż trzy godziny, istnieje ryzyko zajścia w ciążę ze względu na zmniejszoną skuteczność środka antykoncepcyjnego.
Jakie są przeciwwskazania do stosowania Adaring?
Przeciwwskazaniami do stosowania Adaring są: żylna choroba zakrzepowo-zatorowa i predyspozycja do tego schorzenia, rozległy, choroby naczyń mózgowych, migrena z aurą, cukrzyca z powikłaniami, zaawansowane nadciśnienie tętnicze, dyslipoproteinemia, zapalenie trzustki, nowotwór wątroby, złośliwy nowotwór narządów rodnych/piersi, niewyjaśnione krwawienia z pochwy, nadwrażliwość na jakąkolwiek substancję występującą w leku Adaring.