Kontakt z redakcją:

Dawid Brzeziński
[email protected]
tel. 796 521 531

Kontakt w sprawie reklamy: [email protected]
lub https://premiumeo.pl

Właścicielem portalu ślubnego
menmeet.pl jest:
F.H.U. Dawid Brzeziński
ul. Lubuska 4/57
40-219 Katowice

Ból po wszczepieniu implantu – jak sobie z nim radzić?

Implant zęba to zabieg chirurgiczny, który pomimo stosunkowo małej inwazyjności może wiązać się z dolegliwościami bólowymi. Te najczęściej utrzymują się do kilku dni i mają umiarkowany charakter. Może pojawić się także lekki obrzęk twarzy, stan podgorączkowy, a nawet krwawienie. Czasem bywa jednak tak, że dolegliwości są bardziej zaawansowane. W skrajnym przypadku pojawia się ból, który nie chce ustąpić, wysoka gorączka oraz problem z otwarciem jamy ustnej. Jak radzić sobie w sytuacji gdy dyskomfort staje się nie do zniesienia?

W jaki sposób zmniejszyć ryzyko bólu po zabiegu?

Tuż po tym, gdy zostanie wykonany implant zęba i wrócimy do domu, należy przyłożyć zimny okład z lodu, trzymając około 5 minut. Po tym czasie trzeba zrobić przerwę również trwającą 5 minut i powtarzać całość przez 3 godziny. Jest to jeden z najlepszych sposób na zmniejszenie obrzęku i zmniejszenie ryzyka narastania dolegliwości bólowych. O czym jeszcze należy pamiętać?

  • Konieczne jest ograniczenie drażnienia bolącej okolicy. Nie wolno zatem kierować ciepłego powietrza itp. w stronę miejsca, gdzie włożono implant. Podczas jedzenia, pokarm gryziemy zdrową stroną.
  • Aby zmniejszyć dolegliwości bólowe, warto płukać jamę ustną specjalnymi preparatami o działaniu antyseptycznym. Dobrze sprawdza się również żel chlorheksydynowy, który trzeba wcierać w dziąsło.
  • Okolice gdzie włożono implant zęba należy pomijać podczas szczotkowania.
  • Unikamy schylania się oraz wysiłku fizycznego w ciągu kilku dni po zabiegu. Do regularnych ćwiczeń można wrócić minimum po 2 tygodniach.

Sposoby na uśmierzenie bólu

Jeśli chodzi o przyjmowanie medykamentów, lekarz prowadzący operację powinien poinformować nas o zalecanych lekach. Na pewno warto przyjmować klasyczne środki przeciwbólowe, czyli niesteroidowe leki przeciwzapalne. Jeśli otrzymamy receptę na antybiotyki, zdecydowanie należy ją wykupić i przyjmować medykamenty zgodnie z zaleceniami.

Aby ograniczyć ból, warto unikać dłuższych rozmów i przestawić się na dietę opartą na miękkich produktach. Konieczne jest zrezygnowanie z alkoholu i papierosów, przynajmniej na tydzień. Pacjenci muszą również unikać dotykania językiem okolic gdzie wykonano implant zęba, gdyż wpływa to na zwiększenie dolegliwości bólowych. Ostatecznie na szybkość gojenia się wpływa właśnie sposób w jaki dbamy o wrażliwą okolicę. Warto pamiętać, że w razie gdy ból będzie bardzo trudny do zniesienie lub będzie przeciągać się na kolejne dni, należy skontaktować się z lekarzem.

Artykuł powstał dzięki uprzejmości gabinetu Mój Stomatolog z Poznania.

Click to rate this post!
[Total: 2 Average: 5]