Kontakt z redakcją:

Dawid Brzeziński
[email protected]
tel. 796 521 531

Kontakt w sprawie reklamy: [email protected]
lub https://premiumeo.pl

Właścicielem portalu ślubnego
menmeet.pl jest:
F.H.U. Dawid Brzeziński
ul. Lubuska 4/57
40-219 Katowice

Czym jest paradontoza?

Masz nieświeży oddech? Często krwawią Ci dziąsła? Niewykluczone, że masz do czynienia z paradontozą. Dowiedz się, czym jest ta dolegliwość i jak najlepiej ją leczyć.

Czym jest paradontoza?

Paradontoza to zapalenie przyzębia, które nieleczone jest w stanie doprowadzić do znacznego rozchwiania, a nawet utraty zębów. Najczęściej na paradontozę chorują mężczyźni po 40. roku życia, a także osoby, których bliscy również zmagają się z tego typu problemem. Do jej powstania przyczynia się także niezdrowy tryb życia oraz korzystanie z używek – palenie papierosów, nadużywanie alkoholu. Na paradontozę narażone są także osoby chorujące np. na cukrzycę bądź niewydolność krążeniową, a także zmagające się z wahaniami hormonalnymi.

Przebieg paradontozy

Początkowo paradontoza przebiega bezobjawowo, a jej pierwsze symptomy są często lekceważone. Z czasem jednak jej objawy znacznie się nasilają prowadząc do wielu stanów zapalnych w jamie ustnej. Przyczyną rozwoju paradontozy są namnażające się bakterie, a także odkładanie się płytki nazębnej na skutek nieodpowiedniej higieny jamy ustnej.

Pierwszym objawem paradontozy jest częste krwawienie dziąseł. Początkowo występuje ono podczas szczotkowania zębów, a z czasem może pojawiać się bez przyczyny. Dziąsła przy paradontozie stają się opuchnięte, bolesne i widocznie zaczerwienione. Z czasem w ustach pojawia się nieprzyjemny posmak, a także brzydki zapach. W późniejszym etapie odsłaniają się szyjki zębowe, pojawia się ropa, a zęby stają się rozchwiane.

Co robić, gdy pojawią się objawy paradontozy?

Obserwując u siebie pierwsze oznaki paradontozy, należy jak najszybciej udać się do lekarza stomatologa. Im wcześniejsza reakcja, tym większa szansa na szybkie pożegnanie tego problemu. Leczenie stomatologiczne, a właściwie jego skuteczność, uzależniona jest przede wszystkim od stopnia rozwoju tej choroby. Szybka interwencja z pewnością pozwoli zaoszczędzić nie tylko wiele bólu, ale i pieniędzy.

Objawów paradontozy nie należy lekceważyć. Nie warto także próbować radzić sobie z nimi na własną rękę. Dostępne na rynku preparaty lecznicze są w stanie jedynie złagodzić ból i dyskomfort związany z rozwojem choroby. Nie sprawiają one jednak, że wyeliminowane zostają jej przyczyny. Stosowanie tego typu produktów może opóźnić rozpoczęcie leczenia, a tym samym wspomagać rozwój choroby.

Leczenie paradontozy

W początkowym stadium paradontoza jest dość łatwa do opanowania. Konieczne jest jednak niezwykle systematyczne i dokładne dbanie o higienę jamy ustnej, które nie polega jedynie na szczotkowaniu zębów i stosowaniu nici dentystycznych czy płynów do płukania. Niezbędne jest także regularne poddawanie się zabiegom usuwania kamienia nazębnego, a także wszelkich osadów z powierzchni zębów. Zabiegi skalingu i piaskowania wykonać można w niemal każdym gabinecie dentystycznym. Jednym z nich jest AllSmiles Dental w Lublińcu.

Zdarza się, że lekarz stomatolog zaleci stosowanie odpowiednich leków. Najczęściej są to antybiotyki, których celem jest zniwelowanie konkretnych bakterii. Jest to jednak leczenie uzupełniające i bez stosowania się do zaleceń dotyczących higieny jamy ustnej może okazać się nieskuteczne. Paradontoza w zaawansowanym etapie może natomiast wymagać leczenia chirurgicznego.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]