Choć wiele osób przyzwyczaiło się do szybkiego tempa życia i przewlekłego stresu, to nie oznacza to, że taki stan nie wpływa na ich zdrowie. Wręcz przeciwnie. Wymagająca praca, nadgodziny, rodzicielstwo, natłok zadań i niedokończone procesy sprawiają, że trudno obecnie znaleźć osobę, która prowadzi bezstresowy styl życia. Jakie są rodzaje stresu? W jaki sposób wpływa on na nasze zdrowie?
Rodzaje stresu – podstawowe informacje w pigułce
Tematyka stresu, ze względu na swoją złożoność i obszary życia na jakie może wpływać, doczekała się wielu publikacji naukowych i opracowań. Na początek warto jednak wyróżnić dwa rodzaje stresu, z którymi może się borykać praktycznie każda osoba, bez względu na wiek, płeć, stan rodzinny i majątkowy. Pierwszym z nich jest stres psychiczny, czyli taki, który swoje podłoże ma w bodźcach wewnętrznych. Niestety może on doprowadzić do różnego rodzaju chorób psychosomatycznych. Z kolei stres fizjologiczny to naturalna odpowiedź naszego organizmu na bodźce zewnętrzne.
W jaki sposób stres wpływa na zdrowie?
Krótkotrwały, lekki lub umiarkowany stres nie ma negatywnego wpływu na zdrowie człowieka. W niektórych przypadkach może być nawet motywujący do działania lub wprowadzenia pozytywnych zmian w życiu. Po krótkiej ekspozycji na stres, dobrym pomysłem jest masaż relaksacyjny, który rozluźnia całe ciało i usuwa napięcia. Niestety długotrwały stres może mieć bardzo negatywne skutki zdrowotne. Do najczęstszych należą: spadek odporności organizmu, otyłość, anoreksja, depresja, cukrzyca i nadciśnienie.
Ponadto równie często występują zaburzenia snu i różnego rodzaju problemy związane z układem trawiennym. W takich przypadkach masaż relaksacyjny jest tylko uzupełnieniem całego procesu leczenia. Niezbędna jest wizyta u lekarza, który może skierować pacjenta do specjalisty. Leczenie długotrwałej ekspozycji na silny stres może również wymagać terapii. Jej długość i rodzaj (indywidualna lub grupowa) są każdorazowo dopasowywane do indywidualnej sytuacji pacjenta.