10 maja 2021

Jak zacząć skutecznie dbać o zęby?

Zdrowe zęby i dziąsła sprawiają, że łatwo można dobrze zjeść i zwyczajnie cieszyć się życiem. Jednakze kilka problemów może wpłynąć na zdrowie jamy ustnej i samopoczucie. Dlatego tak niezbędna jest samodzielna, systematyczna pielęgnacja, która powinna zapewnić mocne zęby i dziąsła wraz z wiekiem. Sprawdź nasze wskazówki, jak zacząć dbać o zęby na własną rękę, przy minimum wysiłku!

Wiele osób zastanawia się, jak skutecznie czyścić zęby i dziąsła, aby zapobiegać wizytom u dentysty z powodu próchnicy czy chorób dziąseł. Istnieje właściwy sposób szczotkowania i nitkowania zębów, co jest niezbędne, ale warto także przestrzegać kilku innych wskazówek, które pozwolą utrzymać higienę jamy ustnej w bardzo dobrym stanie. W tym artykule przedstawiamy krótkie i proste sposoby na codzienną pielęgnację jamy ustnej, które finalnie pozwolą Tobie zaoszczędzić mnóstwo pieniędzy!

Jak zapobiegać pojawieniu się próchnicy?

Zęby pokryte są twardą, zewnętrzną powłoką zwaną emalią. Każdego dnia na zębach gromadzi się cienki film bakterii zwany płytką nazębną. Bakterie w płytce nazębnej wytwarzają kwasy, które mogą uszkadzać szkliwo i powodować próchnicę. Szczotkowanie i nitkowanie zębów może zapobiec próchnicy, ale po powstaniu ubytku, aby uniknąć dalszych uszkodzeń, dentysta musi wypełnić go wypełnieniem. Jeśli chcesz zrobić wszystko, aby zapobiegać próchnicy w domowych warunkach, warto używać pasty do zębów z fluorem, aby chronić zęby przed próchnicą. Jeśli masz większe ryzyko próchnicy zębów (na przykład, jeśli występuje u Ciebie suchość w ustach z powodu choroby, którą masz lub przyjmowanych leków), możesz potrzebować bardziej zaawansowanego produktu. Wybrany przez Ciebie dentysta Poznań może przeprowadzić leczenie fluorem podczas wizyty w gabinecie lub może zalecić stosowanie żelu fluorkowego lub płynu do płukania ust w domu.

Choroba dziąseł – jak zapobiegać?

Choroba dziąseł zaczyna się, gdy płytka nazębna gromadzi się wzdłuż i pod linią dziąseł. Płytka nazębna powoduje infekcję, która rani dziąsła i kości, które utrzymują zęby na miejscu. Łagodna postać choroby dziąseł może powodować zaczerwienienie i tkliwość dziąseł oraz większe prawdopodobieństwo krwawienia. Ten problem, zwany zapaleniem dziąseł, często można rozwiązać przez codzienne szczotkowanie i nitkowanie zębów. Aby zapobiec chorobom dziąseł warto przede wszystkim myć zęby dwa razy dziennie pastą z fluorem. Niezbędne okaże się także regularne nitkowanie oraz odwiedzanie wybranego gabinetu stomatologicznego raz na pół roku. Aby uchronić się przed problemami z dziąsłami warto także stosować dobrze zbilansowaną dietę.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

Powiązane treści