Stulejka to wrodzone lub nabyte zwężenie napletka penisa. Napletek składa się z warstwy zewnętrznej, która jest widoczna z zewnątrz, oraz warstwy wewnętrznej, która przylega do żołędzi. W przypadku stulejki napletek nie może być wciągnięty na żołądź lub powoduje to ból i trudności. Jak pojawia się to schorzenie i jakie ryzyko ze sobą niesie?
Stulejka u dzieci i dorosłych
U chłopców, aż do zakończenia okresu dojrzewania, normalne może być to, że napletek nie daje się nasunąć na żołądź. Nie jest to więc początkowo stan patologiczny. Tak więc u około jednej trzeciej chłopców w wieku 10 lat występuje jeszcze rozwojowa, częściowa lub całkowita stulejka, która w następnych latach ustępuje. Nie należy próbować siłą ściągać napletka z powrotem na żołądź. Powstałe w ten sposób drobne urazy mogą powodować powstawanie blizn, co prowadzi do patologicznego zwężenia napletka bliznowatym pierścieniem.
U osób dorosłych stulejka również może wystąpić, na przykład w wyniku zapalenia żołędzi lub napletka. Inną możliwą przyczyną jest niezdiagnozowana cukrzyca. Dlatego w przypadku ponownego pojawienia się stulejki w wieku dorosłym, należy zawsze skontrolować poziom cukru we krwi. Niektóre choroby skóry mogą również prowadzić do stulejki. Mężczyźni mogą zapobiegać stanom zapalnym samej stulejce poprzez regularną higienę i staranne ściąganie napletka podczas oddawania moczu i kąpieli. Na szczęście problem ten rozwiązuje zabieg stulejki, o którym więcej można przeczytać pod linkiem. Jest to zabieg nieinwazyjny i prosty, a może znacznie poprawić jakość Twojego życia.
Inne przyczyny stulejki
Innym powodem, dla którego napletek nie może być cofnięty, może być skrócone wędzidełko napletkowe. Może to wystąpić samodzielnie lub jednocześnie ze stulejką. Wędzidełko napletkowe rozpoczyna się na spodniej stronie żołędzi poniżej otworu cewki moczowej i rozciąga się do podstawy napletka. Jeśli jest ono zbyt krótkie, napina się podczas odciągania napletka i podczas erekcji. Zbyt krótkie więzadło czasem może ulec rozerwaniu podczas stosunku płciowego.
Jakie powikłania może spowodować stulejka?
Oddawanie moczu może być utrudnione w przypadku bardzo ciasnego napletka. Przepływ uryny jest utrudniony, a strumień moczu jest cienki. Często dochodzi do zapalenia żołędzi i napletka. Typową dolegliwością jest również ból podczas erekcji. Stulejka bardzo utrudnia prawidłową higienę okolic intymnych, co w konsekwencji również może być przyczyną pojawieniu się różnych chorób.
Jeśli napletek nie daje się przesunąć z powrotem do pozycji wyjściowej po odsunięciu go za żołądź, nazywamy to parafimozą. Napięta część napletka odcina wówczas przepływ zwrotny krwi i limfy. Powoduje to, że napletek pęcznieje, a ciasnota zwiększa się jeszcze bardziej. To sprawia, że coraz trudniej jest przesunąć napletek do przodu. W najgorszym przypadku może dojść nawet do martwicy tkanek.
Problemy seksualne spowodowane stulejką
Jednym z częstych problemów mężczyzn borykających się ze stulejką jest utrudnienie lub uniemożliwienie odbycia stosunku płciowego. W poważnych przypadkach stulejki, uprawianie seksu może pogorszyć problem, a nawet doprowadzić do rozerwania napletka, co oczywiście jest bardzo bolesne. Dlatego zaleca się, aby mężczyźni mający stulejkę nie uprawiali seksu bez użycia prezerwatyw i odpowiedniej ilości lubrykantów.
Większość pacjentów z ciasnym napletkiem skarży się, że nie jest w stanie cieszyć się seksem. Chociaż stulejka umożliwia uzyskać erekcję, to stosunek seksualny zazwyczaj będzie tak przyjemny. Męska przyjemność seksualna jest wynikiem ocierania się żołędzi penisa o ścianki pochwy. Nie możesz odczuwać najlepszych doznań seksualnych ze stulejką, ponieważ stymulacja żołędzi penisa jest utrudniona. Dzieje się tak, ponieważ napletek nie cofa się, aby odsłonić żołądź penisa. Ze względu na mniejszą stymulację, mężczyzna może mieć trudności z wytryskiem i może nie być w stanie utrzymać erekcji przez dłuższy czas.
Jak leczy się stulejkę?
Celem terapii patologicznego zwężenia napletka jest poszerzenie lub usunięcie napiętego napletka, aby ponownie uzyskać wolność od objawów. W zależności od przypadku stosuje się różne środki odpowiednie do skutecznego wyleczenia stulejki. Leczenie polega na stosowaniu maści zawierających kortyzon i stopniowym rozciąganiu napletka lub przeprowadza się korygujący zabieg chirurgiczny.