Chociaż podstaw związanych z udzielaniem pierwszej pomocy uczyliśmy się już w szkole, z doświadczenia wiemy, że wielu ludzi nie ma odpowiedniej wiedzy na temat tego, jak zachować się w sytuacji, gdy inna osoba znajduje się w sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia. Tymczasem należy mieć świadomość tego, że w obliczu takiego wyzwania może znaleźć się każdy z nas. To właśnie dlatego warto zdecydować się na kwalifikowany kurs pierwszej pomocy.
Kurs kwalifikowanej pierwszej pomocy – czym jest?
Zanim opowiemy o zaletach udziału w kwalifikowanym kursie pierwszej pomocy, warto odpowiedzieć na pytanie, czym w ogóle jest taka pomoc. Sporo osób uważa bowiem, że kurs kwalifikowanej pierwszej pomocy wzbogaca o wiedzę ratownika medycznego i daje prawo podejmowania medycznych czynności ratunkowych. Jest to jednak nieprawda.
Kwalifikowaną pierwszą pomoc możemy umieścić między pierwszą pomocą, jakiej powinien być w stanie udzielić każdy z nas, a pomocą udzielaną przez lekarza, pielęgniarkę lub ratownika medycznego w czasie interwencji medycznej lub ratunkowej. Podczas takiego kursu zdobywa się zatem wiedzę bardziej zaawansowaną niż podczas podstawowego kursu pierwszej pomocy, ale jego ukończenie nie daje nam praw i kompetencji do wejścia w buty ratownika medycznego. Krótko mówiąc, kurs kwalifikowanej pierwszej pomocy to najbardziej zaawansowane szkolenie, jakie może przejść każda osoba.
Zalety kursów kwalifikowanej pierwszej pomocy
Celem specjalistycznych kursów KPP (kwalifikowanej pierwszej pomocy) jest przygotowanie uczestników do bardziej zaawansowanych i skoordynowanych czynności ratowniczych – związanych nie tylko z udzielaniem pierwszej pomocy, ale również organizowania jej. Kwalifikowana pierwsza pomoc obejmuje także podstawową wiedzę z zakresu fizjologii, anatomii i psychologii, która często w znaczącym stopniu ułatwia przeprowadzenie skutecznej interwencji.
Podczas szkolenia nabywa się zatem nie tylko umiejętności tamowania krwotoków, opatrywania ran, unieruchamiania złamań i zwichnięć czy resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Kursy medyczne z KPP obejmują także takie zagadnienia, jak ewakuacja poszkodowanego z miejsca zdarzenia, przeprowadzanie wstępnej segregacji medycznej czy udzielania wsparcia psychicznego. Ważną częścią szkoleń jest także nauka obsługi sprzętu stosowanego w ratownictwie medycznym – rurkami ustno-gardłowymi, maskami krtaniowymi i twarzowymi, defibrylatorem AED czy urządzeniami do tlenoterapii.
Wszelkiego rodzaju specjalistyczne kursy KPP dają przede wszystkim solidną, zaawansowaną podstawę do udzielania pierwszej pomocy osobie poszkodowanej – i to również w bardziej niebezpiecznych i trudnych sytuacjach. Dodatkowo poszerzają one wiedzę na temat procedur i organizacji czynności ratunkowych podczas różnego rodzaju niebezpiecznych wydarzeń i przy podejrzeniu wystąpienia zawału serca, udaru, zadławienia czy zatrucia. Pamiętajmy, że udział w szkoleniach z kwalifikowanej pierwszej pomocy ma także inne zalety – dodaje pewności siebie, która jest niezbędna podczas przeprowadzania akcji ratunkowych. W ten sposób dajemy też dobry przykład innym osobom, które nie posiadają odpowiedniej wiedzy z zakresu pierwszej pomocy.
Zapisz się na specjalistyczne kursy KPP
Jeżeli chcesz się zapisać na specjalistyczny kurs KPP (kwalifikowanej pierwszej pomocy), zapoznaj się z ofertami doświadczonych organizatorów, takich jak Centrum Szkoleń Medycznych AQUAMED. Firmy takie jak AQUAMED oferują profesjonalne szkolenia – i to nie tylko dla osób prywatnych, ale również dla firm, grup zawodowych oraz specjalne kursy dla nauczycieli. Kursy kwalifikowanej pierwszej pomocy to kilkadziesiąt godzin nauki teorii i przyswajania wiedzy praktycznej, dzięki którym będziesz wiedział, jak zachować się w nawet najtrudniejszych sytuacjach.