Zaburzenia ze strony końcowego odcinka układu pokarmowego są dla większości osób bardzo wstydliwym tematem. Z tego też powoduje wizyta u proktologa, kojarzy się z czymś niemiłym i zawstydzającym, wielu pacjentów wiec stara się odłożyć ją w czasie. Takie postępowanie często prowadzi do rozwoju choroby i nasilenia się objawów. By tego uniknąć, zobacz, w jakich sytuacjach wizyta u specjalisty jest konieczna.
Proktolog – czym się zajmuje?
Proktolog to chirurg specjalizujący się w chorobach końcowego odcinka przewodu pokarmowego. Zajmuje się profilaktyką, diagnozowaniem, oraz leczeniem zaburzeń jelita grubego, odbytnicy, kanału odbytowego oraz odbytu.
Choć często nie zdajmy sobie z tego sprawy, w końcowym odcinku jelita grubego zachodzi wiele istotnych dla naszego zdrowia procesów, takich jak wchłanianie zwrotne wody, witamin, mikroelementów oraz białek, resztki pokarmowe kształtują się w kał, a żyjące w tym odcinku bakterie symbiotyczne produkują niezbędne dla naszego zdrowia witaminy B12 oraz K.
Często początkowe objawy zaburzeń są bagatelizowane, co z czasem prowadzi do poważnych konsekwencji. Jedną z najpoważniejszych chorób końcowego odcinka układu pokarmowego jest nowotwór jelita grubego. W Polsce rocznie z tego powodu umiera nawet 12 tys. osób.
Jakimi schorzeniami zajmuje się proktolog?
Proktolog zajmuje się licznymi schorzeniami, ich diagnostyką i leczeniem. Przeprowadza również zabiegi chirurgiczne mające na celu usunięcie uciążliwych zmian w końcowym odcinku układu pokarmowego, takich jak przetoka okołoodbytnicza. Jest to nieprawidłowe połączenie między skórą a kanałem odbytniczym. Powstaje zazwyczaj u osób, które miały usuwany ropień odbytu, lub cierpią na choroby przewlekłe, takie jak wrzodziejące zapalenie jelita grubego. Przetoka okołoodbytnicza to uciążliwe i wstydliwe zaburzenie, które jest jednak łatwo to wyleczenia przez specjalistę.
Innym zaburzeniem, z którym należy się zwrócić o pomoc do proktologa to hemoroidy. Powszechna choroba dotykająca nawet 40% osób po 40 roku życia, a wraz z wiekiem ilość osób chorych rośnie. Hemoroidy można skutecznie leczyć różnymi metodami oraz zapobiegać ich rozwojowi. Niezwykle istotne jest jednak zwrócenie się o pomoc do specjalisty na wczesnym etapie choroby.
Do proktologa należy się zwrócić również z takimi zaburzeniami, jak:
- nietrzymanie stolca,
- szczelina odbytu,
- wypadanie błony śluzowej kanału odbytu,
- ropień okołoodbytniczy,
- zakrzepica odbytu,
- kłykciny kończyste,
- uchyłki jelita grubego,
- wrzodziejące zapalenie jelita grubego,
- nowotwory: jelita grubego oraz odbytu.
Wizyta u proktologa – kiedy warto się wybrać?
Jakie objawy powinny dać sygnał, że pora wybrać się do specjalisty? Chorobom końcowego odcinka układu pokarmowego mogą towarzyszyć takie symptomy:
- świąd i pieczenie w okolicy odbytu;
- nawracające biegunki;
- częste zaparcia;
- uczucie wzdęcia i gazy;
- bóle w jamie brzusznej;
- bóle podczas wypróżnienia;
- ślady krwi w stolcu;
- krwawienie z odbytu;
- wrzody w okolicach odbytu;
- śluz w stolcu.
Jak przebiega wizyta u proktologa?
Proktolog to specjalista, który dba o dyskrecję oraz samopoczucie pacjenta podczas wizyty. Na początku przeprowadzi dokładny wywiad z pacjentem, sprawdzi wykonane wcześniej badania, zapozna się z historią choroby pacjenta, oraz dokładnie wypyta o codzienną dietę, zwyczaje żywieniowe i tryb życia. Mają to bowiem istotny wpływ na funkcjonowanie naszych jelit i rozwój licznych chorób.
Zazwyczaj lekarz przeprowadza badanie per rectum, ma ono na celu sprawdzenie stanu odbytu, kanału odbytu i odbytnicy. W razie niejasności lub podejrzenia o rozwój choroby, zlecane są badania dodatkowe: anoskopia, rektoskopia oraz kolonoskopia, które umożliwiają dokładną analizę wnętrza końcowego odcinka układu pokarmowego. Na podstawie wyników badań dobierana jest odpowiednia metoda leczenia.