Część osób unika wizyt u lekarza, ponieważ nie lubi przeżywać związanego z nimi dyskomfortu. Jest to jednak działanie związane z wysokim ryzykiem, dlatego lepiej pokonać swoje słabości i gdy to konieczne odwiedzić gabinet lekarski. Wizyta u stomatologa to miejsce budzące największe obawy, szczególnie gdy w grę wchodzi konieczność leczenia kanałowego.
Leczenie kanałowe – ta nazwa kojarzy się nam jednoznacznie. Długotrwała kuracja powiązana z bólem i wieloma wizytami u dentysty. Kolejne etapy naprawy zęba i duży dyskomfort. Złowrogie dźwięki pracujących maszyn, wierteł i specyficzny zapach. Obecnie możliwe jest również nowoczesne mikroskopowe leczenie kanałowe. Jak przezwyciężyć swój strach i podjąć decyzję o wizycie u stomatologa? Pomocne może być odświeżenie swojej wiedzy i rozwianie szkodliwych mitów, których mogliśmy stać się ofiarą.
Dlaczego nie warto obawiać się leczenia kanałowego?
Jeżeli obawiasz się, że leczenie kanałowe będzie źródłem bólu warto, abyś porozmawiał na ten temat ze swoim stomatologiem. Obecne metody łagodzenia i eliminowania bólu są na tyle skuteczne, że leczenie może być zupełnie bezbolesne. Zdarzają się oczywiście sytuacje, kiedy ból mimo właściwie wykonanego znieczulenia jest nadal odczuwalny jednak są to sytuacje wyjątkowe, które zdarzają się rzadko. Wiele osób udaje się do stomatologa z zębem wymagającym leczenia kanałowego z podjętą już decyzją o jego usunięciu. Chociaż może być to rozwiązanie szybsze i tańsze lepiej wysłuchać opinii specjalisty i to jemu zaufać w kontekście najlepszej metody leczenia. Wyleczony ząb może służyć nam wiele lat i nadal umożliwiać wykonywanie na nim zabiegów zwiększających estetykę, np. wybielania.
Z leczeniem endodontycznym związana jest konieczność wykonania zdjęć RTG, a niekiedy również tomografii komputerowej. Niektórzy pacjenci obawiają się, że te kosztowne badania zwiększają jedynie kwotę, jaką muszą zapłacić i nie wnoszą nic do metody leczenia zęba. Takie podejście jest błędne. Nowoczesne metody pozwalają stomatologom na wybranie niezwykle precyzyjnego postępowania w trosce o dobro pacjentów. Dzięki zdjęciom RTG mogą oni odpowiednio ocenić stan choroby oraz dokładnie przeanalizować anatomię zęba. Taka diagnostyka jest również niezmiernie ważna w trakcie kuracji, aby zweryfikować stan kanału po wykonaniu leczenie oraz prawidłowość jego wypełnienia. Stomatolodzy przestrzegają również przed nieleczeniem zębów martwych. Martwa miazga stanowi doskonałe siedlisko dla groźnych dla zdrowia bakterii, które mogą zainfekować inne części organizmu.