30 grudnia 2022

Wszywka alkoholowa Radom – czym jest i czy leczy alkoholizm?

Istnieje wiele leków pomagających w uzależnieniu od alkoholu, ale wszywka alkoholowa (Esperal) jest wyjątkowa. Zamiast skupiać się na łagodzeniu objawów odstawienia, ma ona motywować do zaprzestania picia.

Jak działa Esperal?

Wszywka alkoholowa (Esperal) to metoda awersyjna, która jest jedną z metod leczenia alkoholizmu. Pigułki Esperalu wszczepiane są pod skórę w trudno dostępne miejsce. Przez cały okres działania, lek uwalniany jest do krwiobiegu. Jeśli ktoś pije alkohol, pojawiają się groźne objawy zatrucia alkoholowego. Zdając sobie z tego sprawę, doświadcza się lęku przed spożyciem alkoholu.

Disulfiram, czyli substancja czynna Esperalu, był pierwotnie stosowany w leczeniu pasożytów. Lekarze zauważyli, że każdy, kto pił alkohol podczas stosowania leku, odczuwał nieprzyjemne objawy. Odkryli, że lek blokuje enzym rozkładający alkohol w wątrobie. Jest to jeden z głównych powodów kaca po wypiciu alkoholu. Esperal powoduje kaca krótko po wypiciu, który trwa kilka godzin. Nawet jeśli wypijesz tylko niewielką ilość, skutki uboczne są poważne.

Skutki uboczne wszywki alkoholowej

Bez alkoholu mogą wystąpić łagodne skutki uboczne przyjmowania Esperalu. Należą do nich:

  • Ból głowy;
  • W ustach posmak metalu lub czosnku;
  • Swędzenie lub wysypka;
  • Problemy z wątrobą.

Natomiast, skutki uboczne po wypiciu alkoholu w trakcie leczenia Esperalem to:

  • Przyspieszone tętno;
  • Nudności i wymioty;
  • Zaczerwieniona skóra;
  • Dezorientacja psychiczna;
  • Pulsujący ból głowy.

Mają one na celu powstrzymanie ludzi przed piciem alkoholu w celu uniknięcia skutków ubocznych.

Czy powinienem leczyć się Esperalem?

Przed decyzją o leczeniu Esperalem zasięgnąć porady lekarza. Jeśli poniższe punkty dotyczą ciebie, wszywka alkoholowa Radom może być dobrym wyborem:

  • Jesteś uzależniony od alkoholu i chcesz całkowicie przestać pić;
  • Wcześniej bez powodzenia próbowałeś poradnictwa, grup wsparcia i programów zdrowienia;
  • Chcesz całkowitego powstrzymania się od alkoholu;
  • Korzystasz ze wsparcia rehabilitacji stacjonarnej lub ambulatoryjnej.

Kto nie powinien korzystać z wszywki alkoholowej?

Esperal niestety nie jest dla wszystkich i istnieje kilka powodów, aby go nie brać. Jeśli chcesz tylko ograniczyć picie – wszywka alkoholowa nie jest dla ciebie. Pamiętaj, że każda, nawet najmniejsza ilość alkoholu, wywołuje nieprzyjemne objawy, dlatego należy zachować abstynencję przez cały okres działania leku

Innymi przeciwwskazaniami do implantacji disulfiramu są:

  • Nadwrażliwość na lek disulfiram – taki jak Anticol, Antabuse, Esperal i Thiocarbamates, czyli substancje organiczne stosowane w niektórych preparatach grzybobójczych.
  • Stan nietrzeźwości, spożywanie napojów zawierających alkohol etylowy lub stosowanie preparatów zawierających alkohol w ciągu ostatnich 12 godzin zabiegu.
  • Znana niewydolność serca, choroba niedokrwienna serca, nadciśnienie tętnicze, wcześniejsza niewydolność krążenia obwodowego.
  • Zaburzenia psychiczne, psychozy (z wyjątkiem ostrej psychozy alkoholowej), wcześniejsze próby samobójcze.

Spożywanie napojów alkoholowych podczas leczenia Esperalem jest surowo zabronione. Picie alkoholu podczas przyjmowania disulfiramu może powodować objawy zagrażające życiu. Podczas spożywania alkoholu w organizmie wzrasta poziom aldehydu octowego i pojawiają się objawy zatrucia. Jest to tak zwana reakcja disulfiramowa – zatrucie aldehydem octowym, ostra nietolerancja alkoholu. Reakcja organizmu następuje po spożyciu minimalnej ilości alkoholu.

Jak wygląda zabieg wszycia Esperalu?

Na początku lekarze rozmawiają z pacjentami o ich historii medycznej i ogólnym stanie zdrowia. Następnie, ustala się, czy pacjent nie spożywał alkoholu w ciągu ostatnich 12 godzin. Esperal może być stosowany wyłącznie za zgodą pacjenta i świadomością zagrożeń związanych ze spożywaniem alkoholu w trakcie przyjmowania leku.

Esperal najczęściej wszywany jest na pośladkach. Jest to bezpieczne miejsce, które pozwala pacjentom zachować dyskrecję. Po zastosowaniu znieczulenia miejscowego na skórę i tkankę podskórną oraz wykonaniu nacięcia w skórze chirurg przygotowuje kanał, do którego wprowadza się sterylne tabletki Esperalu. Ranę zaszywa się, a szwy usuwa się po 7-10 dniach w zależności od tego jak rana się zagoi.

Według producenta Esperal wchłania się przez około osiem miesięcy, ale różni się on w zależności od osoby i zależy od takich czynników, jak aktywność fizyczna, ukrwienie i otyłość. Po tym okresie zabieg wszycia Esperalu można powtarzać. W niektórych przypadkach dochodzi do tzw. odrzucenia Esperalu – organizm z trudem toleruje obce substancje. Takie przypadki są stosunkowo rzadkie i wymagają leczenia przez chirurga operującego.

Skuteczne leczenie choroby alkoholowej

Efekt leczenia Esperalem jest taki, że uzależniony zamiast pić i pozostaje w całkowitej abstynencji. Dłuższe pozostawanie w trzeźwości pokazuje alkoholikom, że życie bez alkoholu jest lepsze i pomaga w budowaniu nowych, zdrowszych nawyków.

Warto wiedzieć, że wszywki alkoholowej nie stosuje się samodzielnie. Zawsze musi być wsparta innymi metodami leczenia alkoholizmu, opartymi głównie na psychoterapii. Najskuteczniejsze leczenie odbywa się w zamkniętym ośrodku leczenia uzależnień. Pacjenci opuszczający tę placówkę są w stanie zachować samokontrolę, trzeźwość i najczęściej dobrze funkcjonują w środowisku rodzinnym, zawodowym i towarzyskim. Niektórzy nadal stosują terapię awersyjną jako środek zapobiegawczy, aby pomóc im w czasach kryzysu. Esperal można stosować również po zakończeniu kuracji centralnej. Oczywiście szycie alkoholowe można powtórzyć, jeśli pacjent uzna to za konieczne.

Zawsze pamiętaj, że Esperal lub jakakolwiek inna technika leczenia nadużywania alkoholu disulfiramem nie jest lekarstwem i jest znacznie bardziej skuteczna, gdy jest połączona z kilkoma innymi opcjami leczenia. Właśnie dlatego w naszym centrum implantację Esperalu wykonujemy na samym końcu leczenia, gdy krew pacjenta jest wolna od alkoholu.

Ryzyko związane z Esperalem po zmieszaniu z alkoholem oznacza, że jest lepsze w połączeniu z leczeniem rehabilitacyjnym w szpitalu.

  • Rehabilitacja stacjonarna to strefa wolna od alkoholu;
  • Personel medyczny zajmujący się rehabilitacją może zarządzać skutkami ubocznymi;
  • Esperal najlepiej łączy się z poradnictwem, terapią grupową i detoksykacją;
  • Lekarz detoksykacji odwykowej zrobi receptę, oferując więcej prywatności;
  • Esperal nie jest oferowany w odosobnieniu, ale jako część programu detoksykacji medycznej.
Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

Powiązane treści