POChP, czyli Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc, to jedna najpoważniejszych chorób układu oddechowego. Jest częstą przyczyną śmieci, inwalidztwa i życiowej niesamodzielności. Chcąc zmniejszyć ryzyko takiego scenariusza należy wcześnie reagować na niepokojące objawy POChP. Wiele osób nie wie jednak, jak je rozpoznać i kiedy zgłosić się do lekarza. Cenne wskazówki znajdziesz w naszym artykule.
Co warto wiedzieć o POChP?
POChP to choroba wywołana stanem zapalnym dróg oddechowych (oskrzeli). Jej przyczyną jest długotrwała ekspozycja na szkodliwe czynniki środowiskowe, w tym m.in. dym tytoniowy, pyły i gazy. Bezpośrednim skutkiem POChP jest ograniczenie przepływu powietrza w dolnych drogach oddechowych i pęcherzykach płucnych, czego konsekwencją mogą być uciążliwe objawy, m.in. duszność, niska tolerancja wysiłku czy przewlekły kaszel.
To jest ważne:
Światowa Organizacja Zdrowia prognozuje, że do 2030 roku POChP będzie trzecią najczęstszą przyczyną umieralności.
Warto przy tym zaznaczyć, że POChP klasyfikuje się jako chorobę ogólnoustrojową, która rzutuje na wszystkie kluczowe funkcje ludzkiego organizmu, w tym układ sercowo-naczyniowy. Chorobie może towarzyszyć szereg innych schorzeń, takich jak m.in.: osteoporoza, rak płuca, nadciśnienie tętnicze, choroba niedokrwienna serca, choroba tętnic obwodowych, zaburzenia rytmu serca, zespół metaboliczny, rozstrzenie oskrzeli czy refluks żołądkowo-przełykowy.
To warto wiedzieć:
Obecnie liczbę chorych na POChP szacuje się na około 380 milionów, z czego w Polsce jest to około 2 milionów osób.
Pomimo powszechności tej choroby, wciąż wiele osób nie potrafi rozpoznać objawów POChP i nie wie, jakie czynniki mogą zwiększać ryzyko zachorowania.
Poznaj grupy ryzyka POChP
POChP to wciąż w głównej mierze choroba osób palących wyroby tytoniowe. Każdy, kto pali np. papierosy (również biernie), jest narażony na zwiększone ryzyko zachorowania – nawet jeśli po latach udało mu się rozstać z nałogiem.
Coraz częstszym czynnikiem ryzyka Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc jest zanieczyszczenie powietrza. Toksyny znajdujące się w smogu bezpośrednio oddziałują na układ oddechowy, mogąc prowadzić do nieodwracalnych zmian w drogach oddechowych.
Grupę ryzyka POChP tworzą również osoby wykonujące specyficzne profesje, które wymuszają stałe przebywanie w zanieczyszczonym środowisku. Mamy tutaj na myśli przede wszystkim: górników, hutników, metalurgów, operatorów maszyn budowlanych, pracowników budowlanych, mechaników samochodowych, drogowców, kosmetyczki, fryzjerów, rolników czy sprzątaczki.
Oto najważniejsze objawy POChP
Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc może się przez długi czas rozwijać zupełnie bezobjawowo lub dawać tylko skąpe, nieswoiste objawy. To oczywiście utrudnia diagnostykę choroby, przez co wielu chorych zgłasza się do lekarza już na późnym etapie zaawansowania POChP.
Lekarze apelują więc, aby każda osoba po 40. roku życia, która znajduje się w grupie ryzyka POChP, nie lekceważyła nawet mało nasilonych objawów. Najważniejsze z nich to:
- Przewlekły kaszel– jednym z typowych objawów choroby jest długo utrzymujący się kaszel, który nie ma charakteru napadowego i może się nasilać pod wpływem czynników drażniących, takich jak: dym tytoniowy, pył, kurz, środki chemiczne w aerozolu etc.
- Duszność– dotyczy to zarówno duszności wysiłkowej, jak i pojawiającej się w fazie spoczynkowej (szczególnie niepokojący objaw).
- Odkrztuszanie plwociny– czyli gęstej wydzieliny z płuc, czasami o ropnym charakterze. Ten z pozoru niewinny objaw, na który wiele osób nie zwraca uwagi, może wskazywać na rozwój poważnej choroby układu oddechowego.
- Obniżona tolerancja wysiłku– czyli męczliwość, pogorszona kondycja, trudności z uprawianiem sportu, a z czasem także z wykonywaniem podstawowych czynności dnia codziennego, jak ubranie się czy umycie.
Więcej o objawach POChP czytaj na stronie internetowej https://oddychajmy.pl/objawy-pochp/.
Co robić, gdy obserwujesz u siebie objawy POChP?
Pierwszym krokiem powinna być wizyta u lekarza POZ. To lekarz pierwszego kontaktu (rodzinny) podejmuje decyzję o ewentualnym skierowaniu pacjenta na pogłębioną diagnostykę do poradni pulmonologicznej. Specjalistyczne badania, na czele ze spirometrią, pozwolą potwierdzić lub wykluczyć Przewlekłą Obturacyjną Chorobę Płuc.
W przypadku zdiagnozowania POChP choremu zostanie zaproponowane odpowiednie leczenie, które ma na celu złagodzenie nasilenia objawów i tym samym zyskanie szansy na zachowanie samodzielności i relatywnie dobrego komfortu życia.
Artykuł promocyjny.