Magnez to pierwiastek niezbędny do życia każdemu człowiekowi. Odpowiada on m.in. za prawidłową pracę serca, systemu nerwowego, układu kostno-stawowego, a także wspomaga nasz układ odpornościowy. Jego niedobór wiąże się nie tylko z przykrymi dolegliwościami, takimi jak drganie powieki czy skurcze mięśni, ale i poważnymi schorzeniami. Wśród nich można wymienić stany lękowo-depresyjne, zaburzenia snu, nadciśnienie tętnicze, chorobę wieńcową czy osteoporozę. Dlatego tak ważne jest uzupełnianie poziomu magnezu w swoim organizmie przez odpowiednią suplementację. Najczęściej pierwiastek ten przyjmuje się doustnie w formie tabletek. Coraz popularniejsze staje się również zażywanie kąpieli magnezowych. Czy jest to jednak kuracja skuteczna? Tego dowiesz się z dalszej części naszego artykułu.
Magnez do kąpieli – czy ma to sens?
Magnez do kąpieli? Czy nie brzmi to dziwnie? Na początku może się tak wydawać, jednak przy bliższym zaznajomieniu się z tematem taki sposób suplementacji może zyskać w naszych oczach. Cała idea kąpieli magnezowych opiera się na badaniach, które wykazały, że magnez może być wchłaniany przez niektóre części naszej skóry. Co prawda naskórek jako największy organ naszego ciała pełni funkcję bariery ochronnej, a więc nie przepuszcza do wnętrza organizmu żadnych substancji pochodzących z zewnątrz. Dowiedziono jednak, że w miejscach, takich jak mieszki włosowe czy gruczoły potowe, magnez ma szansę wchłonąć się „od zewnątrz”.
Kąpiele z magnezem mogą więc wspomagać kurację leczenia niedoboru magnezu – i to bez efektów ubocznych. Warto jednak wspomnieć, że aby taka kąpiel lecznicza mogła przynieść wymierne korzyści, najpierw muszą być zachowane jej właściwe parametry. Będą to m.in. właściwa temperatura wody (która powinna być nieco wyższa niż temperatura ludzkiego ciała), obszar ciała zanurzonego w wodzie, czas kąpieli (który nie powinien być krótszy niż 20 minut) oraz odpowiednia częstotliwość. Kąpiele magnezowe powinny być bowiem brane co najmniej 2 razy w tygodniu. Za każdym razem do wanny należy wsypać ok. 0,5-1 kg soli magnezowej. Najlepiej będzie w tym wypadku zdecydować się na płatki magnezowe, które zawierają chlorek magnezu pochodzący ze złóż z głębi ziemi, niezanieczyszczonych działalnością człowieka. Produkty takie w swojej ofercie posiada chociażby e-sklep https://zechsal.pl/. Magnez w postaci chlorku jest po prostu lepiej rozpuszczalny, a co za tym idzie również lepiej przyswajalny – jest to kluczowe kryterium w walce z niedoborami tego pierwiastka.
Zalety zażywania kąpieli magnezowych
Kąpiele lecznicze mają oczywiście na celu zwiększenie poziomu magnezu w naszym organizmie. Nie jest to jednak jedyna ich zaleta. Relaks w wodzie z dodatkiem płatków magnezu działa również pozytywnie na redukcję stresu i napięcia po całym dniu oraz pomaga łagodzić bóle mięśni i stawów. Magnez wpływa również dobroczynnie na skórę – nawilża ją i działa terapeutycznie na problemy związane z trądzikiem, łuszczycą czy egzemą. Z całą pewnością warto przekonać się na własnej skórze o skuteczności takich leczniczych kąpieli!
Materiał sponsorowany, przygotowany przez partnera serwisu