Kupowanie wędki to duże przedsięwzięcie, które trzeba dobrze przemyśleć, aby zakup był skuteczny. Nie są one co prawda drogim nabytkiem, bo można kupić dobre wędki spinningowe za niewielkie pieniądze, to łatwo jest wyrzucić pieniądze w błoto. Konieczne jest bowiem odpowiednie dobranie kija do tego, co będziemy łowić i do tego, jak nam się dobrze łowi. Wędka to w końcu coś bardzo osobistego. Na jakie cechy wędki warto jest zatem zwracać uwagę?
Akcja
Za najważniejszy element często uważana jest akcja wędki spinningowej. Akcja decyduje o tym, jak zachowuje się wędki spinningowe w czasie wyrzutu przynęty oraz późniejszego holowania. Teoria jest tutaj dość złożona, ale można ją uprościć do trzech typów akcji:
- A i B – akcja szczytowa, która pozwala na dalekie wyrzuty i dobre prowadzenie przynęty, ale jest trudna w odpowiedniej kontroli i raczej zaleca się ją doświadczonym wędkarzom;
- D – akcja paraboliczna, często określana mianem wędek dla amatorów, ponieważ szybkie rzuty nie są w jej przypadku możliwe i nie można szaleć, ale złowiona ryba ma niewielkie szanse na zerwanie się z haczyka;
- C – akcja półparaboliczna, która łączy sobie cechy powyższych wędek i to właśnie ona zazwyczaj jest oferowana amatorom.
Ciężar wyrzutu
Kwestią bardzo formalną jest to, jaki chcemy mieć ciężar wyrzutu. Przekłada się to bezpośrednio na to, jak dużą przynętę będziemy mogli założyć oraz jak ciężką rybę będziemy w stanie holować. Nie należy tu przesadzać, bo większa wędka wcale nie jest lepsza. Z za dużej wędki mała ryba będzie się łatwo rwała, a tam, gdzie potrzebna precyzja, dodatkowa długość i sztywność nie pomogą. Zazwyczaj na początek proponuje się mniejsze wędki, dla których optymalny wyrzut jest w przedziale 5-25 gramów. Dokładna wartość powinna zależeć od tego, na co nasze wędki spinningowe natrafiać w praktyce, czyli co będziemy łowić.
Długość
Długość wędki spinningowej jest skorelowana z ciężarem wyrzutu, ale nie determinuje go bezpośrednio. Zazwyczaj stosuje się krótsze wędki przy łowieniu z łodzi i dłuższe wędki przy łowieniu z brzegu. Im krótsza wędka, tym zwykle wygodniejsze z niej korzystanie, ale mała długość wędki to jej ograniczone pole zasięgu i mniejsza wytrzymałość.
W kwestii długości warto jest też wspomnieć o długości transportowej, czyli wielkości, do jakiej można poskładać wędkę. Coraz częściej wędki spinningowe, zwłaszcza te dla amatorów, są teleskopowe, dzięki czemu można je poskładać do bardzo małej długości. Lepsze wędki składają się z 2-3 segmentów i te są rozkładane, ale nie składane. Będą zatem dłuższe.
Kołowrotek
Wędka to jedno, a kołowrotek to drugie. Każda wędka powinna posiadać odpowiednio dobrany kołowrotek, bez którego będzie naprawdę ciężko. Jest to skomplikowany temat, który w tym miejscu zostanie tylko napoczęty poprzez jego wskazanie oraz radę, by wybierać kołowrotki z droższych materiałów. Te z tanich materiałów bardzo szybko tracą swoje właściwości, co przekłada się na znaczne utrudnienie jakości połowu, wyjątkowo dokuczliwe dla początkujących wędkarzy.
Artykuł gościnny.