Pajączki czy żylaki zlokalizowane na nogach często postrzegane są jako problem zdrowotny, który dotyczy wyłącznie kobiet. Tymczasem dolegliwości te dotykają również mężczyzn. Zaniedbane i nieleczone mogą doprowadzić do powstania szeregu groźnych powikłań. Aby im zapobiec panowie mogą im przeciwdziałać zarówno poprzez zmianę stylu życia, jak i profilaktyczne noszenie odpowiednich wyrobów medycznych, jakimi są na przykład pończochy na żylaki męskie.
Żylaki u mężczyzn – czy są groźne?
Żylaki kończyn dolnych to poszerzone, kręte i wydłużone żyły, które powstają najczęściej w wyniku cofania się oraz zalegania krwi żylnej. Ta najczęstsza forma przewlekłej niewydolności żylnej rozwija się zazwyczaj w konsekwencji niewydolności zastawek zlokalizowanych w żyłach kończyn dolnych. Objawia się uczuciem ciężkości nóg, skurczami łydek, drętwieniem, opuchlizną, a nawet i bólem kończyn dolnych. Ten problem zdrowotny dotyka aż 37% mężczyzn i w większości przypadków jest bagatelizowany, gdyż uważany jest on tylko za defekt kosmetyczny. Warto jednak pamiętać, iż żylaki są chorobą, która z czasem postępuje i doprowadza do groźnych powikłań, takich jak zakrzepica, owrzodzenia czy zapalenia tkanki podskórnej.
Pończochy przeciwżylakowe męskie – bezpieczna prewencja żylaków nóg
Powstawaniu pajączków czy żylaków na nogach można na szczęście zapobiegać. Podstawowym krokiem profilaktyki oraz ich leczenia jest przede wszystkim zmiana stylu życia. Dotyczy ona nie tylko wprowadzenia zdrowego odżywiania, ale także zwiększenia aktywności fizycznej oraz unikania wielogodzinnego przebywania w jednej pozycji, czy to stojącej, czy siedzącej. Oprócz tego można wprowadzić leczenie uciskowe, poprzez codzienne noszenie pończoch uciskowych męskich. Jest to bezpieczna i nieinwazyjna metoda profilaktyki żylaków nóg, która obecnie cieszy się dużym zainteresowaniem. Jej zaletą jest również to, że jej stosowanie jest bardzo proste i dyskretne.
Pończochy na żylaki męskie – jak je nosić?
Pończochy przeciwżylakowe męskie to idealna metoda prewencji żylaków nóg. W ich pozytywnym oddziaływaniu istotne znaczenie ma odpowiedni dobór klasy ucisku i rozmiaru. W tym celu ważne jest dokonanie pomiaru nóg (rano, gdy kończyny dolne nie są obrzęknięte). W przypadku, gdy posiadamy początkowe objawy i chcemy zapobiegać powstawaniu się żylaków, wówczas należy wybrać pończochy uciskowe męskie o niskiej klasie ucisku (15-20 mmHg). Natomiast, gdy posiadamy już widoczne pajączki, żylaki czy rozległe obrzęki, to należy zakupić pończochy męskie na żylaki o wyższym stopniu ucisku od 20 mmHg. Przed zakupem dobór odpowiedniej klasy kompresji należy skonsultować z lekarzem, który oceni stopień chorobowy kończyn dolnych.
Nasz partner radzi.