Surowce kosmetyczne należą do substancji chemicznych, które wykorzystuje się w branży kosmetycznej. Służą do produkcji kosmetyków. Często dostępne są również do kupienia dla klientów indywidualnych – w postaci tzw. półproduktów.
Mogą być pochodzenia roślinnego, zwierzęcego lub mineralnego lub być wytwarzane w laboratoriach. Źródło ich pozyskiwania nie ma jednak wpływu na ich bezpieczeństwo – o tym decydują czynniki na znacznie późniejszych etapach.
Czym są surowce kosmetyczne?
Do surowców kosmetycznych należą między innymi: emulgatory, substancje zagęszczające i inne składniki odpowiedzialne za konsystencję produktu, oleje, masła, woski i pozostałe emolienty, filtry UV, ekstrakty z roślin, olejki eteryczne, regulatory kwasowości (składniki odpowiedzialne za pH produktu), a także kwasy. Więcej surowców kosmetycznych podanych jest na https://www.centro-chem.pl/pl/oferta/branze/kosmetyka. Surowce to zatem wszystkie substancje składające się na dany kosmetyk występujące w postaci czystej (czyli stężeniu stuprocentowym).
Dopuszczenie danych surowców do użycia w kosmetyku, a także ich maksymalne stężenie procentowe ściśle reguluje prawo. Substancje, które nie widnieją na liście substancji zakazanych lub tych z ograniczonym stężeniem w składzie kosmetyku można używać w ilości dowolnej, w uwzględnieniem przewidywalnych warunków stosowania kosmetyku przez konsumenta. Dopuszczalne stężenia niektórych substancji w kosmetykach mogą różnić się od stężeń dopuszczalnych w wyrobach medycznych albo lekach. Z oferty sklepu https://www.centro-chem.pl/pl mogą skorzystać zarówno firmy zajmujące się wytwarzaniem produktów kosmetycznych jak i klienci indywidualni.
Działanie surowców kosmetycznych oraz ich przechowywanie
Na funkcjonowanie danego surowca wpływa nie tylko jego stężenie w formulacji całego kosmetyku, ale również warunki, w jakich są przechowywane. Z tego względu nie należy łączyć ze sobą niektórych substancji. Temperatura oraz promienie słoneczne także mogą całkowicie zmienić właściwości danego surowca, a nawet doprowadzić do jego zepsucia (np. zjełczenie oleju lub utrata właściwości przeciwsłonecznych filtra chemicznego). Surowce kosmetyczne mogą również wchodzić między sobą w reakcje chemiczne.
Należy również brać pod uwagę termin przydatności surowca do użytku. Data przydatności surowca nie jest tym samym co termin dotyczący całego kosmetyku. Z tego powodu osoby zajmujące się tworzeniem kosmetyków na użytek domowy nie mogą przewidzieć terminu zużycia wytworzonego przez siebie kosmetyku. Nie jest on zależny tylko od zmiany zapachu i konsystencji. Czystość mikrobiologiczna zależy od formulacji danego kosmetyku oraz zastosowanego układu konserwującego. Odpowiedzialni za to są technicy kosmetyczni, czyli osoby zawodowo zajmujące się produkcją kosmetyków w laboratorium.
Bezpieczeństwo surowców – czy mogą być szkodliwe?
Żaden surowiec dopuszczony do użytku w kosmetykach nie może wywoływać chorób, ani działać ogólnoustrojowo. Może się zdarzyć, że niektóre surowce kosmetyczne wywołują alergie kontaktowe, co jest kwestią indywidualną, dlatego stanowi podstawy do wycofania danego surowca. Niektóre składniki mają jednak większy potencjał alergenny niż inne. Do typów surowców kosmetycznych, które uczulają najczęściej zalicza się substancje zapachowe, konserwanty, przeciwsłoneczne filtry UV oraz niektóre rodzaje detergentów, czyli substancji myjących.
Oprócz wystąpienia alergii, niektóre półprodukty mogą podrażniać skórę lub przyczyniać się do zaczopowania ujść gruczołów łojowych, potocznie nazywanego „zapchaniem porów”. Ryzyko wystąpienia działań niepożądanych spowodowanych danym surowcem może zależeć od uwarunkowań organizmu, typu skóry, występowania na jej powierzchni ran lub wcześniej spowodowanych podrażnień, a także kwestii interakcji z innymi substancjami, które w połączeniu mogą działać silniej. U drugiej osoby te same objawy mogą nie występować. Żaden z dopuszczonych w danym stężeniu surowców nie jest jednak klasyfikowany jako szkodliwy lub toksyczny, jeśli producent trzyma się dopuszczalnego stężenia procentowego surowca w kosmetyku.
Wybierając surowce od sprzedawcy, powinniśmy brać pod uwagę wysoką jakość oferowanych półproduktów (wszystkie usługi związane z produkcją kosmetyków podane są na https://www.centro-chem.pl/pl), a także trzymanie się wszystkich wymogów bezpieczeństwa oraz przechowywania obowiązujących w przemyśle kosmetycznym.
Treść promocyjna.