8 maja 2022

Co to jest masaż i jakie są jego rodzaje?

Masaż to jedna z tych czynności, którą kochają niemal wszyscy. Przynosi zdecydowaną ulgę po długim i intensywnym wysiłku, treningu czy wycieczce. Pomaga rozluźnić mięśnie i jest złotym środkiem na odstresowanie. Masaż należy do najpopularniejszych i zdecydowanie najprzyjemniejszych sposobów na relaks, ale stanowi też zabieg leczniczy. Technik masażu i jego rodzajów jest mnóstwo, dlatego zdecydowanie każdy podczas sesji u masażysty znajdzie ukojenie oraz odprężenie. Poznaj czym jest masaż, jakie są jego rodzaje i czy jeśli chodzi o masaż Kraków jest miastem z dobrą bazą salonów i masażystek.

Masaż – co to jest?

Masaż to forma terapii opierająca się na wykorzystaniu bodźców mechanicznych odkształcających tkanki. Najczęściej źródłem takich bodźców jest masażysta, który ręką wywiera ucisk na tkankach przy wykorzystaniu określonych ruchów z odpowiednią siłą i intensywnością. Masaż powinien przebiegać z kierunkiem ułożenia mięśni, tkanek, naczyń limfatycznych oraz krwionośnych w kierunku serca. Rzadziej do masażu wykorzystuje się inne części ciała, a także urządzenia, które mają zastępować ruchy masażysty. To prastara technika relaksacyjna i lecznicza, która wraz z rozwojem cywilizacji i technologii oraz zróżnicowaniem kultur wykształciła wiele rodzajów, czasem diametralnie różniących się od siebie.

Historia masażu

Masaż to prastara technika, która swoimi korzeniami sięga starożytnych Chin i Indii. Na przestrzeni wieków masaż pełnił funkcje odprężające, poprawiające zdrowie oraz był jednym z elementów i ceremonii obrzędów sakralnych. Pierwsza wzmianka o masażu pojawiła się około 3000 roku p.n.e. w źródłach chińskich, a około 1800 roku p.n.e. Hindusi w księdze mądrości Weda zawarli instrukcje dotyczące masażu. W Starożytnej Grecji masaż stosowany był u sportowców podczas Igrzysk Olimpijskich. Te dawne techniki nie zawsze przypominały dzisiejsze. Najczęściej polegały one na nacieraniu i namaszczaniu ciała olejami i oliwą, a dopiero od takich zabiegów swój początek wziął masaż klasyczny.

O leczniczym działaniu masażu możemy przeczytać choćby w źródłach dotyczących choroby z jaką borykał się Juliusz Cezar, któremu za pomocą techniki masażu leczono rwę kulszową. W krajach Europy Wschodniej i Północnej popularną metodą było bicie rózgami po odbyciu kąpieli w łaźniach i jeziorach. Przełomowym momentem w historii okazał się natomiast wiek XVI, gdy francuski chirurg Ambroży Pare wynalazł metodę uciskową. Od tego czasu masaż stawał się coraz bardziej popularny, a dzięki prężnemu rozwojowi możemy dziś korzystać z szerokiego wachlarza jego różnych rodzajów, a wiele z takich masaży można zaczerpnąć również w Krakowie.

Rodzaje masażu

Spośród wielu rodzajów masażu warto wyróżnić kilka, które są najbardziej popularne, ale zarazem przynoszą ukojenie po codziennych zmaganiach przynosząc odprężenie, ale także działając pozytywnie na zdrowie, w tym układ ruchu.

Masaż klasyczny – to zapewne najbardziej popularny rodzaj masażu. Pełni on funkcje pobudzającą, relaksacyjną oraz leczniczą. Ma na celu przede wszystkim poprawę stanu psychofizycznego osoby masowanej. Przynosi odprężenie, ale jest także świetną metodą poprawiającą zdrowie przede wszystkim w przypadku chorób neurologicznych, ortopedycznych i innych, poprzez regenerację mięśni, działanie przeciwbólowe, zwiększanie elastyczności i sprężystości tkanek. Poprzez uciskanie zmniejsza również tkankę tłuszczową przyspieszając przemianę materii pobudzając przepływ limfy i krwi.

Masaż relaksacyjny – jeden z najchętniej wybieranych rodzajów masażu w Krakowie. Cechuje się wręcz zbawiennym wpływem na układ nerwowy pobudzając mięśnie, skórę oraz układ krwionośny i limfatyczny. Pozwala na pełne odprężenie oraz redukcję stresu poprzez likwidację napięcia mięśni. Bardzo często można zażyć go w salonach SPA. Masaże w Krakowie w salonie Moonlight SPA dzięki profesjonalnemu wykonaniu pozwalają pozbyć się napięcia psychicznego i mięśniowo-nerwowego.

Masaż leczniczy – to jeden z podstawowych elementów fizjoterapii, który pozwala zwalczyć wiele zaburzeń ciała i organizmu. W tej technice wykorzystywany jest zarówno dotyk, jak i inne elementy, w tym stosowanie okładów, naświetlanie lampami lub specjalne maści.

Masaż sportowy – ten rodzaj masażu jest zbawienny dla osób prowadzących bardzo aktywny tryb życia, w tym uprawiających sport zawodowo. Pozwala on zminimalizować skutki wycieńczenia organizmu spowodowane uprawianiem aktywności fizycznej, a także zapobiega powstawaniu uszkodzeń i spięciom mięśni – działa między innymi świetnie w przypadku skurczy.

W różnych technikach masażu wykorzystuje się wiele dodatkowych elementów. Masaż relaksacyjny często wzbogacany jest różnymi olejkami, ale także kadzidłami, które mają za zadanie wywołać odprężenie i relaks na poziomie multisensorycznym. Często można spotkać się podczas masażu także z użyciem gorących kamieni. Decydując się na masaż w Krakowie z pewnością znajdziecie w ofercie salonów wiele propozycji.

Masaż w Krakowie – dlaczego warto z niego skorzystać?

Mieszkając w Krakowie lub odwiedzając miasto podczas urlopu warto skorzystać z masażu, aby w pełni poczuć relaks i zminimalizować zmęczenie po intensywnym zwiedzaniu miasta. Jest to doskonała szansa na chwilowe oderwanie się od otaczającego nas świata, poprawę samopoczucia, a także zdrowia. Ogrom zalet masażu sprawi też, że bon do salonu masażu w Krakowie okaże się uniwersalnym prezentem, z którego obdarowana osoba na pewno będzie zadowolona.

Materiał reklamowy, pochodzący od partnera serwisu.

Powiązane treści