18 listopada 2021

Ćwiczenia na keto – oto, co należy wiedzieć

Dieta ketogeniczna jest ostatnio dosyć popularnym sposobem na radzenie sobie z problemami z nadwagą. Nie od dziś wiadomo, że próby odchudzania za pomocą jadłospisu powinno się połączyć z odpowiednią formą ruchu. Jak to jednak jest na keto? Powstało wiele kontrowersji na temat ćwiczenia na diecie ketogenicznej. Mówi się o tym, że przyspiesza ona spalanie tłuszczu i zwiększa wytrzymałość. Nie można jednak zapomnieć, że początki są trudne i objawiają się zmniejszoną energią. W dodatku dieta ketogeniczna może prowadzić do powolniejszego wzrostu mięśni. Co więc robić i jak ćwiczyć?

Ketoza poprawia wytrzymałość

Stan ketozy poprawia wytrzymałość fizyczną u osób regularnie trenujących. Przyspiesza spalanie tkanki tłuszczowej, a to wszystko ze względu na zamianę paliwa – z cukru na tłuszcze. Zwiększony poziom ciał ketonowych w organizmie powoduje przyspieszenie regeneracji mięśni oraz zmniejsza rozpad białka!

Spalanie tłuszczu na diecie ketogenicznej

Badania wykazały, że trzymanie się ściśle keto jadłospisu wspomaga spalanie tkanki tłuszczowej nawet przy małych aktywnościach. Porównano wyniki osób nie będących na diecie keto do tych, którzy przestrzegają rygoru diety ketogenicznej. Należy jednak pamiętać, że zasada bycia na deficycie kalorycznym, aby schudnąć i tutaj ma swoją rację bytu. Ważne jest też to, że tłuszcze mają większą liczbę kalorii od węglowodanów czy białka!

Szybsza regeneracja mięśni

Do tej pory niewiele jest badań na temat powiązania diety keto z regeneracją mięśni. Są to bardziej subiektywne odczucia sportowców. Są jednak doświadczenia, które to potwierdzają – przez osiem tygodni stosowano tą dietę u myszy i faktycznie, wszystko wskazywało na to, że po wyczerpujących ćwiczeniach regeneracja była znacznie szybsza. Ponadto dieta ketogeniczna obniża poziom kinazy keratynowej i dehydrogenazy mleczanowej – a to oznacza, że uszkodzenia mięśni są znacznie mniejsze!

Możliwe nieprzyjemne skutki keto

Niestety, istnieje możliwość, że po wprowadzeniu keto jadłospisu wystąpią negatywne skutki. Zwłaszcza na początku drogi, gdy organizm wchodzi w fazę ketozy i przyzwyczaja się do czerpania paliwa z tłuszczy, a nie węglowodanów. Może być to odczuwalne w zmniejszeniu energii, gorszym samopoczuciu i mniejszej wydajności. Jednak z czasem wszystko powinno wrócić do normy.

Wzrost masy mięśniowej

Choć keto efekty zachwycają, jeśli chodzi o spalanie nadprogramowych kilogramów, to mogą nie być aż tak spektakularne w przypadku budowania mięśni. O ile dieta keto jest dobra dla utrzymania wyników, o tyle do wzrostu mięśni potrzeba w jadłospisie sporo białka. A tego – jak wiadomo – nie jest zbyt dużo w keto. Dodatkowo dieta ta stosowana jest najczęściej do spalania tkanki tłuszczowej i chudnięcia, a co za tym idzie – jest niska kalorycznie. Do rozrostu mięśni musimy być na nadwyżce kalorycznej.

Jakie ćwiczenia będą najlepsze?

Najlepszym rozwiązaniem będą umiarkowane ćwiczenia fizyczne, które nie wymagają ogromnych zasobów energii. Odłóż więc wszystkie aktywności o wysokiej intensywności – między innymi boks, sprint czy długie cardio. Zamiast tego, wybierz się na długi spacer, biegaj delikatnym truchcikiem, uprawiaj jogę i jeźdź rekreacyjnie na rowerze. Oczywiście raz na jakiś czas możesz do swoich treningów dołączyć te, o wyższej intensywności. Pamiętaj jednak, że może się okazać, że nie będziesz w stanie wykonać wszystkich ćwiczeń, albo wyniki będą gorsze niż przed rozpoczęciem diety.

Treść promowana.

Powiązane treści