Przewlekły stan zapalny to problem, który dotyczy coraz większej liczby osób. Może być on jednocześnie przyczyną wielu chorób. Pod tym pojęciem kryje się reakcja obronna organizmu w związku z obecnością czynników uszkadzających. Ma ona na celu eliminację szkodliwego czynnika oraz naprawę uszkodzonych tkanek.
Jeśli organizm funkcjonuje prawidłowo, stan zapalny samoczynnie się wycisza i następuje powrót do zdrowia. Jeśli jednak przyjmie on postać przewlekłą, konieczne jest podjęcie konkretnych działań, w czym pomoże nam m.in. dietetyk.
Jak wygląda dieta przeciwzapalna?
Taki plan żywieniowy jest ukierunkowany na wyciszenie stanu zapalnego w organizmie, co przełoży się na mniejsze ryzyko pojawienia się ewentualnych chorób (m.in. cukrzycy, reumatoidalnego zapalenia stawów, a nawet nowotworów). Dietę przeciwzapalną można bez problemu dopasować pod względem kaloryczności do swoich potrzeb, nawet jeśli zależy nam na redukcji masy ciała. Jakie są jej główne założenia?
- Plan żywieniowy, który przygotuje dla nas dietetyk będzie bazować na produktach o potwierdzonym działaniu przeciwzapalnym oraz potencjale przeciwutleniającym.
- Dieta przeciwzapalna to w praktyce dieta śródziemnomorska, bogata w wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6 i naturalne antyoksydanty.
Na jakich produktach bazuje dieta przeciwzapalna?
Podstawę jadłospisu stanowią świeże warzywa oraz owoce. Kluczem jest różnorodność. Warzywa powinny znajdować się w każdym posiłku, przy czym warto wybierać ich różne kolory. Dietetyk opracuje dla nas plan żywieniowy zapewniający odpowiednią podaż tłuszczów, białka i węglowodanów. Istotna jest też właściwa podaż błonnika. Jeśli chodzi o węglowodany zaleca się wykorzystanie produktów mało przetworzonych, wyróżniających się niskim indeksem glikemicznym. Kolejnym ważnym zaleceniem jest ograniczenie spożywania białka zwierzęcego na rzecz białka roślinnego. Oprócz tego konieczna jest eliminacja tłuszczów trans.
Artykuł gościnny.