Fizjoterapia jest dziedziną nauki, której założeniem jest rozwijanie i przede wszystkim przywracanie u pacjenta wszystkich zdolności do ruchu. Osoby z nadwagą mogą korzystać z pomocy doświadczonych fizjoterapeutów, specjalizujących się w rehabilitacji i terapii manualnej. Choć w tym przypadku zabiegi nieco różnią się od technik wykorzystywanych w trakcie pracy z pacjentem z prawidłowym BMI, to w praktyce są równie skuteczne. Jakie są ograniczenia i co warto o nich wiedzieć?
Fizjoterapia osób z nadwagą – kluczowe informacje
Doświadczeni fizjoterapeuci każdorazowo dopasowują techniki i ćwiczenia do konkretnego pacjenta. Biorą pod uwagę m.in. rodzaj problemu, wiek, płeć, aktualną kondycję fizyczną i wagę. Na podstawie tych danych ustalają plan działania, który z jednej strony jest skuteczny, natomiast z drugiej całkowicie bezpieczny. Fizjoterapia osób z nadwagą zakłada wykorzystanie technik i ćwiczeń, które nie będą zbyt dużym obciążeniem. Dlaczego jest to takie ważne? Po pierwsze, zbyt trudne ćwiczenia szybko zniechęcają, a na dodatek mogą być kontuzjogenne. Po drugie, w większości przypadków są wykonywane nieprawidłowo, a co za tym idzie, są nieskuteczne.
Doświadczenie, sprzęt i gabinet
Doświadczony fizjoterapeta, który na codzień pracuje z osobami z nadwagą doskonale wie w jaki sposób ułożyć skuteczny i bezpieczny plan powrotu do zdrowia. W skrajnych przypadkach, podczas wykonywania technik manualnych, konieczne będzie wykorzystanie wzmocnionego łóżka i specjalnych akcesoriów. Fizjoterapia osób z nadwagą obejmuje również specjalne podejścia. Pacjenci z nadwagą powinni być motywowani i nagradzani za każdy, nawet najmniejszy postęp. Takie podejście pozwala utrzymać motywację do odzyskania pełni sprawności na wysokim poziomie.
Istnieje szereg korzyści wynikających ze współpracy fizjoterapeuty z osobą z nadwagą. Do najważniejszych z nich należą przyspieszenie odchudzania i metabolizmu, obniżenie ciśnienia krwi, zwiększenie wrażliwości na insulinę i zredukowanie do minimum możliwości wystąpienie efektu jo-jo.