23 lutego 2023

Ile zarabia junior w branży IT? Sprawdź na jakie zarobki możesz liczyć

Branża IT jest jedną z najbardziej dynamicznych i nieustannie rozwijających się gałęzi gospodarki, a jej pracownicy zajmują najwyższe pozycje w rankingach najlepiej opłacanych profesji. Nie dziwi wiec fakt, że wielu z nas myśli o pracy w branży IT niezależnie od tego, czy posiadamy kierunkowe wykształcenie, czy jesteśmy zdolnymi samoukami.

Praca jako junior w branży IT – co zrobić, by znaleźć zatrudnienie

Znalezienie pracy w branży IT wymaga pokonania kilku stopni rekrutacyjnych oraz rozpoczęcia swojej przygody z branżą informatyczną od stanowiska juniora. Zarówno programiści, jak i specjaliści od bezpieczeństwa sieci, admini, mobilni developerzy muszą przejść procedurę awansu, rozpoczynając od zatrudnienia na stanowisku z elementem „junior” w nazwie. To dobra opcja dla osób, interesujących się informatyką zarówno przed wyborem szkoły i studiów, jak i dla tych, którzy pracują w innej branży, ale są dobrzy w zadaniach informatycznych i chcą się przebranżowić. By znaleźć pracę jako junior w branży IT trzeba przede wszystkim śledzić oferty pracy jako junior w IT. Warto przygotować się również teoretycznie, dbając o wykształcenie oraz kursy doszkalające. Warto przygotować świetne CV i list motywacyjny. Niezależnie od pobudek Twoich poszukiwań, przyszły pracodawca chętnie zapozna się z Twoimi kwalifikacjami i umiejętnościami.

Ile może zarobić na start czyli wymagania zarobkowe juniora

Zarobki na stanowisku, na którym chcemy znaleźć pracę są jedną z determinant naszych poszukiwań. Wykształceni specjaliści zarabiają z reguły powyżej średniej krajowej, jednak dla branży IT zarobki są odrobinę wyższe. Wynika to z nieustannego zapotrzebowania na specjalistów, powstającego w dobie wszechobecnego Internetu. Dziś branża IT cieszy się tendencją wzrostową, dlatego zarobki mogą kusić. Nawet na start można w niej zarobić więcej niż w pokrewnych i zupełnie niezwiązanych z informatyką przedsiębiorstwach. Jako junior w branży IT zarobisz średnio od 5 do 7 tysięcy złotychgdzie indziej jest to nawet 2 tysiące złotych mniej w miesięcznym okresie rozliczeniowym.

Oferty pracy jako junior w IT – porównaj zarobki na start na poszczególnych stanowiskach

Wśród ogłoszeń pracodawców oferty pracy jako junior w IT pojawiają się często i dotyczą zarówno pracy stacjonarnej, jak i zdalnej. Nie jest tajemnicą, że w branży IT płace są wyższe od zarobków pracowników w innych branżach i dotyczy to zarówno początkujących pracowników jak i doświadczonych specjalistów. Junior w IT, zależnie od stanowiska zarabia od około 5 do nawet 11 tysięcy złotych brutto. Duża rozbieżność wynika w tym miejscu ze zróżnicowania zadań, wykonywanych przez pracowników. Programista samouk może liczyć na początek na około 5-7 tysięcy złotych w zależności od ilości języków programowania, jakie opanował. Programista z wykształceniem raczej uplasuje się na start w górnej granicy pułapu zarobków. Admin może liczyć na starcie na około 9 tysięcy złotych, natomiast mobil developer lub security engineer zarobi na początek nawet 11 tysięcy złotych. Sprawdź, ile możesz życzyć sobie na starcie pracy w branży IT. Podczas rozmowy kwalifikacyjnej musisz przedstawić swoje finansowe oczekiwania na stanowisku juniora w IT.

Jak zacząć zarabiać jako junior w IT?

Zarabianie w IT możliwe jest dla osób, które kształcą się w zawodach informatycznych. Aby zyskać wyraźną przewagę nad konkurencją, zwiększając swoje szanse na wyższe zarobki i atrakcyjniejsze warunki pracy warto rozpocząć edukację kierunkowa już na etapie szkoły średniej. Programowania można uczyć się już podczas zabawę, dlatego jeśli dziecko wykazuje zainteresowanie technologią warto ukierunkować je na branżę IT. Aby zarabiać trzeba poznać teorie i przede wszystkim praktykę. Jeśli nie szkoła średnia o profilu informatycznym oraz studia warto próbować samemu i zapisać się na kursy. Konieczne jest przygotowanie CV i listu. Możesz przeglądać ogłoszenia o pracę dla juniora w branży IT lub wysyłać swoją aplikację do firm, w których chcesz znaleźć zatrudnienie.

Treść sponsorowana.

Powiązane treści