15 listopada 2021

Jak bezpiecznie korzystać z karty kredytowej i bankomatu?

Karta kredytowa już dawno stała się jednym z najważniejszych dokumentów, które większość z nas stale nosi przy sobie. Często też korzystamy z takich narzędzi, jak bankomat, który pozwala nam podjąć gotówkę o każdej porze dnia i nocy. To wygodne rozwiązania, z których trzeba jednak umieć korzystać w odpowiedni sposób. O czym warto pamiętać w trosce o bezpieczeństwo swoje i swych oszczędności?

Aby móc korzystać z karty, należy chronić ją zarówno przed uszkodzeniami mechanicznymi, jak i rozmagnetyzowaniem paska magnetycznego. Unikać zatem należy trzymania karty zbyt blisko telewizora, komputera czy też telefonu komórkowego. Karta taka musi być również odpowiednio chroniona przed kradzieżą. Warto pamiętać o tym, aby nigdy nie umieszczać informacji o kodzie PIN w pobliżu karty. Są niestety i tacy, którzy ściśle tajny kod zapisują… na samej karcie. Dla złodzieja jest to wręcz zaproszenie do wypłacenia gotówki z bankomatu.

W przypadku zgubienia lub kradzieży karty należy podjąć odpowiednie kroki. W pierwszej kolejności o utracie karty należy powiadomić bank. Bank po przyjęciu takiego zgłoszenia powinien jak najszybciej zablokować kartę, uniemożliwiając w tej sposób niepożądanej osobie podjęcie gotówki. Jednocześnie następuje procedura związana z wystawieniem klientowi nowej karty.

Bankomat, wygodne i praktyczne rozwiązanie, również wymaga zachowania stosownych środków ostrożności podczas wypłaty pieniędzy. Aby móc wypłacić z niego pieniądze, należy podać kod PIN. Kody tego najlepiej nauczyć się na pamięć, co znacznie ułatwia obsługę bankomatu i zwiększa bezpieczeństwo w trakcie wypłacania pieniędzy. Jeśli jednak kod musi być zapisany na kartce, należy pamiętać o tym, by nigdy nie trzymać jej razem z kartą. Kod PIN należy chronić w trakcie wprowadzania go przy korzystaniu z bankomatu. Złodzieje często umieszczają sprytne, maleńkie kamerki skierowane na klawisze, dzięki czemu mogą przechwytywać takie kody. Można się w prosty sposób ochronić przed takim zagrożeniem – wystarczy zasłonić klawisze ręką. Aby zwiększyć bezpieczeństwo w trakcie pobierania gotówki z bankomatu, warto unikać tych, które znajdują się w odludnych miejscach i raczej unikać korzystania z nich po zmroku. Po skorzystaniu z bankomatu należy zaś możliwie jak najszybciej schować kartę i pieniądze, i oddalić się od tego urządzenia.

Swego rodzaju bezpieczeństwo związane z korzystaniem z karty kredytowej o którym też warto wspomnieć, dotyczy właściwego rozumienia okresu bezodsetkowego (tzw. grace period): https://pamietnikwindykatora.pl/jak-dziala-okres-bezodsetkowy-na-karcie-kredytowej/; przekroczenie tego okresu naraża właściciela karty na spore koszty.

Treść promowana.

Powiązane treści