30 grudnia 2021

Jak zbilansować dietę mając uczulenie na laktozę?

Uczulenie na laktozę wynika z niedoboru enzymu laktaza w organizmie. Osoby, które nie tolerują produktów z laktozą muszą odpowiednio zbilansować swoją dietę. Jeśli właśnie dowiedziałeś się o nietolerancji, podpowiemy jak zbilansować dietę mając uczulenie. Wbrew pozorom wcale nie jest to bardzo trudne, jednak trzeba uważać na produkty zakazane, a także takie, które mogą zawierać śladowe ilości uczulającego składnika.

Garść wiedzy, czyli alergia na mleko to nie to samo co nietolerancja laktozy

Warto wiedzieć, że jeśli ktoś ma alergie na mleko to niekoniecznie ma nietolerancję laktozy, bo nie są to pojęcia tożsame. Po spożyciu mleka może wtedy pojawić się wysypka. Wiąże się to z całkowitą eliminacją produktów mlecznych i nie pomoże wybór tych bez laktozy, bo reakcja autoimmunologiczna organizmu nadal będzie silna. Z kolei w przypadku nietolerancji laktozy jak już wspomnieliśmy są niedobory enzymu laktazy, którego zadaniem jest rozkładanie na cukry proste glukozy i galaktozy. Prościej mówiąc organizm nie jest w stanie strawić laktozy, co objawia się przykrymi dolegliwościami ze strony układu pokarmowego.

Jakie są objawy nietolerancji laktozy?

Co bardzo istotne nietolerancji laktozy nie można diagnozować samodzielnie, bo inne choroby i przypadłości także mogą powodować podobne dolegliwości. A na co skarżą się osoby z uczuleniem na laktozę? Zjedzenie nabiału powoduje u nich: wzdęcia, biegunki, bóle brzucha, gazy, kolki, uczucie przelewania się w jelitach. Co istotne takie objawy nie pojawiają się od razu, a po kilku do kilkunastu godzin od zjedzenia posiłku z nabiałem.

Dieta bez nabiału, czyli roślinne produkty mleczne, a także naturalna suplementacja wapnia

Jeśli zauważasz u siebie powyższe objawy i jesteś już po badaniach, możesz przystąpić do zmiany swojej diety. Warto udać się do dietetyka, który ustali przykładowe menu, a także wskaże produkty dozwolone i zakazane. Jednak już teraz nieco więcej dowiesz się od nas. Tak naprawdę znajdziesz coraz więcej produktów bez laktozy, choć prawdopodobnie będziesz musiał obejść się bez czekolady, lodów, czy nawet cheeseburgerów. Można jednak sięgnąć po produkty mleczne roślinne. Zamiast mleka krowiego czy koziego, napijesz się mleka migdałowego, ryżowego, owsianego, kukurydzianego. Oczywiście sprawdzą się również jogurty, a wśród nich między innymi: jogurt kokosowy. Polecane będą zamiast masła oliwa z oliwek, olej rzepakowy bądź kokosowy. Istotne znaczenie ma także suplementacja wapnia. Zawierają go orzechy laskowe, pomarańcze, czarny ryż, ciecierzyca czy też suszone daktyle.

Zamiast poświęcać mnóstwo czasu na gotowanie, postaw na dietetyczny catering we Wrocławiu lub innej miejscowości

Teraz trzeba wziąć pod uwagę najważniejszą kwestię, a mianowicie, jaki wybrać dietetyczny catering Wrocław, ale i Katowice czy Warszawa to miasta, gdzie działa firma Fit Kalorie. Online możecie zamówić zbilansowane posiłki, w których nie będzie nawet grama laktozy. Na śniadanie możesz dostać jaglankę z suszoną śliwką, orzechami laskowymi czy pomarańczą. Z kolei na obiad dobrym wyborem będzie cenne źródło kwasów Omega-3, czyli łosoś w sosie z bazyliowego pesto, a także ryżem. Możesz otrzymać 5 zbilansowanych dań bez laktozy i masz pewność, że nawet śladowe ilości wśród nich się nie znajdują. Zamawiasz wygodnie i otrzymujesz posiłki pod drzwi. Możesz je sobie podgrzać w dogodnej chwili, a w międzyczasie zajmować się zawodowymi obowiązkami. Już po krótkim czasie od wprowadzenia diety pudełkowej zauważysz, że Twoje dolegliwości ustąpiły, a Ty znów możesz cieszyć się życiem i spotkaniami z najbliższymi. Przy nietolerancji już nigdy nie można jeść produktów mlecznych pochodzenia zwierzęcego, zatem trzeba się do tego menu przyzwyczaić. Nie musisz zatem robić dużych zakupów, za każdym razem sprawdzając, czy nie ma nawet śladowych ilości produktów mlecznych. Nie musisz też gotować, co na pewno jest sporą wygodą.

Aby odpowiednio zbilansować dietę bez laktozy należy zasięgnąć porady fachowców. Zatem warto udać się do dietetyka, który ułoży przykładowy jadłospis.

Materiał partnera.

Powiązane treści