22 czerwca 2023

Jak radzić sobie z nadmierną potliwością wywołaną stresem?

Choć pocenie się naturalnym procesem fizjologicznym to jednak nadmierne pocenie naturalne już nie jest. Może do niego dochodzić choćby pod wpływem stresu. Cóż, taka sytuacja nie jest przyjemna i może powodować szereg kompleksów i jeszcze nasilać zdenerwowanie, szczególnie gdy czeka Was ważne spotkanie, zaś wasza koszula już jest mokra od potu. Dziś podpowiemy Wam, jak skutecznie radzić sobie z nadmierną potliwością wywołaną stresem.

Czym jest pocenie się?

Wydzielanie potu jest naturalne. Dzięki temu nasz organizm jest w stanie utrzymać prawidłową temperaturę ciała. Pocenie nasila się choćby podczas upałów czy podczas aktywności fizycznej. Stres również może wywołać nadmierną potliwość. Trzeba jeszcze wiedzieć, że wraz z potem usuwane są szkodliwe produkty przemiany materii. Ale jednak sam proces pocenia się szczególnie nadmiernego może być kłopotliwy. Jeżeli każdy stres sprawia, że Wasze pachy czy plecy są mokre, to nie oznacza wcale, że musicie zaakceptować taką sytuację. Wręcz przeciwnie – można podjąć działanie, dzięki któremu odzyskacie lepsze samopoczucie. Efektem zdenerwowania, a także silnych emocji może być nadpotliwość pierwotna. Pojawia się ona najczęściej w okolicach pach czy dłoni, ale i na stopach. Pamiętajcie, że jeżeli dochodzi do nocnej potliwości, a do tego pojawia się u Was gorsze samopoczucie czy stany podgorączkowe, to jak najszybciej należy zgłosić się do lekarze, gdyż przyczyny takiego stanu rzeczy mogą być zdecydowanie poważniejsze.

Jak walczyć z nadmierną potliwością, czyli less stress i nie tylko

Stres jest naturalną częścią życia, jednak trzeba umieć sobie z nimi radzić. Jeżeli każda, nawet najmniejsza sytuacja wywołuje u Was szereg nieprzyjemnych objawów, choćby nadmierne pocenie się to znaczy, że coś jest nie tak. W takim przypadku nie trzeba od razu sięgać po medykamenty, lecz można spróbować domowych sposobów. Przed snem można sięgnąć po szklankę naparu z mięty bądź też melisy. Do tego warto, a wręcz trzeba wprowadzić do swojego życia więcej aktywności. Tutaj musicie wiedzieć, że ćwiczenia ruchowe zmniejszają reakcję stresową, a przy tym poprawiają nastrój. Codzienna aktywność zapobiega efektom zarówno nagłego, jak przewlekłego stresu, a przy tym zwiększa tolerancję obciążeń stresowych. O stresie mówi się, że jest to cichy zabójca. Na szczęście dzięki ćwiczeniom można zmniejszyć ryzyku chorób układu sercowo-naczyniowego, których ryzyko zwiększa się u osób prowadzących stresujący styl życia. Nie zapomnijcie jeszcze o właściwej diecie. Należy unikać produktów, które są pikantne, gdyż również one przyczyniają się do zwiększenia potliwości. Dieta powinna być lekkostrawna, oparta na dużej ilości warzyw, a także owoców. Unikajcie jednak jedzenia zbyt dużej ilości czosnku oraz cebuli.

Codzienna higiena – jak powinna wyglądać?

Zacznijmy może od tego, że jeżeli zmagacie się z nadmierną potliwością, zdecydowanie częściej powinniście brać chłodny prysznic w ciągu dnia bądź przynajmniej podmywać pachy. Do tego należy postawić na dobry antyperspirant męski. W jego składzie koniecznie musi znaleźć się tlenek magnezu, czyli inaczej magnezja. Wyobraźcie sobie, że absorbuje on zdecydowanie więcej wody niż talk, a przy tym ma działanie antybakteryjne. Sprawia, że skóra jest sucha, a przy tym brzydki zapach jest w pełni zneutralizowany. Raz w tygodniu powinniście również przemywać miejsca najbardziej potliwe wywarem z kory dębu. Regularne stosowanie reguluje pracę gruczołów potowych.

Artykuł gościnny.

Powiązane treści