W każdej pracy ważna jest odpowiednio dobrana odzież. Ma ona zapewniać pełne bezpieczeństwo oraz komfort, tak by nie wpływać negatywnie na wydajność pracownika. Szczególnie ważne jest prawidłowe dobranie odzieży medycznej, ponieważ służba zdrowia, to praca w ciężkich i często mało komfortowych warunkach.
Odzież medyczna musi spełniać różne kryteria i warto się z nimi zapoznać, żeby uniknąć wielu nieprzyjemności. Głównym celem tego typu odzieży, jest ochrona pracownika przed zakażeniami, dlatego musi ona być wykonana zgodnie z normą EN 13795 oraz w myśl dyrektywy unijnej European Council Directive 93/42/EEC [MDD].
Dodatkowo odzież medyczna powinna zapewniać ochronę zgodną z Rozporządzenie Ministra Zdrowia z 26 czerwca 2012 roku w sprawie wymagań, jakie obowiązują w zakresie fachowym i sanitarnym pomieszczeń oraz podmiotów wykonujących działalność leczniczą (DZ.U. 2012.739).
Gdzie są stosowane ubrania medyczne?
Odzież medyczna jest wymagana w szpitalach, przychodniach, gabinetach stomatologicznych, aptekach oraz u ratowników medycznych. W każdym z tych miejsc ryzyko zarażenia jest duże i obowiązuje specjalny ubiór.
Coraz częściej na zakładanie odzieży medycznej decydują się też salony kosmetyczne, masażyści, salony spa i tym podobne miejsca, gdzie pracownik ma bliski kontakt z klientem.
Jakie są rodzaje ubrań medycznych?
Strój roboczy dla pracowników służby zdrowia, dzieli się na różne rodzaje. Głównym podziałem są kroje damskie oraz męskie, które różnią się dopasowaniem do sylwetki. Poza tym wyróżnia się fartuchy medyczne, bluzy medyczne, spodnie, spódnice i obuwie BHP. Istnieją również ubrania, które nie mają podziału na płeć i nadają się zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn.
Podczas wyboru należy kierować się dopasowanym rozmiarem, rodzajem kroju, dodatkowymi elementami oraz materiałem.
Wybór jest spory i każdy znajdzie wzór odpowiedni dla siebie, który nie tylko będzie spełniał wszystkie normy, ale też zapewni maksymalne bezpieczeństwo w pracy.
Z jakiego materiału powinna być wykonana odzież medyczna?
Nie każda szwalnia podejmuje się produkcji odzieży medycznej, ze względu na wiele wymagań, co do jej ostatecznego wyglądu i wykonania.
Materiały, z jakich powstaje tego rodzaju odzież, muszą być niesamowicie odporne i trwałe w związku z tym, że pracownicy mają kontakt z toksycznymi substancjami, krwią, płynami ustrojowymi, drobnoustrojami. Pranie odzieży medycznej jest inwazyjne, dlatego muszą one zachowywać krój, kolor i jakość materiału, bez ryzyka uszkodzeń. Temperatura prania odzieży medycznej jest wysoka, zwykle to od 60 do 85 stopni. Białe tkaniny często są też poddawane chlorowaniu.
Materiał musi mieć też właściwości termiczne, dopasowane do warunków panujących w pracy. Pracownik musi mieć pełen komfort, żeby skupić się na pacjentach oraz swobodę ruchów, żeby nie ograniczało go w żaden sposób ubranie. Ważne jest też to, żeby materiał miał właściwości oddychające, musi on przepuszczać powietrze i nie doprowadzać do przegrzania organizmu oraz pocenia.
Najczęściej wybieranymi materiałami są: bawełna, wiskoza, poliester lub spandex.
Dodatkowe elementy odzieży medycznej
Odzież medyczna jest pewnego rodzaju sprzętem, który ma ułatwiać pracę. Z tego względu często zostaje ona wzbogacona o dodatkowe kieszenie, miejsce na wizytówkę lub zapięcia na wygodne napy czy zamki. Identyfikacja na ubraniu medycznym, bardzo pomaga w funkcjonowaniu i przebiegu pracy, dlatego zaleca się pracownikowi noszenie informacji o stanowisku oraz imienia i nazwiska.
Materiał partnera.