24 listopada 2021

Padel – 3 najważniejsze sposoby trzymania rakiety

Różne sposoby trzymania rakiety do padla pozwolą Ci wykorzystać w czasie gry cały swój potencjał i skutecznie odpowiedzieć na zagrania przeciwnika.  Poznaj trzy najważniejsze chwyty rakiety do padla i dowiedz się, jak wykorzystać je w czasie gry.

Podstawowy chwyt rakiety do padla

Trzymaj rakietę w sposób, który przypomina ściskanie z dłoni z drugą osobą. Aby wytrenować prawidłowy chwyt, poproś swojego partnera w grze, aby podał Ci rakietę, trzymając ją za szeroką część, czyli głowę. Pozostaw po jednej stronie rakiety kciuk, a pozostałe cztery palce umieść pod drugiej stronie. Następnie zjedź ręką do dołu rakiety, aż dotrzesz do uchwytu. Zamknij dłonie.

Jest to podstawowy chwyt, z którego korzystają osoby zaczynające swoją przygodę z padlem. Chwyt ten umożliwia łatwe i naturalne trafianie w piłeczkę. Nazywany jest młotem lub chwytem kontynentalnym. Co więcej – przesuwanie nadgarstka w odpowiednią stronę pozwala nadać główce rakiety kierunek.

Forehand

Chwyć rakietę w jednej ręce, skierowanej do przodu, a następnie oprzyj dłoń drugiej ręki na tej części rakiety, w której charakteryzuje się ona największą powierzchnią. Następnie zejdź tą ręką do chwytu i zamknij ją. Chwyt przeznaczony jest do wykonywania uderzeń po stronie odpowiadającej stronie ręki, która trzyma rakietę.

Forehand możesz wykorzystać w czasie wykonywania:

  • uderzeń płaskich,
  • uderzeń niskich,
  • uderzeń mocnych (power shotów).

Backhand

Aby chwycić rakietę backhandem, ustaw główkę rakiety równolegle do podłoża. Następnie wesprzyj dłoń na uchwycie, trzymając kciuk skierowany w swoją stronę. Zamknij dłoń w pięść. Drugą ręką chwyć rakietę w środkowej części.

Dzięki backhandowi możesz kierować piłkę w lewo lub w prawo,  „akceptować” strzały w prawo. Przydatny okazuje się także w obronie niskich piłek, w wykonywaniu płaskich uderzeń od tyłu, w strzałach „na trzy” oraz „viper srtike’ach”, które często wykorzystywane są przez osoby, które nie dysponują dobrym swingiem.

Który chwyt okaże się najlepszy?

Tutaj wszystko zależy oczywiście od sytuacji na korcie. Gracze w padla zmieniają sposób trzymania rakiety wielokrotnie w czasie gry, aby dostosować się jak najlepiej do sytuacji, jakie ma miejsce na korcie i jak najlepiej zareagować na zagranie przeciwnika – nie tylko obronić się, ale skutecznie odpowiedzieć.

Błyskawiczna zmiana chwytu rakiety do padla to element gry, który uczy szybkiego reagowania na zmieniające się warunki – nie tylko w czasie gry, ale też poza kortem.

Wejdź na kolejny poziom wtajemniczenia

Opanowanie różnego rodzaju chwytów pozwala wejść na kolejny stopień zaawansowania i zacząć świadomie stosować  zróżnicowane rakiety. Rakiety znajdziesz w sklepie Paddle (Padel) Team Polska. Firma specjalizuje się także w budowie kortów do tej dyscypliny, dlatego możesz wspólnie z nią rozwinąć swój klub sportowy, ośrodek rekreacji lub inny obiekt.

Materiał partnera.

Powiązane treści