9 kwietnia 2021

Serwis pomp hydraulicznych

Hydraulika siłowa to w obecnych czasach niezastąpiony element wielu maszyn wykorzystywanych w różnych przemysłach. Największą zaletą układów hydraulicznych jest niezwykła precyzja, z jaką wykonują zadania, a także ogromna siła. Doceniają to przede wszystkim operatorzy wszelkich maszyn ciężkich, ponieważ dzięki nim są w stanie znacznie szybciej wykonać swoją pracę, a transport wielotonowych ładunków nie stanowi żadnego problemu. Hydraulika siłowa wyróżnia się także trwałością, co sprawia, że maszyny te są w stanie pracować bez żadnej awarii przez wiele tysięcy godzin od nowości. Do podstawowych elementów układu hydraulicznego należy pompa hydrauliczna. Jej zadaniem jest dostarczenie cieczy roboczej pod odpowiednio wysokim ciśnieniem do odbiornika. Charakteryzuje ją przede wszystkim nieprzerwana praca od momentu włączenia maszyny, przez co jest nieustannie eksploatowana. W związku z tym pompy hydrauliczne dosyć często wymagają serwisowania, a często konieczne są także poważniejsze naprawy.

Dlatego każda firma budowlana powinna współpracować z serwisem hydrauliki siłowej, który zajmuje się tą branżą od wielu lat. Dobry serwis to taki, który zaoferuje nam kompleksowe usługi takie jak naprawa i regeneracja silników hydraulicznych, siłowników, rozdzielaczy, a także pomp hydraulicznych, szczegółową diagnozę przed naprawą oraz testy diagnostyczne po naprawie.

Pompy hydrauliczne – rodzaje

Regeneracja pomp hydraulicznych nie należy do najłatwiejszego zadania. Dostępne pompy hydrauliczne różnią się rodzajem, producentem, a nawet samą konstrukcją. Te rzeczy sprawiają, że bez odpowiedniego doświadczenia trudno jest zrozumieć mechanizm każdej z pomp. Do najbardziej skomplikowanych i czasochłonnych zadań należy naprawa i regeneracja pomp hydraulicznych tłoczkowych. Są jednak najbardziej efektywne i to właśnie ten rodzaj pomp wykorzystuje się najczęściej w maszynach, w których potrzebna jest duża precyzja i siła.

Wyróżniamy następujące pompy:

  • hydrauliczna pompa zębata,
  • hydrauliczna pompa wielotłoczkowa,
  • hydrauliczna pompa osiowa,
  • hydrauliczna pompa promieniowa,
  • hydrauliczna pompa łopatkowa,
  • hydrauliczna pompa śrubowa.

Każdy z rodzajów pomp charakteryzuje się nieco innym działaniem i funkcją. Na przykład pompy zębate stosuje się wtedy, gdy nie wymaga się od maszyny ogromnych osiągów albo jest to tylko układ dodatkowy, ale oczekuje się od niego trwałości. Jeżeli pompa powinna spełniać wiele wymagań, to najlepszym rozwiązaniem są pompy wielotłoczkowe. Inne z dostępnych pomp są zdecydowanie rzadziej stosowane.

Pamiętajmy, że naprawa pomp hydraulicznych to bardzo wymagające zadanie i powinno być wykonane przez doświadczony serwis. Często oddanie pompy do niezbyt doświadczonego mechanika przynosi odwrotny skutek do zamierzonego, w efekcie czego prace budowlane znowu stają w miejscu.

Regeneracja pomp hydraulicznych znanych marek

Kiedy maszyna ulegnie awarii w czasie pracy, mamy do wyboru kilka możliwości przywrócenia jej do pracy. Pierwszą z opcji jest regeneracja pomp hydraulicznych. Regeneracja zaczyna się od oględzin konkretnej jednostki, następnie serwis przygotowuje zakres prac i wstępną wycenę usługi. Kolejnym krokiem jest wspólne podjęcie decyzji odnośnie do podejmowanych napraw. Po dokonanej naprawie serwis wykonuje testy diagnostyczne, dzięki którym mamy pewność, że naprawa przebiegła pomyślnie.

Drugą możliwością jest wymiana pompy na nową. Ma to swoje ogromne plusy, między innymi to, że nowa część nie ulegnie awarii zbyt szybko, dzięki czemu maszyna przez dłuższy czas będzie sprawna. Minusem jest jednak cena, która może sięgać nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych, a warto zaznaczyć, że producenci nie są chętni do udzielania rabatów. Czas oczekiwania na nową pompę hydrauliczną może sięgać nawet kilku tygodni, co również jest istotne, gdy potrzebujemy sprawnej maszyny na już.

Kolejnym, choć rzadko spotykanym w serwisach, sposobem jest wymiana pompy na nową. Polega to na tym, że przywozimy uszkodzoną pompę na warsztat, a w zamian, za odpowiednią dopłata, otrzymujemy nową pompę, dzięki czemu jesteśmy w stanie przywrócić sprawność maszynie jeszcze tego samego dnia.

Warto pamiętać, że regularne serwisy odgrywają w przypadku maszyn budowlanych, rolniczych czy górniczych bardzo istotną rolę, a ich unikanie to tylko pozorna oszczędność. Wielu awarii jesteśmy w stanie uniknąć, gdy odpowiednio zadbamy o sprzęt i będziemy go regularnie serwisować.

Artykuł powstał przy współpracy z serwisem maszyn budowlanych https://hydroserwishs.pl/

Treść promocyjna.

Powiązane treści