Współczesne telewizory oferują ogrom różnego rodzaju funkcji oferujących lepsze doświadczanie domowych seansów filmowych czy, po prostu, zwykłego oglądania ulubionych kanałów. Jakość z jaką funkcjonują matryce nowych telewizorów jest nieporównywalnie większa w porównaniu do telewizorów sprzed lat. Warto jednak poświęcić chwilę na kalibrację ustawień obrazu aby jeszcze bardziej uatrakcyjnić codzienne oglądanie telewizora. Ten artykuł przedstawi kilka wskazówek jak się za to zabrać.
Zmiana trybu obrazu
Najprostszym sposobem na kalibrację wizualną jest skorzystanie z Opcji Obrazu którą znaleźć w ustawieniach większości współczesnych telewizorów. Większość takich urządzeń oferuje różne tryby obrazu, takie jak „Standardowy”, „Kino” czy „Filmowy”. W większości wypadków, najlepsze rezultaty da wybór trybów o nazwie „Filmowy” lub „Profesjonalny”. Tryby te zwykle wprowadzają zrównoważone ustawienia kolorów, kontrastu i ostrości, co momentalnie przekłada się na bardziej naturalny obraz. Należy jednak mieć na uwadze, że takie tryby obrazu mogą być nieodpowiednie dla zwykłych kanałów telewizyjnych, na przykład, informacyjnych. Warto dobierać tryb indywidualnie do rodzaju wyświetlanego obrazu.
Poprawne kalibrowanie obrazu telewizora
Oprócz gotowych trybów obrazu które automatycznie zmienią jego parametry, warto również poeksperymentować z manualnym edytowaniem ustawień obrazu. Większość telewizorów umożliwia kalibrację jasności i kontrastu. Jasność powinna być ustawiona na poziomie, który umożliwia widoczność szczegółów w ciemnych scenach. Przy tym jednak, jasność nie powinna być zbyt intensywna aby zapewnić realizm obrazu. Kontrast, z kolei, powinien być ustawiony tak, aby obraz posiadał głębię i ostrość, ale jednocześnie nie powinien być zbyt wyblakły ani zbyt nasycony. Zalecane jest również odpowiednie dostosowanie ostrości obrazu. Zbyt dużo tego parametru może powodować efekt sztuczności, podczas gdy zbyt mała jego ilość może sprawić, że obraz będzie nieostry. Najlepiej jest ustawić ostrość na umiarkowanym poziomie, który wydaje się naturalny dla oka.
Zaawansowana kalibracja obrazu
Niektóre telewizory bądź projektory posiadają jeszcze więcej przydatnych ustawień których celem jest poprawa jakości obrazu. Jednym z takich jest korekcja gamma wpływająca na jasność i kontrast osobno w różnych obszarach obrazu. Poprawne dostrojenie tej funkcji pomoże uzyskać głębszą czerń oraz lepsze detale zarówno w jasnych jak ii ciemnych scenach. Przed zmianą ustawień korekcji gamma, warto na ekranie wyświetlić materiał, który dobrze się zna. Na podstawie niego można bowiem trafnie dostroić korekcję gamma i w efekcie uzyskać optymalną jakość obrazu.
Kolejnym z przydatnych parametrów jest kalibracja redukcji szumów. Jest to przydatna funkcja która eliminuje niepożądane artefakty, takie jak pikselizacja czy migotanie. Należy jednak mieć na uwadze, że nadmierne zastosowanie tej funkcji może spowodować utratę niektórych szczegółów obrazu. Ważne zatem, aby znaleźć odpowiednią równowagę w dostosowywaniu tych ustawieniach. Większość ekranów oraz rzutników powinno również posiadać możliwość ingerencji w temperaturę barwową. Ma ona bowiem spory wpływ na ogólną jakość obrazu. Zmiana ustawienia temperatury barwowej łączy się z dostosowaniem obrazu do własnych preferencji. Na przykład, jeśli preferuje się bardziej ciepłe barwy, należy wybrać ustawienie „Ciepłe” lub „Żółtawe”. Jeśli z kolei uważa się chłodne barwy za bardziej atrakcyjne, ustawienie „Zimne” lub „Niebieskawe” będzie idealne. Dostrojenie temperatury barwowej pomoże uzyskać bardziej naturalne i realistyczne kolory na ekranie.
Artykuł gościnny.