19 września 2022

Czy piwo tuczy? Ile ma kalorii?

Ile piwo ma kalorii? Pytanie, które chodzi po głowie wielu osobom. Ciężko bowiem niekiedy wyobrazić sobie życie bez piwa. Nie jest tu mowa w żaden sposób o chorobie alkoholowej. Tylko o degustowaniu piwa co jakiś czas, np. w upalne, letnie dni. Warto więc przyjrzeć się kaloryczności tego trunku oraz odpowiedzieć sobie na kilka innych pytań, jakie mogą być powiązane z tym właśnie trunkiem.

Kaloryczność piwa

Ile piwo ma kalorii? Wszystko tak naprawdę zależne jest od tego z jakim trunkiem ma się dokładnie do czynienia. Za kaloryczność odpowiedzialny jest bowiem obecny w piwach słód. I tak:

  • pół litra piwa jasnego to 245 kcal,
  • pół litra piwa ciemnego to 340 kcal.

Ile kalorii ma piwo bezalkoholowe? Otóż w 100 g takiego trunku znaleźć można ok. 37 kcal. Czyli w pół litra piwa ma się „tylko” 185 kcal. Dużo czy nie – to trzeba osądzić już samodzielnie. Należy jednak pamiętać, że ma się do czynienia z szacunkowymi wartościami, ponieważ ilość kalorii zależna jest także od tego, z jakimi dodatkami ma się dokładnie do czynienia. Nie można także zapomnieć o tym, że ma się do czynienia z piwami smakowymi. Nie tylko owocowymi, jakie cieszą się ogromną popularnością, ale także tymi o smaku czekolady, czy też karmelu.

Owocowe piwa do wyboru

Ile piwo ma kalorii, jeżeli chodzi o te w wersji owocowej? Za przykład można wziąć ten złocisty trunek o smaku jabłkowym. Szacuje się, że w pół litra takiego browara można znaleźć 270 kcal. Czy to dużo? Warto podać najpopularniejsze danie typu fast food. Chodzi tutaj o frytki. W 100 g frytek znajduje się 312 kcal. Tu ma się pół litra piwa, a tu jedynie 100 g frytek. Oczywiście, że szala korzyści przechyla się na stronę piwa. Nie oznacza to jednak tego, że należy spożywać tylko piwo. Może warto sprawdzić dokładnie, ile kalorii ma piwo bezalkoholowe w wersji smakowej – jeżeli ktoś już tak mocno chciałby spróbować piwa. Te bez alkoholu lepiej wyjdą na zdrowiu. W szczególności, jeżeli mowa jest o kierowcach pojazdów mechanicznych.

Kaloryczność innych alkoholi

Skoro już wiadomo, ile kalorii ma piwo bezalkoholowe, jak również to z alkoholem, warto spojrzeć na inne trunki. Będzie to chyba najlepsze, wzajemne porównanie. A więc mowa tutaj o takich alkoholach, jak

  • 120 ml czerwonego wina wytrawnego ma 82 kcal,
  • 120 ml białego wina to 79 kcal,
  • 120 ml białego półwytrawnego wina to jedyne 97 kcal,
  • 120 ml białego wina słodkiego to 112 kcal,
  • 50 ml wódki to 110 kcal,
  • 50 ml anyżowki to 136 kcal,
  • 50 ml koniaku to 140 kcal.

Jaki z tego wniosek? Z alkoholem – czy to z piwem, czy też z innym trunkiem – nie należy przesadzać chociażby z tego względu, że ma się do czynienia z kalorycznymi napojami. Poza tym, zawsze trzeba pamiętać o tym, że im większa ilość alkoholu, tym gorzej nie tylko dla samopoczucia (jak już nadejdzie ten kac), ale także dla własnej świadomości. Tym bardziej, że duża ilość nie jest w stanie samodzielnie się kontrolować.

Obszerny artykuł o kaloryczności piwa znajdziesz także w portalu Gentlemans.pl

Treść promowana.

Powiązane treści

Salon tatuażu

Salon tatuażu

W dzisiejszych czasach salon tatuażu to miejsce, w którym można wyrazić swoją osobowość, upamiętnić ważne wydarzenia...

czytaj dalej