Wiosna za pasem, więc więcej czasu możesz spędzać na dworze. Idzie za tym możliwość aktywności fizycznej na zewnątrz. Siłownia jest fantastyczna, to nie podlega dyskusji, jednak wraz z cieplejszą pogodą możesz przerzucić się na rower, rolki lub inne ćwiczenia na świeżym powietrzu. Niezależnie od tego czy ćwiczysz zawodowo czy amatorsko, warto zwrócić uwagę na swój jadłospis. Trening bez odpowiedniej diety może nie przynosić oczekiwanych efektów, co spowoduje nie tylko twoją frustrację, ale też spadek motywacji do dalszych ćwiczeń. Jak zatem powinna wyglądać dieta dla osób aktywnych fizycznie.
Dlaczego warto zadbać o dietę przy aktywnym trybie życia?
Przy regularnych treningach nasz organizm zużywa energię wytwarzaną ze składników odżywczych pochodzących właśnie z pożywienia. Jakość spożywanych posiłków w dużym stopniu oddziałuje więc na samą aktywność fizyczną. Nieodpowiednio dobrana i zbilansowana dieta może powodować spadek wytrzymałości na posiłek i mniejszą tolerancję na niego. Skutkiem często bywa też szybkie męczenie organizmu.
Dieta osoby aktywnej
Podstawą dobrze dobranej i zbilansowanej diety jest dokładne obliczenie dziennego zapotrzebowania kalorycznego. Im więcej aktywności fizycznej przeprowadzamy, tym więcej kalorii musimy dostarczyć naszemu organizmowi. Dieta osoby ćwiczącej powinna opierać się na zasadach zdrowego żywienia. Jednocześnie należy uwzględniać zwiększone zapotrzebowanie energetyczne i rozkład posiłków dopasowany do treningów. Dobrze, by dostarczała też odpowiednią ilość białka, tłuszczu oraz węglowodanów. Równie ważne jest także nawodnienie. Podczas treningu tracimy dużo wody, więc konieczne jest jej stałe uzupełnianie.
Co jeść przed i po ćwiczeniach?
Jeśli jesteś aktywny fizycznie powinieneś zwrócić szczególną uwagę na to co jesz przed i po treningu. Właściwie dobrany przedtreningowy posiłek powinien przygotować organizm do zwiększonego wysiłku i pozwolić zwiększyć jego wydolność i wytrzymałość. Dobrze, aby składał się on z węglowodanów, stanowiących główne źródło energii. Ich optymalna ilość w przypadku regularnie ćwiczących osób to 2,5g na kilogram masy ciała. Warto zwrócić też uwagę, aby produkty, których używasz miały niski indeks glikemiczny. Tak skomponowany posiłek najlepiej spożyć na około 2 godziny przed treningiem.
Po wykonanych ćwiczeniach należy zjeść danie złożone głównie z węglowodanów i białek. To połączenie pozwoli na odbudowę glikogenu. który został zużyty podczas aktywności oraz regenerację mięśni. Posiłek potreningowy najlepiej spożyć do 2 godzin po treningu.
Przekąski w trakcie aktywności fizycznej
Jeżeli trening jest bardzo intensywny i trwa dłużej niż godzinę, możesz podczas ćwiczeń sięgnąć po przekąskę. Powinna składać się ona wówczas z produktów o wysokim indeksie glikemicznym. Po ich zjedzeniu będziesz odczuwać mniejsze zmęczenie, co za sobą niesie dłuższy i bardziej intensywny trening.
Bez odpowiednio zbilansowanej diety i dobrego nawadniania trudno jest osiągnąć zamierzone cele podczas ćwiczeń. Warto więc zadbać nie tylko o właściwy plan treningowy, ale również o dobór posiłków. Firmą, która pomoże Ci w dobraniu odpowiedniego jadłospisu i przygotuje catering pudełkowy jest Goodie Foodie. W swojej ofercie mają opcję diety dla aktywnych – https://goodiefoodie.pl/dieta/dla-aktywnych/. Nie czekaj i sprawdź co skrywają ich pudełka!
Nasz partner radzi.