Istnieje szansa, że właśnie w tym momencie możesz sobie pozwolić na zakup pierwszego motocykla w swoim życiu. Definitywnie taka okazja wiąże się z dużą ilością emocji kumulujących się jednocześnie w tym samym czasie, niemniej, jeżeli chcemy podjąć najlepszą możliwą decyzję wyboru naszego idealnego motocykla, należy nieco ochłonąć i pozbyć się impulsywnych wznieceń. W rzeczywistości istnieje również sporo kluczowych informacji, które będziesz potrzebował lub potrzebowała nabyć w celu prawidłowego uregulowania swojego zakupu, i zdecydowanie warto jest te informacje o wszelkich formalnościach przyswoić jeszcze przed właściwym momentem zakupu.
Dość istotne są także procedury, które bezwzględnie zachodzą w procesach zakupu pojazdów i często o nich możemy nie pamiętać. Dlatego w naszym artykule omówimy oraz wyjaśnimy wszelkie zagadnienia związane z nabytkiem swojego pierwszego motocykla, zwracając jednocześnie uwagę na najważniejsze ich czynniki, oraz aspekty funkcjonowania.
Co może być dowodem zakupu motocykla oraz dlaczego są to przedmioty w zupełności dla nas niezbędne?
Jednym z absolutnie fundamentalnych dla nas dokumentów będzie faktura potwierdzająca nasz zakup. Jest to najbardziej wiarygodny dowód zakupu spośród wszystkich innych dostępnych pozostałych możliwości. Jego otrzymanie będzie zagwarantowane, jeżeli planujemy zakup pojazdu z salonu bądź od dealera, niemniej osoby prywatne przeważnie nie udzielą nam tak profesjonalnego dokumentu nabycia. Faktura ta będzie dla nas niezbędna przy późniejszej próbie rejestracji motocykla oraz może okazać się przydatna w razie zaistnienia usterki lub wszelkich innych nieprawidłowości w poprawnym działaniu motocykla. Dokument ten będzie wtedy poświadczeniem do otrzymania gwarancji pojazdu, jeżeli tylko nie będzie on przedawniony.
Kolejnym bardzo istotnym dokumentem jest umowa kupna-sprzedaży określonego pojazdu. Również jest ona potrzebna do rejestracji naszego motocykla, niemniej może być przydatna także w przypadku wykrycia wad technicznych, o których nie zostaliśmy właściwie poinformowani przed zakupem. Jeżeli taka sytuacja miałaby miejsce z jakiegokolwiek powodu, możemy się wtedy ubiegać właśnie za pomocą tej umowy o przysługiwanie odpowiedniej ochrony.
O czym powinno się jeszcze wiedzieć odnośnie umowy kupna-sprzedaży danego motocykla?
Pierwszą rzeczą, którą trzeba koniecznie zapamiętać w stosunku do umów kupna-sprzedaży jest ich bardzo dowolna forma realizacji, co oznacza, że stosunkowo każda taka umowa będzie się od siebie różnić. Podczas wypełniania takiej umowy należy ze szczególną uważnością uzupełnić informacje dotyczące danych obu stron transakcji oraz motocykla. Zaleca się także sprawdzenie kilkukrotne czy wszystkie informacje są zgodne, oraz czy są autentyczne. Jeżeli w momencie zakupu pojazd posiada jakiekolwiek trwałe uszkodzenia, należy je również uwzględnić w treści umowy. Jest to zabezpieczenie przed potencjalnymi nieprawidłowościami, które mogłyby zajść przez wadliwy stan pojazdu. Jeśli coś z tego powodu zaczęłoby szwankować w pojeździe, wtedy możemy się śmiało odwołać do praw przysługujących nam w umowie. Niemniej uwzględnienie takich problemów z motocyklem nie jest konieczne do zawarcia umowy, zatem należy to do naszej odpowiedzialności, aby taka informacja faktycznie znajdowała się w ostatecznej formie umowy.
Miejmy również na uwadze prawidłowość oraz czytelność wpisywanego numeru VIN, gdyż nie trudno w jego wypadku o popełnienie błędu w pisowni lub literówki. W trosce o naszą pewność możemy także spytać osobę sprzedającą o pokazanie swojego dokumentu potwierdzającego tożsamość, aby upewnić się, że wszystkie podane informacje pokrywają się w sposób należyty.
Jedną z rzeczy nieobowiązkowych, ale bardzo przydatnych rzeczy jest posiadanie własnych umów w liczbie dwóch egzemplarzy. Można je śmiało pozyskać za pomocą stron internetowych oferujących szablony takich umów do wydruku. Dzięki nim będziemy mieli stuprocentową pewność, że wszystkie dane, które miały się pojawić w umowie tam się faktycznie pojawią.
Co trzeba wiedzieć o ubezpieczeniu OC dla motocykla?
Jedną z naszych fundamentalnych czynności do wykonania zaraz po zakupie pojazdu powinno być jego ubezpieczenie, w przypadku motocykli obowiązuje je ubezpieczenie OC. Wraz z upływem czasu będziemy zmuszeni do jego ponawiania, i trzeba być na tym względzie szczególnie uczulonym, gdyż brak wpłaty na ubezpieczenie motocykla może nas kosztować grzywną wysokości nawet 750 zł.
Jeśli jednak nabyty przez nas pojazd jest już w jakikolwiek sposób ubezpieczony, trzeba koniecznie poinformować obecnego ubezpieczyciela o zmianie właściciela pojazdu. Może się to wiązać z potrzebą dopłacania określonej kwoty do ubezpieczenia, aczkolwiek wielkość tej sumy zazwyczaj nie jest bardzo wysoka.
Jakie przedmioty trzeba z pewnością posiadać przy sobie podczas rejestracji motocykla?
Aby dokonać rejestracji pojazdu w swoim Wydziale Komunikacji, potrzebować będziemy:
- nasz dowód tożsamości,
- dowód rejestracyjny,
- dowód zakupu w postaci faktury lub umowy kupna-sprzedaży,
- kartę pojazdu,
- wniosek o rejestrację pojazdu wraz z odpowiednimi wpłatami,
- poprzednie tablice rejestracyjne pojazdu, jeśli takie są,
- certyfikat wykonania badań technicznych.
Partnerem publikacji jest Motomio.pl
Materiał partnera.