10 sierpnia 2020

Jak pokonać męską zazdrość?

Nie ulega wątpliwości, że bycie w związku sprawia, że życie nabiera kolorów. Niestety, wielu mężczyzn boryka się z problemem chronicznej zazdrości o swoją partnerkę. Niestety, nadmierna zazdrość bywa przyczyną kłótni oraz frustracji obydwu stron. Na szczęście każdy mężczyzna może pokonać swoją zazdrość i sprawić, że w związku znowu zapanuje harmonia.

Dlaczego nadmierna zazdrość jest problemem?

Nie ulega wątpliwości, że zazdrość może być całkiem przydatna w relacji z drugim człowiekiem. Bardzo często mówi się, że szczypta zazdrości pełni rolę swoistej przyprawy w związku. Niestety, nadmierna zazdrość nigdy nie będzie wywierała pozytywnych skutków. Kontrola wyjść, prywatnej korespondencji, a także awantury bez powodu to jedne z najgorszych przejawów zazdrości. Zazdrość może doprowadzić między innymi do:

  • utraty zaufania przez partnerkę
  • częstych kłótni
  • ochłodzenia relacji
  • rozstania

Rozstanie wydaje się być najpoważniejszym skutkiem nadmiernej zazdrości. Aby nie doprowadzić do niego, a także do innych przykrych konsekwencji zazdrości, dobrze byłoby nauczyć się kontrolować zazdrość. Nie jest to łatwe, zwłaszcza dla osób, które mają za sobą trudne związki. Na szczęście zazdrość można pokonać, jeżeli tylko zaczniemy z nią odpowiednio walczyć.

Jak przestać być zazdrosnym? Zacznij od rozmowy!

Każdy mężczyzna, który zastanawia się nad tym jak pokonać zazdrość, powinien porozmawiać najpierw ze swoją partnerką. Niektórym panom może się bowiem wydawać, że niezgoda w związku wynika z nadmiernej zazdrości, a w ocenie partnerki problem może leżeć zupełnie gdzie indziej. Dobrze byłoby więc poprosić swoją partnerkę o szczerą rozmowę. Jeżeli faktycznie stwierdzi ona, że ze strony mężczyzny dokucza jej nadmierna zazdrość, warto zapytać o jej przejawy. Być może partnerce dokucza drobiazgowa kontrola, która może manifestować się w rozmaity sposób. Bardzo często zazdrośni panowie decydują się na przeglądanie prywatnej poczty swoich partnerek, a także na śledzenie ich. Bardzo częstym przejawem zazdrości jest również zabranianie ukochanej spotkań ze znajomymi, zwłaszcza jeżeli są oni mężczyznami.

Chcesz przestać być zazdrosny? Zaufaj swojej kobiecie.

Nie ulega wątpliwości, że zaufanie stanowi filar każdego poważnego związku. Od tej reguły nie ma żadnych ustępstw. Jeżeli w związku zabraknie cennego zaufania, budowa harmonijnej relacji może okazać się niemożliwa. Z całą pewnością walkę z zazdrością należy rozpocząć od budowania zaufania do swojej partnerki. Warto uświadomić sobie, co sprawia, że nie mamy zaufania do swojej kobiety. Czasami dzieje się to z winy partnerki, która w przeszłości mogła dopuścić się zdrady. Jeżeli jednak nasza kobieta w żaden sposób nie naruszyła naszego zaufania, należy zastanowić się nad tym czy nasza zazdrość nie jest wynikiem wcześniejszych doświadczeń. Z nadmierną zazdrością nierzadko borykają się panowie, którzy doświadczyli zdrady lub porzucenia ze strony poprzednich partnerek. Budowa lub odbudowa zaufania nie jest łatwa, ale możliwa. Warto rozmawiać z partnerką o swoich obawach. Pomocne może okazać się również poświęcanie większej ilości czasu swojej kobiecie. Początki są najtrudniejsze, dlatego warto poprosić partnerkę o wyrozumiałość. Znacznie łatwiej będzie, jeżeli mężczyzna poprosi swoją partnerkę o regularne wiadomości sms, kiedy będzie ona przebywać poza domem. Wówczas będzie on spokojniejszy o jej los i nie będzie tworzył w swojej głowie miliona scenariuszy.

Kiedy przyda się pomoc specjalisty?

Każdy, kto zastanawia się nad tym jak przestać być zazdrosnym powinien być przygotowany na długą walkę. Będzie ona wymagała całkiem sporo cierpliwości i samozaparcia. W niektórych przypadkach samodzielna walka nie zakończy się jednak powodzeniem. Niezbędna będzie wówczas pomoc specjalisty. Najlepiej byłoby udać się do psychologa lub psychoterapeuty. Możliwe, że wystarczająca będzie psychoterapia indywidualna, ale w niektórych przypadkach pomóc może tylko i wyłącznie psychoterapia partnerska. Oznacza to, że w regularnych spotkaniach z terapeutą udział powinien brać nie tylko mężczyzna, ale i kobieta. Podczas terapii indywidualnej, zazdrosny o swoją partnerkę mężczyzna wraz ze specjalistą będzie zastanawiał się nad przyczynami swojego zachowania. Sesje mogą być trudne i bardzo emocjonalne. Na szczęście, przy odpowiednim zaangażowaniu możliwe jest poznanie przyczyn nadmiernej zazdrości. Poznanie przyczyn stanowi pierwszy i bardzo ważny krok do pokonania zazdrości. Psychoterapeutę należy wybierać jednak bardzo starannie. Terapia będzie bowiem skuteczna jedynie wówczas, gdy mężczyzna obdarzy zaufaniem swojego terapeutę. Warto byłoby poczytać opinie o poszczególnych specjalistach. Im większa liczba pozytywnych opinii, tym większe szanse na to, że terapia będzie skuteczna. Najwięcej zależy jednak od zaangażowania mężczyzny, któremu zależy na pokonaniu zazdrości. Jeżeli problem jest bardzo nasilony, na pierwsze efekty trzeba będzie poczekać co najmniej kilka tygodni. Trwałe efekty mają szansę pojawić się dopiero po kilku miesiącach regularnej terapii.

Powiązane treści