23 lipca 2022

Jak powstał dewar na ciekły azot? Do czego właściwie potrzebne jest to naczynie?

Ciekły azot to substancja, której przedstawiać chyba nie trzeba. Znajduje bowiem obecnie szerokie zastosowanie w wielu dziedzinach przemysłu. Wykorzystywana jest w gastronomii czy medycynie. Wymaga jednak odpowiednich warunków przechowywania. Podstawa to dewary na ciekły azot. Co to za naczynia?

Dewar na ciekły azot – krótka historia

Ciekły azot po raz pierwszy uzyskali w roku 1883 polscy naukowcy Zygmunt Wróblewski i Karol Olszewski. Zmieniło to świat nauki. Powstał jednak problem – jak skroplony azot przechowywać, aby nie stracił swoich właściwości i był bezpieczny dla otoczenia? Umożliwił to wynalazek francuskiego fizyka D’Arsonvala. W latach 80. XIX skonstruował on pojemnik, który składał się z podwójnych ścianek. Między nimi znajdowała się próżnia. Badania nad nim kontynuował Szkot James Dewar. Opatentował on naczynie na skroplony azot w roku 1892. Początkowo dewary na ciekły azot były szklane. Zmieniło się to za sprawą Reinholda Burgera. To on umieścił je w metalowej obudowie.

Zastosowanie praktyczne naczyń Dewara

Ciekły azot ma cenne właściwości, ale jest niebezpieczny w kontakcie ze skórą. Ma bowiem bardzo niską temperaturę, która dochodzi do -196 stopni Celsjusza. Może więc wywołać bardzo groźne odmrożenia. Dlatego warto zwrócić szczególną uwagę na warunki jego przechowywania.

Dewar na ciekły azot to naczynie o zaskakująco prostej konstrukcji. Skutecznie izoluje gaz od negatywnego wpływu czynników zewnętrznych. Zazwyczaj pojemnik zbudowany jest z podwójnych, aluminiowych ścianek, między którymi znajduje się próżnia techniczna. Całość zamknięta jest u góry szczelnym korkiem. Do wyboru są dewary o zróżnicowanej pojemności, co doskonale widać na przykładzie oferty e-sklepu https://www.cryogenshop.pl/transportowe.

Gdzie znajdują zastosowanie dewary na ciekły azot?

W zasadzie wszędzie tam, gdzie wykorzystywany jest skroplony azot, konieczne jest jego przechowywania i przewożenie właśnie w dewarach. Naczynia te mają wiele odsłon. Mogą być bardzo małe i bardzo duże.

Sam zakup naczynia Dewara to jednak dopiero początek. Ogromne znaczenie ma bowiem także magazynowanie tego typu pojemników i ich odpowiednie przygotowanie do pracy. Przed napełnieniem dewara azotem do środka należy wlać niewielką ilość tej substancji. Po około 20 minutach powinna ona ostygnąć i spowodować ograniczenie parowania. Dewary na ciekły azot muszą być przechowywane w miejscach suchych i dobrze wentylowanych. Powinny także stać pionowo.

Materiał sponsorowany, przygotowany przez partnera serwisu

Powiązane treści

Salon tatuażu

Salon tatuażu

W dzisiejszych czasach salon tatuażu to miejsce, w którym można wyrazić swoją osobowość, upamiętnić ważne wydarzenia...

czytaj dalej