19 lipca 2020

Jak zwiększyć ilość spermy? Przewodnik dla przyszłych tatusiów

Objętość wytrysku jest zależna od bardzo wielu czynników, a część z nich jest od nas zupełnie niezależna. Dla niektórych panów jednak obfita ejakulacja jest synonimem sprawności seksualnej, inni martwią się tym w czasie starań o dziecko. W końcu przyjmuje się, że większy wytrysk to większe szanse na poczęcie. Dowiedz się, jak zwiększyć ilość spermy i czy faktycznie może to wpłynąć na płodność.

Ilość spermy a zapłodnienie

Panuje powszechne przekonanie, że ilość spermy może wpłynąć na szanse na poczęcie dziecka. Im więcej plemników – tym więcej szans, jednakże nie do końca tak jest. Z jednej strony to fakt – większa objętość wytrysku oznacza większą liczbę plemników, więc prawdopodobieństwo, że któryś z nich dotrze do komórki jajowej jest większa. Z drugiej jednak strony to nie do końca ilość, a jakość nasienia może zadecydować o tym, czy do zapłodnienia dojdzie.

Ilość spermy jest zależna od wielu czynników – na przykład od uwarunkowań genetycznych lub poziomu stresu czy diety. Na objętość ejakulacji może wpłynąć także częstotliwość uprawiania seksu (lub masturbacji) – przy dłuższym czasie abstynencji, wielkość wytrysku znacznie się zwiększa. Warto jednak pamiętać, że sperma to nie tylko nasienie. Znajdują się w niej także inne substancje, więc powiększenie jej objętości nie musi oznaczać zwiększenia ilości plemników. Są jednak sposoby, dzięki którym możesz zwiększyć objętość wytrysku i jednocześnie zadbać o poprawę liczby i zwiększenie ilości plemników. Jak zwiększyć ilość spermy? Poniżej znajdziesz odpowiedź.

Jak zwiększyć ilość spermy – suplementy

Za zwiększenie wielkości wytrysku i poprawę jakości plemników odpowiedzialne są niektóre witaminy i minerały. Dlatego pierwsze kroki warto skierować do apteki i sięgnąć po suplementy diety. Oczywiście możesz wybrać multiwitaminy dla mężczyzn, ale o wiele skuteczniejszym rozwiązaniem jest zrobienie badań i określenie niedoborów substancji odżywczych, a później indywidualnie dobrać suplementację. Najważniejszymi składnikami są:

– witaminy:

  • z grupy B,
  • witamina E;

– minerały:

  • selen,
  • magnez,
  • cynk;

– L-arganina

W aptekach dostępne są także preparaty przeznaczone dla mężczyzn, którzy chcą poprawić jakość i objętość nasienia. Są to suplementy bogate w aminokwasy i L-argininę. Ta ostatnia odgrywa szczególną rolę w produkcji spermy. Jej zadaniem jest nie tylko poprawa objętości nasienia, lecz także zwiększenie ruchliwości plemników, co przekłada się na znaczny wzrost szansy na poczęcie. Nawet krótkotrwała suplementacja przy zastosowaniu odpowiedniej diety może od razu przynieść oczekiwany efekt.

Przeczytaj również ten artykuł: Jak zwiększyć ilość spermy i poprawić jakość nasienia ?

Jak zwiększyć ilość spermy dietą?

Wyżej wymienione składniki można wprowadzić także do codziennej diety poprzez naprawdę niewielkie zmiany w codziennym jadłospisie. Jeśli zależy ci na poprawie jakości i objętości nasienia, koniecznie znajdź w menu miejsce dla produktów bogatych w witaminy i minerały (zwłaszcza cynk, magnez i selen), a także tych zawierających l-arganinę. Gdzie szukać tych produktów?

  • Cynk – ten składnik najczęściej kojarzy nam się z dbaniem o włosy i skórę, jednakże ma on także ważne działanie dla mężczyzn – podnosi poziom endogennego testosteronu, który ma bezpośredni wpływ na objętość wytrysku. Cynk można dostarczać sobie w diecie za pomocą pieczarek, sezamu, dzikiego ryżu i warzyw strączkowych.
  • Magnez – to minerał, który ma niebagatelny wpływ na cały organizm, od naczyń krwionośnych, poprzez stawy aż do mięśni. Ten składnik znajdziesz przede wszystkim w czekoladzie i orzechach (zwłaszcza w migdałach i pistacjach), ale możesz także dostarczyć go dobrze skomponowanym obiadem – kasze, ryż, warzywa strączkowe, szpinak i kapusta to także świetne źródła magnezu.
  • Selen ma za zadanie normowanie hormonów i regulowanie cyrkulacji krwi. To on wpływa na wzmocnienie erekcji i produkcję plemników. Na szczęście wprowadzenie go do codziennej diety nie jest trudne, ponieważ znajduje się w wołowinie, indyku, rybach i owocach morza oraz jajkach. Dzienne zapotrzebowanie na selen pomoże ci pokryć jedna porcja ryby z brązowym ryżem lub kaszą gryczaną.
  • L-arganina jest kluczowa, ponieważ zwiększa ruchliwość plemników i poprawia dopływ krwi do penisa. To aminokwas, więc nie ma problemu ze znalezieniem produktów, w których się znajduje. To głównie mięso i nabiał.
  • Witaminom z grupy B i witaminie E zawdzięczamy przebieg spremogenezy. Nawet niewielkie niedobory tych składników mogą negatywnie wpłynąć na produkcję spermy. W takim wypadku warto zwiększyć codzienne spożycie orzechów, pestek dyni, tłustych ryb i jajek.

Co wpływa na zmniejszenie ilości spermy?

Jeśli zastanawiasz się, jak zwiększyć ilość spermy, możesz spróbować wyeliminować czynniki, które mogą wpłynąć na zmniejszanie się jej ilości. Wiadomo, że poziom stresu trudno zredukować, a z genetyką się nie wygra, ale już rezygnacja z używek może znacznie pomóc. Palenie papierosów może zmniejszyć ilość plemników nawet o 20%. Tak samo z alkoholem – ten sprawia, że naczynia krwionośne nie funkcjonują tak dobrze jak wcześniej, więc nasienie może być gorszej jakości.

Wprowadzenie kilku drobnych zmian może sprawić, że od razu zauważysz poprawę: objętość wytrysku będzie większa. Zastosowanie tych sposobów poprawi także jakość nasienia i może mieć pozytywny wpływ na życie seksualne.

Materiał partnera

 

Powiązane treści