14 kwietnia 2023

Jaka odzież najlepiej nadaje się do trekkingu, biegania, jazdy na rowerze i innych aktywności na świeżym powietrzu?

Uprawianie aktywności sportowej na świeżym powietrzu to nie tylko możliwość zadbania o swoją kondycję fizyczną. To także warunki, jakie korzystnie wpływają na zdrowie człowieka. Trekking, bieganie, jazda na rowerze – propozycji jest wiele. Sporty te różnią się od siebie pod wieloma względami. Łączy je odpowiednio dobrana odzież, zapewniająca na każdym kroku wygodę i komfort.

Odzież typu softshell

Producenci odzieży sportowej, m.in. firma Marmotdążą do tego, aby sprostać oczekiwaniom swoich klientów, stawiając na nowoczesne rozwiązania technologiczne. To dzięki nim spodnie, koszulki czy bluzy są jeszcze lepsze, umożliwiając uprawianie ulubionej dyscypliny sportowej w każdych warunkach na świeżym powietrzu.

Wśród polecanych produktów można znaleźć odzież typu softshell, składającą się z dwóch warstw:

 • pierwsza – to materiał syntetyczny, który posiada także właściwości wodoodporne,
 • druga – ocieplina typu fleece.

Odzież ta polecana jest ze względu na szereg zalet: lekkość i brak skrępowania, pozwala też skórze oddychać. Jednocześnie należy wyróżnić ją za właściwości nieprzewiewne. Decydując się na zakup odzieży typu softshell, należy zwrócić uwagę na grubość wypełnienia, dopasowaną do pory roku (i naszej aktywności fizycznej).

mountain-biker-valais-switzerland-2022-03-07-23-52-53-utc (1).jpg

Odzież w technologii gore-tex

Gore-tex to membrana mająca właściwości półprzepuszczalne, sprawdzająca się w przypadku garderoby outdoorowej. Co to znaczy półprzepuszczalna? Odzież wyposażona jest w specjalne otwory – pozwalają na swobodną cyrkulację powietrza, dzięki czemu możliwe jest odprowadzenie potu. Nie trzeba się też przy tym obawiać przemoknięcia. Z tą technologią ma się najczęściej do czynienia, jeżeli chodzi o kurtki wierzchnie i spodnie. Wśród zalet technologii gore-tex można wyróżnić:

 • właściwości wiatroodporne,
 • właściwości wodoodporne,
 • swobodne oddychanie,
 • wzmocnioną wytrzymałość,
 • ergonomię w kroju.

Są to ubrania, jakie poleca się osobom stawiającym na dużą aktywność fizyczną, np. jazdę na rowerze w trudnym terenie lub nordic walking na długich i wymagających trasach. Technologia gore-tex pozwala na stworzenie optymalnych warunków: bez względu na to, gdzie użytkownik odzieży będzie się znajdowałHelikon to marka, która już od 30 lat dostarcza odzież do uprawiania aktywności outdoorowych (korzysta z niej także wojsko i organy ścigania).

mountain-hiker-at-high-viewpoint-looking-at-the-va-2022-03-30-20-23-41-utc.jpg

Polarowe ubrania na zimniejsze dni

Nadejście zimy nie oznacza, że należy zrezygnować z uprawiania ulubionych aktywności fizycznych. Wystarczy odpowiednia garderoba, aby pobiegać lub też pochodzić po górach, itd. To właśnie wtedy wśród polecanych produktów można znaleźć te, jakie wykonane są z polaru. Jest to materiał wykonany z polimeru PET i tworzyw sztucznych. Bluzy i spodnie polarowe kojarzone są na ogół z dużą ilością ciepła. Te elementy garderoby wyróżniają się także innymi zaletami:

 • doskonałą termoizolacją,
 • hydrofobowością,
 • paroprzepuszczalnością,
 • niskim poziomem gniotliwości.

Należy pamiętać o tym, że w sklepach znaleźć można polary o różnej gramaturze. Część z nich będzie świetnie sprawdzać się jako dodatek pod ubrania wierzchnie. Te o gramaturze 200 g/m2 mogą pełnić funkcję bluzy podczas nordic walking, Ubrania o gramaturze 300 g/m2 są ciężkie i jednocześnie bardzo ciepłe. W ich przypadku nie trzeba na ogół stosować dodatkowego okrycia wierzchniego.

W sklepach kupić można także poszczególne elementy garderoby oparte na technologii hardshell i dynatech. Ciekawym dodatkiem dla osób uprawniających aktywność sportową na świeżym powietrzu jest także inteligentna bielizna termiczna.

Artykuł gościnny.

Powiązane treści