20 lutego 2021

Kalendarz rolników, czyli porady na cały rok

Kalendarz rolników to nie jest zwykły kalendarz. To skarbnica informacji o czasie wysiewów, nawożenia, zbierania plonów czy zabezpieczenia roślin. Każdy rolnik, który pracuje przez cały rok, musi pilnować terminów siewów, żniw i innych niezbędnych prac na polu, by cieszyć się dużymi plonami.

Co znajdziemy w kalendarzu rolnika?

Tak, jak wyżej było wspomniane, kalendarz zawiera dane biodynamiczne (terminy wysiewów, podlewania, usuwania chwastów czy najlepszy czas na zbiory). Znaleźć w nim można wszystkie święta państwowe, katolickie i uroczystości. Niezwykle przydatne są też godziny wschodów i zachodów słońca każdego dnia. Co więcej, w kalendarzu są zaznaczone ważne dni dla rolników, jak np. daty złożenia wniosków o dotacje, deklaracji podatkowych, konkursów lub zapłacenia składek na ubezpieczenie. Oprócz informacji związanych stricte z rolnictwem, w kalendarzu rolnika zamieszczone zostały też przepisy kulinarne, ciekawe wywiady, artykuły związane z przyrodą czy ochroną środowiska. Zatem posiadanie takiego kalendarza to nie tylko wsparcie w zakresie uprawy swojego pola, ale także ciekawa lektura.

Wiosna na polu

W tym czasie należy zadbać przede wszystkim o nawożenie gleby i roślin ozimych zasianych jesienią w roku poprzednim. Warto usunąć wszelkie chwasty, by nie odbierały składników odżywczych młodym roślinom, które w tym czasie najintensywniej rosną.

Letnie żniwa

W okresie letnim czeka rolników najwięcej pracy. To czas zbioru plonów, zabezpieczeniu ich i sprzedaży. Nie można zapominać także o nawożeniu, by jak najwięcej roślin było dobrej jakości i nadawało się na handel. W tym czasie warto obserwować pogodę. Zbyt upalne dni i mało deszczu może skutkować dużymi stratami. Ci, którzy mają możliwość odpowiedniego nawodnienia pól, powinni trzymać rękę na pulsie w kwestii warunków atmosferycznych.

Jesienne siewy

Na początku października zwykle sieje się zboża i rośliny na kolejny rok. Nazywa się to roślinami ozimymi. Ponownie dobrze jest skupić się na nawożeniu gleby, przygotowaniu odpowiedniej struktury i usunięciu chwastów. Bardzo ważnym etapem procesu siania tych roślin jest odkwaszenie gruntu. Dzięki temu chwasty nie będą tak szybko i licznie odrastać. Dodatkowo przeprowadzić można nawożenie azotowe, które odstraszy szkodniki i robaki.

Zimowy przegląd sprzętu

Zima z pozoru jest czasem, w którym rolnicy odpoczywają. Pomimo tego, że na polu nie ma co robić, to w stodołach czy garażach czekają urządzenia do przeglądu. Warto wykorzystać zimowe dni na sprawdzenie traktorów, ciągników, kombajnów. To dobry okres na zapoznanie się z nowościami w branży, doszkolenie (udział w wykładach, szkoleniach, kursach) lub nawiązanie nowych kontaktów biznesowych.

Jak widać, w przeciągu roku jest wiele ważnych dat i okresów, które rolnik powinien pamiętać. Kalendarz rolników znacznie ułatwi planowanie prac i nie pozwoli przegapić tych najważniejszych wydarzeń. Warto powiesić go w dobrze widocznym miejscu w swoim domu lub skorzystać z wersji online.

Treść promocyjna.

Powiązane treści

Salon tatuażu

Salon tatuażu

W dzisiejszych czasach salon tatuażu to miejsce, w którym można wyrazić swoją osobowość, upamiętnić ważne wydarzenia...

czytaj dalej