18 stycznia 2022

Kiedy odchudzanie jest niebezpieczne?

Chęć zrzucenia nadprogramowych kilogramów to jeden z najczęściej pojawiających się celów noworocznych, który jednocześnie przewija się w naszych postanowieniach od wielu lat. Choć proces odchudzania w praktyce ma poprawić jakość życia i zdrowie, ułatwić wykonywanie wielu czynności oraz zwiększyć atrakcyjność, może mieć też swoją ciemną stronę. Niektóre osoby zbyt restrykcyjnie podchodzą do tematu, co skutkuje nie tylko pogorszeniem stanu zdrowia, ale również problemami wymagającymi pomocy dietetyka. Skuteczne odchudzanie najlepiej przeprowadzić z pomocą doświadczonego specjalisty. Jakie sygnały powinny wzbudzić nasz niepokój i zasugerować, że zbyt daleko zapędziliśmy się z dietą?

Niebezpieczne metody odchudzania

Co pewien czas pojawia się trend związany z określonym sposobem odżywiania. Najczęściej jest on lansowany przez influencerki oraz influencerów w social mediach, którzy nie do końca zdają sobie sprawę z jego negatywnych konsekwencji. Osoby, którym zależy na zrzuceniu kilogramów często testują całe mnóstwo różnego rodzaju diet zanim trafią do specjalisty. Jakich metod odchudzania trzeba wystrzegać się w pierwszej kolejności?

  • Bardzo niskokaloryczne diety – to jeden z najczęściej popełnianych błędów przez osoby będące na redukcji. Przekonanie o tym, że drastyczne zmniejszenie liczby zjadanych kalorii pozwoli na szybkie zrzucenie kilogramów jest błędne. Po pierwsze spadek masy ciała wynika przede wszystkim ze zmniejszenia masy mięśniowej, co nie jest pożądane. Po drugie, jest bardzo duża szansa, że w krótkim czasie doświadczymy efektu jojo. Kolejną kwestią jest słabe odżywienie organizmu, co prowadzi do złego samopoczucia, osłabienia i może mieć też poważne konsekwencje zdrowotne. Za wszelką cenę należy zatem unikać diet typu 1000 czy 1200 kcal.
  • Wypluwanie pokarmu, wymioty i stosowanie preparatów przeczyszczających – to kolejne bardzo niebezpieczne praktyki, których skutkiem mogą być poważne choroby na czele z bulimią. Stosowanie tego typu metod jest często domeną młodych dziewczyn, które znajdują się na skraju desperacji. Niestety prowadzą one do problemów z odżywianiem, których pozbycie się wymaga zwykle długotrwałej terapii. Częste prowokowanie wymiotów skutkuje uszkodzeniem przełyku, szkliwa i wnętrza jamy ustnej, gdyż nie są one odporne na działanie kwasu żołądkowego. Co więcej, istnieje bardzo duże ryzyko odwodnienia i zaburzenia gospodarki elektrolitowej.

Szkodliwe odchudzanie – kiedy jeszcze mamy z nim do czynienia?

Zbyt restrykcyjna dieta, która na dodatek nie została właściwie zbilansowana to najkrótsza droga do pojawienia się niedoborów pokarmowych. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy jak istotną kwestią jest różnorodność posiłków. Monodiety stanowią dla nich bezpieczne rozwiązanie, gdyż doskonale wiedzą jaką liczbę kalorii spożywają i nie muszą obawiać się ich przekroczenia. Tymczasem bezpieczne i skuteczne odchudzanie jest oparte o dietę, która dostarcza wszystkich potrzebnych składników odżywczych i mineralnych w niezbędnych ilościach. Dzięki temu, nie trzeba obawiać się pojawienia problemów ze zdrowiem czy pogorszenia samopoczucia. Przykładowo, niewystarczająca ilość żelaza w organizmie prowadzi do niedokrwistości, zaś niedobór witamin do obniżenia odporności, a także wypadania włosów, łamliwości paznokci i pogorszenia stanu skóry.

Co więcej, redukcja masy jest niewskazana w przypadku osób zmagających się z takimi chorobami jak nadczynność tarczycy lub nowotwory czy schorzeniami obciążającymi nerki lub wątrobę.

Powiązane treści