4 maja 2021

Na co zwracać uwagę przy zakupie używanego auta?

Zakup używanego samochodu jest w praktyce sporym wyzwaniem. Znalezienie wymarzonego egzemplarza, który będzie nie tylko świetnie się prezentował, ale przede wszystkim dobrze sprawował i nie przysparzał kłopotów, zajmuje sporo czasu. Co warto mieć na uwadze?

Selekcja ogłoszeń

Przystępując do szukania używanego samochodu, należy w pierwszej kolejności sprecyzować własne potrzeby oraz określić możliwości finansowe. Jest oczywiste, że osoby prywatne i zawodowi handlarze wystawiający pojazdy na sprzedaż podkreślają ich zalety – dlatego trzeba zachować ostrożność. W razie trafienia na interesujący anons najlepiej zadzwonić i dopytać o szczegóły, a następnie umówić się na spotkanie w celu zweryfikowania wiarygodności tych informacji i obejrzenia samochodu. Eksperci z salonu Autoplaza radzą, aby mieć na względzie również koszty utrzymania samochodu, co wiąże się m.in. z dostępnością części samochodowych. Ford i inne popularne marki wypadają tu zdecydowanie najlepiej. Oczywiście najlepiej mieć w zanadrzu co najmniej kilka opcji.

Oględziny auta

Na oględziny samochodu można udać się samodzielnie lub z osobą, która ma bogatą wiedzę z zakresu motoryzacji i dobrze orientuje się w temacie. Koniecznie trzeba sprawdzić, jak wygląda nadwozie i lakier oraz w jakim stanie są elementy podwozia i pod maską, a także fotele, kierownica, okładziny pedałów i gałka zmiany biegów. Warto też przyjrzeć się, czy nadwozie i podwozie nie noszą śladów korozji. Obowiązkowe jest zapoznanie się z dokumentacją pojazdu i poproszenie sprzedawcy o jazdę próbną. Dobrym pomysłem jest także odwiedzenie sprawdzonego warsztatu, gdzie samochód zostanie dokładnie obejrzany pod kątem ewentualnych usterek.

Formalności

Sprzedawca powinien dysponować kompletem dokumentów składającym się m.in. z faktur za naprawy i przeglądy oraz zaświadczeń potwierdzających sprowadzenie samochodu do Polski, o ile był on użytkowany za granicą. W umowie kupna-sprzedaży muszą zostać uwzględnione wszystkie szczegóły transakcji oraz informacje dotyczące auta.

Materiał reklamowy, przygotowany przez partnera serwisu.

Powiązane treści