11 sierpnia 2022

Na czym polega różnica między regeneracją a naprawą silnika?

Jednym z najważniejszych elementów w każdym samochodzie jest oczywiście silnik. Aby auto mogło się poruszać bez zarzutów, silnik musi być sprawny. Jak jednak wiadomo, z upływem czasu zaczyna się zużywać, a tym samym ulega usterkom. Najczęściej w takim przypadku konieczna jest jego regeneracja lub naprawa. Czym te dwa procesy różnią się od siebie?

Na czym polega naprawa silnika?

Naprawa silników zawsze wykonywana powinna być w warsztacie samochodowym. Samodzielna naprawa tego podzespołu bywa bowiem ryzykowna. Konieczna jest tu odpowiednia wiedza, umiejętności oraz narzędzia. Sama naprawa zwykle polega na wymianie zużytej bądź uszkodzonej części. Często są to pierścienie tłokowe, tuleje cylindryczne bądź panewki lub łożyska. Te elementy sinika ulegają bowiem zużyciu najczęściej. Dodatkowo naprawa silnika często polega także na zabieleniu powierzchni głowicy. Mowa tu o frezowaniu jej styku z blokiem silnika. Wspomnieć można jeszcze o przetaczaniu cylindrów, co również często wykonuje się w ramach naprawy silnika.

Na czym polega regeneracja silnika?

Naprawa silników to niejedyna usługa, jaką oferują warsztaty samochodowe jak NowyMotor. Często przeprowadzana jest także regeneracja silników. Na czym ten proces polega? Regeneracji podlegają przede wszystkim takie elementy silnika jak:
– głowice,
– bloki,
– tuleje,
– wały korbowe.

Co ważne, w ramach procesu regeneracji silnik poddawany jest obróbce w parku maszynowym oraz bardzo dokładnie myty. Jeśli o samo mycie silnika chodzi, to często wykorzystuje się do tego celu metodę ultradźwiękową. Regeneracja silnika wykonywana jest w celu przywrócenia jego pierwotnych parametrów technicznych.

Regeneracja czy naprawa silnika?

Lepsza jest naprawa silników, czy ich pełna regeneracja? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko bowiem zależy od stanu technicznego silnika. Jeśli uszkodzony jest jedynie jeden czy dwa elementy silnika, wówczas wystarczy naprawa. Jeśli jednak silnik uszkodzony jest w większym stopniu, to często konieczna jest jego regeneracja.

Materiał sponsorowany, przygotowany przez partnera serwisu.

Artykuł gościnny.

Powiązane treści