5 września 2022

Odkurzacze bezprzewodowe, automatyczne i przemysłowe – wady i zalety

Odkurzacz to obowiązkowy element wyposażenia w każdym domu. Jest on bowiem o wiele bardziej funkcjonalny i efektywny w stosunku do zwykłej szczotki. Odkurzacz umożliwia szybkie i sprawne usunięcie śmieci i kurzu z podłogi, a dzięki specjalnym końcówkom pomaga również w czyszczeniu komód, szafek czy samochodu. Jeszcze do niedawna dostępne były jedynie klasyczne odkurzacze zasilane energią elektryczną, ale w ostatnich latach powstały również nowe modele, a mianowicie odkurzacze automatyczne, przemysłowe i bezprzewodowe. Co wyróżnia każdy z tych modeli i który odkurzacz warto wybrać? Jak dopasować odkurzacz do swoich potrzeb? 

Odkurzacz bezprzewodowy – dlaczego warto go wybrać?

Odkurzacze bezprzewodowe to niezwykle funkcjonalne i poręczne urządzenia. Pozbawione są niewygodnego kabla, który mocno ograniczał zasięg odkurzacza podczas sprzątania dużych przestrzeni. To jedna z głównych zalet tego typu urządzeń. Odkurzacze bezprzewodowe występują w różnych formach – jako odkurzacz ręczny, pionowy lub samojeżdżący. Odkurzacze ręczne, takie jak BLAUPUNKT VCP801, są na tyle kompaktowe, że pozwalają dotrzeć do najbardziej niedostępnych miejsc. Doskonale nadają się do sprzątania wewnątrz samochodu lub w przestrzeniach między szafkami. Wadą tego typu odkurzaczy może być fakt, że wymagają one regularnego ładowania – czas ładowania i działania na baterii różni się jednak w zależności od modelu odkurzacza.

Odkurzacze automatyczne – wady i zalety

Odkurzacze automatyczne stały się niezwykle popularne od momentu, kiedy tylko pojawiły się na rynku. Największą zaletą tego typu urządzeń jest fakt, że nie wymagają one żadnej ingerencji z naszej strony – wystarczy wyznaczyć dla nich daną trasę po mieszkaniu, a robot wysprząta ten obszar samodzielnie. My w tym czasie możemy zająć się czymś innym lub po prostu odpocząć. Poza tym, odkurzacze automatyczne, między innymi BLAUPUNKT RVC701, wyróżniają się cichą pracą, dzięki czemu nie przeszkadzają w oglądaniu telewizji czy nauce. Problemem w zakupie tego typu odkurzacza może być jego cena – tak duża wygoda użytkowania jest jednak warta kosztów zakupu.

Odkurzacze przemysłowe, czyli urządzenia do zadań specjalnych

Odkurzacze przemysłowe, takie jak BLAUPUNKT VCW401, to odkurzacze o znacznej mocy ssącej, które doskonale radzą sobie w wymagających warunkach. Niektóre z nich umożliwiają sprzątanie na mokro i na sucho. Odkurzacze przemysłowe doskonale sprawdzają się w domach alergików, gdyż nieczystości trafiają do zbiornika wypełnionego wodą. Są one jednak dużo większe, cięższe i droższe od tradycyjnych, dlatego nie jest to rozwiązanie dla każdego.

Artykuł gościnny

Powiązane treści