Naczynia żeliwne to jeden z najstarszych i najtrwalszych rodzajów naczyń kuchennych, jakie istnieją. Żeliwo używane jest od tysięcy lat przez ludzi na całym świecie, od starożytnych Chin po średniowieczną Europę. W naczyniu żeliwnym przyrządzić można całe mnóstwo przeróżnych dań. Służyć może do smażenia i grillowania potraw, a także do gotowania i duszenia.
Żeliwo i jego właściwości. Dlaczego patelnia żeliwna jest naczyniem, którym warto się zainteresować?
Żeliwo to niedrogi, trwały i wszechstronny materiał do gotowania. Jest świetną alternatywą dla droższych patelni z powłoką nieprzywierającą i patelni ze stali nierdzewnej. Patelnie żeliwne mogą być używane na każdej płycie kuchennej lub w piekarniku, ale świetnie sprawdzają się również na kempingu, ponieważ można ich używać na otwartym ogniu.
Patelnie żeliwne są wykonane w 100% z naturalnych materiałów – piasku i gliny – które zostały stopione ze sobą w bardzo wysokiej temperaturze (1000 stopni Celsjusza lub wyższej). Nie zawierają one żadnych dodatkowych chemikaliów ani powłok, które mogłyby przedostać się do żywności podczas podgrzewania, dzięki czemu można je bezpiecznie używać do smażenia mięs, jajek, naleśników, przygotowywania gulaszu i nie tylko. Jako że na rynku można znaleźć egzemplarz patelni z odkręcaną rączką, naczynia tego można też używać jako naczynia żaroodpornego.
Dlaczego warto używać patelni żeliwnej? Zalety patelni żeliwnych
Patelnie żeliwne są bardzo trwałe w porównaniu z innymi rodzajami naczyń kuchennych, ponieważ nie rysują się łatwo ani nie odkształcają przy gwałtownym podgrzewaniu lub schładzaniu. Dzięki temu ten rodzaj patelni idealnie nadaje się do opiekania steków na kuchence, a następnie przenoszenia ich bezpośrednio na grilla bez obawy o uszkodzenie patelni. Patelnie te również długo trzymają ciepło, więc nie musimy się obawiać, że potrawy szybko wystygną.
Patelnia z żeliwa to dobra inwestycja. Mimo wysokiej jakości żeliwa, ceny patelni żeliwnych są zazwyczaj dość niskie w porównaniu z innymi rodzajami naczyń kuchennych. A ponieważ nie są one wykonane z delikatnych materiałów, takich jak aluminium czy plastik, będą służyć przez długie lata, jeśli się o nie odpowiednio zadba.
Warto też dodać, że patelnie żeliwne są uniwersalne. Garnki i patelnie żeliwne mogą być używane na wszystkich rodzajach kuchenek, w tym na palnikach indukcyjnych, które wymagają materiałów magnetycznych, takich jak stal nierdzewna i żeliwo, do prawidłowego gotowania. Jako że są odporne na wysokie temperatury, można ich również używać w piekarniku do temperatury 260 stopni Celsjusza, więc nadadzą się do pieczenia chleba i ciast zarówno w piekarniku, jak i na palniku kuchenki.
Patelnie wykonane z żeliwa – co jeszcze warto o nich wiedzieć?
Używanie patelni żeliwnej promuje zdrowe nawyki kulinarne, pozwalając na gotowanie z niewielką ilością oleju lub masła, ponieważ patelnia zapewnia równomierne rozprowadzanie ciepła na całej powierzchni.
Kolejną zaletą patelni żeliwnych jest to, że są one nieprzywierające, jeśli zostaną odpowiednio przyprawione (przygotowane do użycia). Nie wymagają specjalnej powłoki, jak teflonowa, ponieważ nie rysują się łatwo. Przygotowując potrawy smażone takie jak steki lub jajka sadzone, nie musimy się obawiać, że po skończonym procesie, będziemy zmuszeni skrobać powierzchnię z resztek jedzenia.
Żeliwne patelnie są idealne do wszystkiego – od smażenia steków po pieczenie chleba kukurydzianego. Jeśli chcemy zrobić w domu własną pizzę, żeliwna patelnia świetnie nadaje się również do pieczenia ciasta chlebowego w piekarniku. Patelnia zachowuje ciepło podczas pieczenia, więc ciasto będzie chrupiące, a nie rozmiękłe, jeśli upieczemy je bezpośrednio na stojaku (w przeciwieństwie do pieczenia na papierze pergaminowym lub folii).
Żeliwo – odporne na uszkodzenia mechaniczne i wysoką temperaturę. Patelnia z żeliwa to dobry wybór do każdej kuchni
Dzięki temu, że żeliwo jest tak odporne i wytrzymałe, nawet standardowa patelnia żeliwna będzie służyć nam długo i wiernie. Ze względu na jej twardość, możemy bezpiecznie używać jej bez obaw, że przypadkowo ją uszkodzimy lub pojawią się na niej niepożądane zarysowania. Dodatkowo, waga patelni, mimo że spora (żeliwo jest ciężkie), działa na korzyść naczynia – jest ono stabilne i nie będzie samoistnie przesuwać się podczas gotowania – niezależnie czy będziemy dusić potrawy, czy zabierzemy się za smażenie naleśników.
Zasadniczy plus patelni z żeliwa jest również taki, że do jej pielęgnacji nie potrzebujemy agresywnych środków czyszczących. Wystarczy czysta woda i gąbka lub szmatka. Żeliwna patelnia jest łatwa w obsłudze i utrzymaniu w czystości. Używanie takiej patelni to sama przyjemność dla kucharza. Jeśli raz spróbujemy gotowania na patelni żeliwnej, nie będziemy już chcieli wrócić do innego naczynia.
Na rynku można znaleźć różne rodzaje patelni żeliwnych – są patelnie o różnych kształtach, z pokrywką lub bez. Czy interesuje nas głęboka patelnia żeliwna czy patelnia żeliwna emaliowana, nie powinniśmy mieć problemy ze znalezieniem produktu dla siebie.
Artykuł powstał przy współpracy z sklepem https://4prestige.pl w którego ofercie znaleźć można wędzarnie i grille ogrodowe.
Artykuł gościnny.