25 listopada 2020

Praca zdalna – czy to już obecnie standard?

Niewątpliwie tak jest. Postęp technologiczny bowiem jest na tyle posunięty do przodu, że taki system pracy nie dziwi nikogo. Co więcej, w ten sposób można nie tylko wygodniej, ale można skuteczniej, można osiągnąć więcej i szybciej. Nie każdy rodzaj pracy jest możliwy do wykonywania w sposób zdalny, ale coraz większa ilość zadań jest możliwa do wykonania na odległość.

Powszechna globalizacja, która coraz mocniej się zacieśnia, wymusza konieczność prowadzenia działań w sposób zdalny, z każdego miejsca na świecie, w każdym położeniu. Tak więc jeśli mowa jest o pracy zdalnej, to nie należy jej łączyć tylko i wyłącznie z koniecznością społecznego izolowania się ze względu na rozprzestrzeniającą się pandemię CoVid 19, ale jest to element funkcjonujący wespół z tą koniecznością jak i mimo jej obecności.

Dlaczego praca zdalna jest standardem?

Istnieje kilka kluczowych przesłanek, które potwierdzają, iż praca zdalna jest standardem i to nie od dzisiaj. Dlaczego więc należy mówić o czymś, co nikogo nie powinno dziwić i co jest codziennością dla wielu osób? Czynnikami, o których należy wspomnieć są:

  • współczesny świat technologii, świat IT już od dawna jest gotowy na to, aby praca zdalna była owym standardem
  • można także mówić o mentalnej oraz procesowej pełnej gotowości do stosowania tego rodzaju pracy
  • jeśli pewne kryteria będą spełnione, jeśli zastosuje się odpowiednie narzędzia, ułoży określone procesy, to praca zdalna będzie bardziej efektywna niż ta stacjonarna,
  • jest to system pracy, w którym o opłacalności można mówić zarówno w odniesieniu do pracowników jak i pracodawców
  • potwierdzeniem tego jest fakt, że wielu pracodawców deklaruje, że nie wróci do stacjonarnego systemu pracy nawet jeśli ogólnoświatowe obostrzenia zostaną zniesione

Jak uczynić pracę zdalną bardziej efektywną?

Aby owa praca zdalna miała sens, potrzeba jest oczywiście spełnienia stosownych warunków. W tym względzie bardzo ważne jest odpowiednie przygotowanie pracowników, odpowiednie ich nastawienie. Jeśli bowiem dany pracownik nagle zaczyna pracować z własnego domu, to istnieje pewna pokusa, aby w tak zwanym międzyczasie oderwać się od swoich obowiązków, wykonać jakieś domowe prace, aby pozostawać z laptopem w łóżku, aby mieć przy sobie różnego rodzaju rozpraszacze.

Są to elementy, które skuteczności pracy zdalnej mogą znacząco zaszkodzić i spowodować, że owa efektywność będzie niższa. Odpowiednie nastawienie pracownika do swoich obowiązków jest zatem kluczowym czynnikiem powodującym, iż skuteczność owej pracy będzie taka sama lub nawet wyższa. Poza tym również nie można zapomnieć o dostępie do odpowiednich narzędzi. Jeśli bowiem praca zdalna jest wykonywana z domu pracownika, to wówczas musi mieć on dostęp do komputera, musi mieć dostęp do odpowiednich programów, materiałów, dokumentów, aplikacji.

Jednym z bardziej trafnych wyborów w tym względzie jest korzystanie z pakietu Microsoft 365.

Niezastąpiony pakiet biurowy

Microsoft 365 to spadkobierca Microsoft Office. Jednakże jest to pakiet znacząco udoskonalony, spełniający kryteria współczesnych pracowników zdalnych oraz ich pracodawców. W tym względzie mamy do czynienia z dostępem do obszernego, bo wynoszącego aż 1TB magazynem danych ulokowanym w chmurze. Poza nim pracownik korzystający z tego pakietu ma możliwość swobodnego komunikowania się ze współpracownikami czy też z klientami. Bardzo istotne jest to, że bardzo łatwo można tutaj przesyłać różne materiały, można je udostępniać, można prowadzić jakieś konferencje, spotkania. Poza tym nawet jeśli pracownik pracuje na swoim prywatnym urządzeniu, to ma zapewnione pełne bezpieczeństwo, gdyż w tym programie zastosowano wysokiej jakości zabezpieczenia. Tak więc jest to idealne rozwiązanie dla pracy zdalnej.

Praca zdalna to dzisiaj jest standard i tenże fakt nie powinien ulegać żadnej wątpliwości. Mamy do czynienia z systemem, który się sprawdza i do którego współczesny świat IT, współczesny człowiek jest w pełni przystosowany, w pełni przygotowany pod wieloma względami.

Wpis powstał we współpracy ze sklepem z oprogramowaniem Omegasoft.pl. Po więcej wiedzy z tematyki bezpieczeństwa w internecie i efektywności pracy zdalnej zapraszamy do serwisów partnerskich: simplysassymediaptech oraz evelsoft.

Artykuł gościnny.

Powiązane treści