25 lipca 2023

Pryszcz na penisie – czego objawem mogą być krosty?

Zmiany skórne okolicy narządów intymnych zawsze powodują uczucie niepokoju. Choroby i zakażenia przenoszone drogą płciową nie są bowiem melodią przeszłości, lecz realnym i niebezpiecznym problemem. O czym mogą świadczyć kropki i grudki na penisie?

Po stosunku mam czerwone krostki w okolicy prącia – co robić?

Pojawienie się czerwonych krostek na penisie może świadczyć o zakażeniu wirusem opryszczki typu drugiego. Choroba ta ma podobny przebieg do opryszczki typu pierwszego, znanej z manifestowania swoich objawów w obrębie jamy ustnej. Do zarażenia dochodzi podczas kontaktów seksualnych z osobami, które są nosicielami wirusa. Pierwsze objawy mogą przypominać zwykłą infekcję górnych dróg oddechowych lub grypę, jednak w dalszej kolejności pojawiają się piekące i swędzące wypryski w okolicach narządów płciowych, a także na pośladkach i wokół odbytu. Powszechnym objawem jest również powstawanie bolesnych pęcherzyków, które mają tendencję do pękania.

Zarażenie wirusem opryszczki narządów płciowych nie stanowi bezpośredniego zagrożenia życia, jednak może przyczyniać się do nawracających infekcji i zwiększenia ryzyka zarażenia wirusem HIV. Z tego powodu każda krosta na penisie, która pojawiła się w krótkim czasie od podjęcia ryzykownej aktywności seksualnej, wymaga konsultacji z lekarzem specjalistą. Dodatkowo przy zarażeniu opryszczką narządów płciowych warto zadbać o właściwą higienę snu, suplementację witamin oraz odpowiednią dietę – choroba ta ma charakter wirusowy, dlatego ogólnoustrojowe wsparcie organizmu pozwoli szybciej uporać się z infekcją.

Grudki perliste – czy są groźne dla zdrowia?

Grudki perliste to białe kropki na penisie i mosznie, które nie niosą ze sobą żadnych poważnych konsekwencji zdrowotnych. Z tego powodu są uznawane przez wielu lekarzy za defekt kosmetyczny. Ich występowanie nie jest związane z aktywnością seksualną lub niewłaściwą higieną, dlatego zaobserwowanie ich u siebie nie wymaga odstąpienia od masturbacji lub zbliżeń z partnerem. Dokładna przyczyna ich pojawiania się nie jest znana, jednak zakłada się, że stanowią one wytwór nabłonka skóry w okolicach narządów płciowych.

Grudki perliste mają białe zabarwienie i nie wymagają żadnego typu leczenia. Specjaliści zwracają uwagę również na niekorzystny wpływ ich usuwania domowymi sposobami – takie działania mogą bowiem prowadzić do nawracających zakażeń i uszkodzeń głębszej warstwy nabłonka skóry prącia.

Zakażenia grzybicze – jak leczyć?

Kropki na penisie mogą również być powiązane z infekcją grzybiczą. Jest ona najczęściej efektem kontaktów seksualnych lub niewłaściwej higieny tej okolicy ciała. Charakteryzuje się występowaniem zabarwionych na biało zmian skórnych w okolicy napletka i żołędzia. Niekiedy zdarza się, że wydzielają one również nieprzyjemny zapach i prowadzą do pojawienia się uczucia swędzenia. Zakażenie grzybicze można stosunkowo łatwo wyleczyć, jednak odpowiednie działanie wymaga identyfikacji źródła problemu. Samodzielne aplikowanie niektórych maści i preparatów może okazać się nieskuteczne ze względu na błędne rozpoznanie przyczyny, z jaką wiąże się zmiana skórna. Z tego powodu każdy pryszcz na penisie – niezależnie od swojego koloru i kształtu – powinien być dokładanie zbadany przez lekarza.

Zmiany skórne w okolicy narządów płciowych – co robić?

Każdy z wyżej wymienionych powodów może skutkować objawami, które będą zbliżone do pozostałych. Rozróżnienie zarażenia wirusem opryszczki narządów płciowych od zakażenia grzybiczego wymaga wielu lat praktyki i doświadczenia, dlatego nie należy samodzielnie podejmować się stawiania diagnozy. W rzeczywistości grudka, krosta lub pryszcz na penisie mogą też być spowodowane przez jedną z wielu chorób wenerycznych.

Z tego powodu każda budząca podejrzenia zmiana powinna być wystarczającym powodem do zgłoszenia się do najbliższego lekarza. Warto rozważyć wizytę u lekarza pierwszego kontaktu, który po zapoznaniu się z problemem odpowiednio pokieruje taką osobę w kierunku dalszej diagnostyki lub leczenia. Dodatkowo każdy mężczyzna powinien regularnie sprawdzać stan skóry penisa i moszny – niezależnie od tego, czy działania te będą prowadzone przy okazji masturbacji czy też codziennej higieny. Głównym celem jest bowiem szybka identyfikacja podejrzanych zmian, co pozwala znacząco zmniejszyć ryzyko wystąpienia poważnych schorzeń.

Powiązane treści