19 lipca 2020

Razem, ale osobno – jak funkcjonuje związek na odległość?

Wiele osób nie wyobraża sobie związku, który nie opierałby się na codziennej bliskości. Większość relacji opiera się na wspólnym codziennym funkcjonowaniu. Dzień zaczyna się pobudką obok bliskiej osoby. Wspólna kawa na początek dnia, lub (jeszcze lepiej) seks, to dla niektórych chleb powszedni. Nie wszyscy mają jednak ten luksus.

Za i przeciw

Rzadko kiedy relacja budowana na dystans jest wymarzoną dla partnerów opcją. Dla większości osób związek to przede wszystkim bliskość – w równej mierze emocjonalna jak i fizyczna. Jednak są osoby, które cenią sobie taki model. Na pewno stwarza on możliwość dużej niezależności. Dystans pozwala też na trzeźwą ocenę sytuacji. Łatwiej w takim związku ocenić, czy rzeczywiście jest on warty zachodu.

Przyczyny

Globalizacja, tempo życia, kariera – to wszystko sprzyja związkom na odległość.

  • Spotkania w Internecie

Poznajemy ludzi w sieci, przez aplikacje i na forach. Wiele z tych znajomości przeradza się później w poważne związki.

  • Praca

Coraz częściej jedno z partnerów jest zmuszone do wyjazdu z powodów zawodowych. Mobilność jest pożądaną cechą wśród pracowników. Niestety, przekłada się to na życie prywatne, które może ucierpieć przez angażującą karierę.

Są różne przyczyny, które powodują wzrost liczby relacji budowanych z różnych końców świata. Osoby w takiej sytuacji muszą radzić sobie z problemami, które dla standardowych par nie są żadną trudnością. Jeśli jesteś w takiej sytuacji, lub na horyzoncie pojawiła się opcja rozłąki, warto wziąć parę rzeczy pod uwagę.

To nie dla wszystkich

Bliskość jest ważna, dla niektórych ważniejsza niż cała reszta relacji. Jeśli twój związek w głównej mierze opiera się na seksie – odpuść sobie. Nie wszystko da się zrobić na odległość. Pary, które są razem głównie ze względu na świetny seks prawdopodobnie nie wytrzymają dłuższej rozłąki. Kamerka szybko się znudzi.

Technologie

Jeśli już mowa o kamerce. Gdy stwierdzisz, że twój związek jest wart zainwestowania wysiłku w jego podtrzymanie nawet na odległość, to mam dla ciebie świetną wiadomość. W dzisiejszych czasach jest to łatwiejsze niż kiedykolwiek. Skype, Messenger i Whatsapp przyjdą ci z pomocą. Umówcie się na wspólny wieczór na kamerce, rozmawiajcie tak, jakbyście byli obok siebie. Długie spotkania online mogą okazać się bardziej owocne niż myślisz. Skupcie się na sobie – jeśli odpowiednio zaplanujecie czas, nic was wtedy nie będzie rozpraszało.

Spotkania

Tym, co często podtrzymuje życie relacji prowadzonych zdalnie, jest planowanie spotkań. W zależności od odległości, jaka was dzieli będzie to łatwiejsze lub trudniejsze. Warto zadbać zawczasu o kwestie takie jak urlop, czy zabukowanie biletu. Zapobiegliwość będzie popłacać. Wcześniej zarezerwowane przejazdy mogą być sporo tańsze. Dobrze też szukać promocji i okazji, na przykład wśród tanich linii lotniczych. Użytecznym narzędziem jest alert na stronach przewoźników, który będzie cię informował o korzystnych ofertach.

Seks

Tutaj pewne sprawy są nie do przeskoczenia.

Jeśli:

  • seks jest dla ciebie priorytetem
  • nie wyobrażasz sobie seksu przez kamerkę
  • abstynencja w ogóle nie wchodzi dla ciebie w grę

zastanów się, czy warto. Nie każdy związek na odległość przetrwa. Może warto już na początku zdać sobie sprawę, że twoja relacja nie nadaje się do podtrzymywania na dystans.

Ale!

O ile jesteście zdeterminowani, wasze życie seksualne nawet na odległośc może okazać się bardziej pikantne niż myślisz.

Znów z odsieczą przychodzi Internet. Przesyłanie wiadomości i zdjęć może was nakręcić do stanu o jaki siebie nie podejrzewacie. Napisz, co chciałbyś zrobić, gdy się już spotkacie. Poproś o seksowną fotkę. Dzwońcie do siebie. Spotkajcie się na kamerce. Wysyłajcie do siebie dużo wiadomości, nie pozwólcie o sobie zapomnieć.

I jeszcze jedno.

Gdy się w końcu spotkacie, napięcie między wami będzie większe możesz sobie wyobrazić będąc w związku, który nigdy nie przeszedł przez rozłąkę. Wtedy dzieją się cuda.

Trochę wysiłku

Bardzo łatwo o rozpad związku na odległość. Żeby temu zapobiec, trzeba zacząć od podstaw. Na szczęście technologia okazuje się bardzo pomocna. Pamiętaj o porannym sms-ie na „dzień dobry”, czy o wymienieniu chociaż kilku zdań przed snem. Kontaktujcie się, dawajcie sobie o sobie znać. Utrzymujcie łączność. W relacji budowanej podczas rozłąki ważne jest, żeby wiedzieć co dzieje się u partnera. Jeśli o to nie zadbacie, w końcu przestaniecie mieć wspólne tematy.

W przypadku fizycznej bliskości jedynym dostępnym substytutem jest seks przez Internet. Jednak jeśli chodzi o utrzymywanie emocjonalnej bliskości, to odległość nie musi być przeszkodą. Może nawet pomóc w lepszym zrozumieniu – trzeba rozmawiać, seks na zgodę nie wchodzi w grę.

Priorytety

Dystans geograficzny nie zrujnuje relacji, którą obydwoje partnerzy uznają za priorytetową. Uznanie randki na Skype za nadrzędną sprawę, codzienna wiadomość rano i/lub wieczorem, wspólny urlop oraz otwarta rozmowa muszą być uznane za nadrzędne. Jeśli nie będą, związek prawdopodobnie rozpadnie się zanim się zorientujecie.

Powiązane treści