5 grudnia 2022

Wełna, kaszmir, wiskoza. Jakie materiały nosić jesienią i zimą?

Czas ciepłych szali, gubiących się rękawiczek i opadających na oczy czapek. Urok sam w sobie, prawda? Na wieszaku wiszą już płaszcze i grube kurtki. Tak, zdecydowanie przyszła już pora na to, aby zastanowić się, jakie materiały najlepiej ochronią nas przed niskimi temperaturami. Będzie to naturalna wełna, szlachetny kaszmir, a może wiskozowa dzianina?

Wełna – królowa jesienno-zimowych kreacji

Prawdziwa wełna pozyskiwana jest z sierści owiec, jednak coraz częściej wykorzystuje się również wielbłądzią, a także kozią. Wybierając materiał, z którego powinna być wykonana Twoja kreacja na te mroźne pory roku, należy w sposób szczególny zwrócić uwagę na tę tkaninę. Dlaczego? Ponieważ wygląda pięknie. Jej dodatkowym atutem jest to, że pochłania wilgoć. Dzięki czemu czapki czy szaliki męskie zimowe, nawet przy opadach deszczu czy śniegu, nigdy nie będą sprawiać wrażenia mokrych! Jedynym minusem wełny jest to, że nieco „gryzie”, jednak po krótkim czasie do tego odczucia da się przyzwyczaić i można rozkoszować się cudownym ciepłem.

Kozi materiał, czyli kaszmir

Jeżeli chcesz się poczuć bardziej glamour, na jesień i zimę wybierz kaszmir. Jest to materiał, który pochodzi z kozy kaszmirskiej. Materiał ten należy do najszlachetniejszych i jednocześnie najdroższych na świecie. Dzieli się na gatunek I i II. Z pierwszego powstają eleganckie swetry i przecudowne szaliki i czapkiNatomiast drugi rodzaj jest twardszy w dotyku. Kaszmir posiada właściwości termoizolacyjne, dzięki czemu świetnie utrzymuje ciepło, a jednocześnie jest wygodny i przewiewny. Co ciekawe, włókna tej tkaniny są rekordowo cienkie – ich grubość jest mniejsza niż… osiemnaście milimetrów! To naprawdę mało! Przez to jednak ubrania trzeba prać ręcznie, co może być nieco problematyczne. Warto wspomnieć, że kaszmir to rodzaj wełny, który jest bardzo przyjemny w dotyku i nie „gryzie”, tak, jak klasyczna dzianina.

Przeplatana wiskoza

Wiskoza jest włóknem sztucznym, pochodzącym z surowców naturalnych, a mianowicie z pulpy drzewnej. Do jej powstania potrzebna jest celuloza, którą pozyskuje się z buków, sosen i świerków. Do tego dołożyć trzeba szczyptę skomplikowanych procesów chemicznych i garść technologicznych. Tkaniny i dzianiny z wiskozy różnią się między sobą splotem nitek. W tkaninach łączy się je pod kątem prostym, co wpływa na to, że nie jest ona rozciągliwa. W dzianinach z kolei nitki przeplatają się ze sobą, przez co materiał staje się elastyczny – idealnie dopasowuje się do sylwetki. Jednak jest to rodzaj materiału, który nie grzeje i zdecydowanie bardziej nadaje się do szycia ubrań na lato, niż na zimę czy jesień.

A zwycięzcą jest…

Trzy wyżej wymienione materiały zdają się być prawie perfekcyjne. Jednak zwycięzca jest tylko jeden. To tradycyjna wełna! Dlaczego? Ponieważ jest niezawodna. Cechuje ją to, że jest bardzo ciepła, a przede wszystkim doskonale chroni przed zimnem, deszczem i śniegiem. Musimy jednak pamiętać, że ubrania z wełny mogą być delikatne i cienkie, dzięki czemu ubierając się „na cebulkę” nie będziemy wyglądać jak słynny ludzik z reklamy opon Michelin. Pamiętaj, że prawdziwa wełna nie jest tania. Stawiając na wysoką jakość, licz się z tym, że Twój portfel opuści więcej banknotów, ale dzięki temu zabezpieczysz swój organizm przed chłodną jesienią i mrożącą zimą na wiele lat!

Treść sponsorowana.

Powiązane treści