26 listopada 2020

Co ile wymienić filtr powietrza w samochodzie?

Co ile należy wymienić filtr powietrza w samochodzie? To bardzo popularne i często pojawiające się pytanie wśród właścicieli samochodów. Nic dziwnego, bo samo posiadanie samochodu i regularne korzystanie z niego wcale nie musi oznaczać, że będziemy ekspertami w sprawach technicznych. Mimo wszystko warto zdobyć potrzebne informacje, bo to dobry sposób na zapewnienie sobie bezawaryjne działanie pojazdu.

Filtr powietrza w samochodzie – co to takiego?

Na początek warto ustalić, z czym mamy do czynienia. Czym jest filtr powietrza w samochodzie? Co skrywa się pod jego pojęciem? Filtr powietrza to element pojazdu, który jest odpowiedzialny za oczyszczanie powietrza z dostających się do układu dolotowego pyłów, spalin i kurzy, a następnie doprowadzenie go do silnika. Aby ten dobrze pracował i zapewnił nam bezawaryjne działanie samochodu, należy regularnie kontrolować jego jakość.

Filtr powietrza w samochodzie – kiedy konieczna jest wymiana?

Od razu nasuwa się kolejne pytanie – kiedy w takim razie powinniśmy sprawdzać filtr powietrza i pomyśleć o jego wymianie? Mechanicy zalecają, by wymiana filtra powietrza była dostosowana do częstotliwości jazdy. Zasady tutaj są bardzo proste, im częściej korzystamy z pojazdu i więcej kilometrów pokonujemy, tym istnieje większe prawdopodobieństwo, że konieczna będzie wymiana filtra powietrza. I tak przyjęło się, że po przejechaniu około 15 000 – 30 000 km powinniśmy nie tylko skontrolować jakość filtra powietrza, ale również rozważyć jego wymianę. To jednak nie stanowi reguły, co oznacza, że do jego zapełnienia może dojść zdecydowanie wcześniej i w dużej mierze ma to związek z warunkami eksploatacji, jak również od jakości filtra powietrza. Jeśli pojazd jest intensywnie eksploatowany, to wymianę zaleca się już po przejechaniu około 20 000 km. W przypadku, gdy przebiegi są minimalne, to wymiana filtra może być konieczna po około 2-3 latach.

Filtr powietrza w samochodzie – kto nam go wymieni?

Jak poradzić sobie z wymianą filtra powietrza w samochodzie? Do kogo się zgłosić? Co niektórzy mogą zdecydować się na samodzielną wymianę filtra powietrza i nie jest to złym rozwiązaniem, o ile dysponujemy odpowiednią wiedzą, czy zamiennikami. Jeśli wymiana filtra powietrza to dla nas zupełnie nowe pojęcie, to o wiele lepiej zgłosić się do mechanika. Pamiętajmy, że to osoba z wykwalifikowana, która doskonale zna się na tego typu zadaniach i zapewni nam szybką usługę.

Artykuł gościnny.

Powiązane treści