2 lutego 2021

Co pamięta samochodowa elektronika pokładowa?

Trudno wyobrazić sobie współczesne auto, pozbawione elektronicznych rozwiązań. Najnowsze modele są wręcz nią przesycone. W efekcie kierowca może cieszyć się wygodą i lepszą kontrolą nad pojazdem. Z samochodowej elektroniki można odczytać też wiele cennych informacji.

Sterowniki samochodowe, czyli historia auta w pigułce

Informacje o usterkach, kolizjach czy przebiegu rejestrowane zostają przez urządzenia elektroniczne, a następnie zapisywane są w pamięci sterownika. Jeszcze jakiś czas temu, w starszych autach wystarczyło zrobić „reset” takich informacji, odłączając na dłużej akumulator. Dzisiaj zdecydowanie nie jest to takie proste, a samochodowa elektronika pamięta ogromne ilości danych..

W efekcie osoby naprawiające auto mają dostęp do cennych zasobów, dzięki którym dużo sprawniej i skuteczniej mogą przeprowadzić działania diagnostyczne. Współgrające ze sobą czujniki nieprzerwanie zbierają i analizują dane, a specjalista, po zapoznaniu się z nimi, może poznać dokładniej działanie konkretnego podzespołu. Wie m.in. w jaki sposób był eksploatowany dany podzespół oraz czy pojawiły się w jego obrębie jakieś błędy krytyczne.

Naprawa sterowników samochodowych

Czasem jednak dostęp do tych ważnych informacji jest utrudniony, bo sterowniki nie działają tak, jak należy. W takiej sytuacji warto skorzystać z usługi naprawy sterowników samochodowych. Tego typu wsparcie oferuje m.in. Warsztat Sergiej Paszyński ze Świnoujścia.

W aucie można spotkać się z różnymi rodzajami sterowników, odpowiedzialnych m.in. za działanie:

  • klimatyzacji;
  • silnika;
  • pompy paliwa;
  • poduszek powietrznych;
  • siłowników foteli;

i wielu innych.

Jeśli pojawi się tutaj jakaś nieprawidłowość, sterownik nie jest w stanie zapisać kodu błędów, a podczas diagnostyki i analizy ewentualnego wypadku, specjalista nie ma dostępu do pełnych danych. Profesjonalne warsztaty samochodowe są w stanie przywrócić niezakłóconą pracę każdego sterownika, znajdującego się w aucie. To bardzo ważna usługa, bo jej poprawna realizacja nie tylko wpływa na wygodę kierowcy, ale również na jego bezpieczeństwo i na bezpieczeństwo pozostałych uczestników ruchu.

Jeśli sterownik poinformuje nas (w takiej sytuacji kierowca dostaje odpowiedni komunikat) o nieprawidłowym działaniu, należy nie zwlekać i jak najszybciej zgłosić się po profesjonalną pomoc. Taka naprawa przeważnie przeprowadzana jest bardzo sprawnie i po stosunkowo krótkim czasie będziemy mogli znowu cieszyć się autem działającym bez zarzutu.

Materiał sponsorowany.

Powiązane treści