3 października 2023

W jaki sposób rozbudowuje się możliwości pojazdów off-road?

Pojazdy off-roadowe mają być niezawodne, niezniszczalne i przede wszystkim skonstruowane tak, żeby dawały mnóstwo frajdy. I często w każdym z tych obszarów można osiągnąć więcej, jeśli podstawowy model rozbuduje się o dobrze dobrane akcesoria. Co takiego można wybrać, żeby jeździło się jeszcze lepiej?

Nawet ideał można poprawić

Warto sobie uświadomić jedno – nawet pojazdy najlepszych marek można zawsze udoskonalić w tym sensie, że można przystosować je lepiej do konkretnych potrzeb. T oczywiste, że kiedy Can-Am zdobywał laury w rajdzie Dakar, chodziło o pojazd wyposażony inaczej niż nawet o ten sam model, ale przygotowany do parotygodniowej jazdy po Polsce. Niemniej jednak pewne udogodnienia pewnie przydają się w obu przypadkach.

Fascynujące jest to, że dziś każdy może kupić sobie pojazd z takim samym silnikiem, jak ten, który napędzał zwycięski model, a jednocześnie dostosować resztę wyposażenia do swoich potrzeb. W ten sposób nawet jazda do pracy może stać się fascynującym tourem.

Większa niezawodność

Podstawę niezawodności gwarantuje zawsze niesamowicie wytrzymały silnik Rotax czy odporny na uszkodzenia układ przeniesienia napędu. Tych elementów zdecydowanie nie da się w łatwy sposób usprawnić, jednak do niezawodności wlicza się też inne kwestie: to GPS, który nie gubi zasięgu, to wzmocnione koła i opony, to oświetlenie, które pozwala bezpiecznie poruszać się po zmroku po nieznanych trasach. A to wszystko są już elementy, które pojedynczo lub w pakietach wyposażenia można dokupić i zamontować albo już przy składaniu zamówienia, albo nawet później.

Większy komfort

Pojazdy terenowe są skonstruowane w specyficzny sposób, bo w ich przypadku nieco inaczej niż zwykle postrzega się kwestię komfortu. Z definicji nie ma co liczyć na to, że można będzie się wygodnie rozsiąść i jechać jak na krążowniku szos, ale każdy pojazd terenowy można uczynić nieco bardziej komfortowym, wybierając odpowiednie opcje wyposażenia, dodatkowe pokrowce, właściwe wypełnienie foteli albo nawet podłokietniki dla pasażera, jeśli w danym modelu są one przewidziane.

W tym przypadku ważne jest, że taka rozbudowa nie ogranicza w zauważalnym stopniu dzielności terenowej – to raczej opcja wygodniejszej podróży po mieście pojazdem, który zwykle asfaltu nie widuje.

Więcej rozrywki

O ile na pakiet multimedialny z wielkim ekranem dla pasażera raczej nie należy liczyć, to już całkiem solidne nagłośnienie w systemie 2+1 albo nawet bardziej rozbudowanym znajduje się w ofercie standardowych akcesoriów wielu znanych producentów. I mowa tu o naprawdę dobrze dobranych głośnikach, które dają świetne pasmo przenoszenia i sporą moc.

Do tego rozrywkę będzie zapewniał też inny styl podróży, a więc opcja zabrania ze sobą tego, co musi być pod ręką. Dlatego również w pojazdach terenowych można bez trudu zamontować sporą liczbę pojemnych kufrów bagażowych albo dedykowanych, albo w jednym z paru standardów montażu. Jazda po wertepach to przyjemność sama w sobie, ale nie każdy ma bezdroża zaraz za bramą domu, tak samo jak trzeba powiedzieć wyraźnie, że na dobrym sprzęcie to i asfalt może dać sporo zabawy.

Artykuł przygotowany przy współpracy z partnerem serwisu.

Powiązane treści