13 sierpnia 2022

Dobre i tanie kaski motocyklowe – czy cena może iść w parze z jakością?

Kask to jeden z podstawowych atrybutów każdego motocyklisty – to element, który może uratować zdrowie i życie podczas wypadku. Warto więc już na samym początku swojej przygody z jednośladami zainwestować w produkt wysokiej jakości.

Czy można kupić dobry kask motocyklowy w niskiej cenie?

Na zdrowiu nie powinno się oszczędzać – choć to stwierdzenie, z którym ciężko się nie zgodzić, idąc tym tokiem myślenia, należałoby założyć, że najlepszy kask motocyklowy to po prostu ten najdroższy. Czy zawsze tak jest? Niekoniecznie – często cena produktu dyktowana jest nie przez jego cechy czy funkcjonalność, a jedynie przez znaną markę i logo. Szukając oszczędności, warto zastanowić się nad propozycjami z niższej półki cenowej. Należy jednak zwrócić szczególną uwagę na jakość wykonania, wykorzystane materiały i standard zabezpieczenia. Na szczęście bez problemu można znaleźć tanie kaski motocyklowe, które doskonale spełnią swoją funkcję, nie odbiegając niczym od droższych modeli. Warto dowiedzieć się, jak skutecznie połączyć cenę z jakością.

Funkcjonalność kasku to podstawa

Jakimi kryteriami należy się kierować przy wyborze odpowiedniego kasku? Podstawowe kwestie to wysoka jakość materiałów, a także zgodność z obowiązującymi normami. Istnieje kilka różnych rodzajów homologacji – ECE R22.05, SHARP, DOT czy Snell. Dwa ostatnie są stosowane głównie na rynku amerykańskim; SHARP to z kolei uzupełnienie europejskich testów ECE. Warto zaznaczyć, że jedynie kaski spełniające wymogi ECE R22.05 mogą być używane podczas jazdy motocyklem na terenie Unii Europejskiej. Oprócz samych certyfikatów liczą się również cechy takie jak widoczność, wentylacja, wyściółka kasku czy stopień redukcji hałasu.

Dobra widoczność

Szerokie pole widzenia to podstawa dla każdego motocyklisty. Kask, którego wizjer ogranicza widoczność, będzie negatywnie wpływać na komfort oraz bezpieczeństwo – warto dokładnie sprawdzić wybrane produkty pod tym kątem.

Wentylacja

Odpowiedni system wentylacyjny znacząco zwiększa wygodę podczas jazdy. Skuteczne rozwiązania z tego zakresu zapobiegają m.in. parowaniu wizjera, a przy tym zapewniają dobry przepływ powietrza.

Wyściółka kasku

Jest to element przylegający bezpośrednio do głowy – warto zadbać, by był on wykonany z dobrej jakości materiałów. Najlepszym wyborem będą wyściółki z właściwościami antybakteryjnymi.

Redukcja hałasu

Dużej prędkości często towarzyszy ogromny hałas – problem ten jest szczególnie dotkliwy na motocyklu, gdzie nie możemy liczyć na wygłuszenie wynikające z konstrukcji pojazdu. Przy wyborze kasku warto więc zwrócić uwagę na aerodynamikę skorupy oraz jakość materiałów. Za wygłuszanie hałasu odpowiadają również dedykowane rozwiązania opracowywane przez różnych producentów, np. system DAAL.

Artykuł gościnny

Powiązane treści