Jak wiadomo, o obowiązku posiadania OC przez każdego właściciela pojazdu stanowi polskie prawo. Nie ma znaczenia, czy samochód jest użytkowany codziennie, czy też przez większość czasu stoi w garażu lub na podjeździe – kierowca jest zobowiązany do wykupienia stosownego ubezpieczenia. Niestety składki związane z polisą mogą być zatrważająco wysokie, w związku z czym warto dobrze się zastanowić, zanim podejmie się decyzję o wyborze konkretnej oferty.
Przed czym chroni ubezpieczenie OC?
Nawet jeśli nasze doświadczenie w prowadzeniu samochodu jest potężne, przepisy znamy jak mało kto, na dodatek stosujemy się do wszelkich zasad bezpieczeństwa, i tak na drodze może przydarzyć się kolizja. W takich sytuacjach istnieje duże prawdopodobieństwo, że zostaniemy pociągnięci do odpowiedzialności za wypadek i będziemy wezwani do wypłaty odszkodowania na rzecz osób trzecich, które ucierpiały podczas tego zdarzenia. Bez wykupionej polisy takie zadośćuczynienie trzeba pokryć z własnej kieszeni – jeśli jednak posiadamy OC, to ubezpieczyciel umożliwi nam spłatę zobowiązania bez konieczności nadwyrężania domowego budżetu.
Dzięki ubezpieczeniu odpowiedzialności cywilnej możemy zdobyć środki na pokrycie naprawy samochodu, zniszczenia mienia czy też leczenia, jeśli ofiary wypadku doznały tymczasowego lub trwałego uszczerbku na zdrowiu. OC nie zadziała wyłącznie wtedy, kiedy sprawca był pod wpływem substancji odurzających lub gdy spowodował wypadek umyślnie.
Od czego jest uzależniona cena OC?
Warto wiedzieć, że ze względu na polskie prawo zakres ubezpieczenia OC jest dokładnie taki sam we wszystkich towarzystwach ubezpieczeniowych – firmy świadczące takie usługi nie mogą tutaj wprowadzać modyfikacji, ponieważ muszą gwarantować określone warunki. Niemniej kwestią, która może się różnić, jest cena; dzieje się tak głównie dlatego, że wpływ na to ma wiele czynników, m.in.:
• parametry techniczne pojazdu – model, rok produkcji, wiek, przebieg, pojemność silnika. Jak wiadomo, starsze samochody mogą częściej ulegać awarii, z kolei nowsze mogą nakłaniać kierowcę do zbyt brawurowej, nieostrożnej jazdy;
• bezszkodowa jazda – jeśli jak dotąd nie spowodowaliśmy kolizji, możemy liczyć na atrakcyjne zniżki;
• miejsce zamieszkania – uważa się, że w miastach, gdzie panuje większy ruch, liczba wypadków jest zdecydowanie wyższa;
• stan cywilny i posiadanie rodziny – małżeństwo oraz dzieci sprawiają, że kierowca wykazuje się większą ostrożnością;
• wiek oraz doświadczenie za kierownicą.
Tanie ubezpieczenie samochodu – jak wybrać?
Przede wszystkim podejmowanie decyzji o OC nie powinno być zbyt pochopne. Nawet jeśli pierwsza napotkana oferta będzie nam się wydawała korzystna, to zdecydowanie warto jeszcze przejrzeć co najmniej kilka innych, żeby się upewnić, że nie tracimy żadnej ciekawszej propozycji. Koniecznie trzeba przy tym zwrócić uwagę, czy dany ubezpieczyciel proponuje jakieś zniżki i inne udogodnienia dla swoich klientów, szczególnie jeśli ci po roku zdecydują się przedłużyć umowę na OC.
Oczywiście zapoznawanie się z ofertą wielu towarzystw ubezpieczeniowych jest bardzo czasochłonne i żmudne, a nie zawsze możemy sobie pozwolić na dłuższe poszukiwania. Dlatego też w razie potrzeby możemy skorzystać z wygodnego narzędzia, czyli kalkulatora OC. Po wpisaniu wszystkich podstawowych danych możemy uzyskać zestawienie najatrakcyjniejszych opcji i tym samym wybrać najlepszą.