7 kwietnia 2021

Jak często robić przegląd samochodu?

Przegląd pojazdu to jeden z podstawowych obowiązków każdego kierowcy, który nakładają na niego przepisy prawa. Mowa o tak zwanych przeglądach okresowych, wykonywanych na stacjach diagnostycznych, których częstotliwość determinowana jest między innymi przez wiek pojazdu oraz rodzaj napędu. Warto jednak samodzielnie zadbać o samochód i nie poprzestawać jedynie na obowiązkowych przeglądach, ale wybrać się do warsztatu mechanicznego, aby sprawdzić stan techniczny auta.

Przegląd okresowy

Przegląd okresowy, poza obowiązkowym, powinniśmy wykonywać co najmniej raz w roku. Niektórzy wybierają okres jesienny, inni z kolei wolą sprawdzić samochód bezpośrednio po zakończeniu zimy. Obie pory są dobre, a wybór konkretnej zależy między innymi od intensywności korzystania z samochodu czy własnych preferencji. Podczas tego rodzaju badania dobrze jest zwrócić uwagę na wszystkie najistotniejsze instalacje.

Oprócz wymiany oleju czy filtrów, co jest czynnością standardową, warto zwrócić uwagę na układ hamulcowy, czyli na klocki, tarcze oraz poziom płynu. To bardzo ważne aspekty, znacząco wpływające na bezpieczeństwo jazdy. Jeśli auto wyposażone jest w klimatyzację, wówczas co najmniej raz w doku dobrze jest ją sprawdzić oraz oczyścić. W realizacji wszelkich obowiązków serwisowych pomocny będzie kredyt gotówkowy.

Przed wyjazdem

Oprócz corocznego przeglądu pamiętajcie o sprawdzeniu samochodu, jeśli wybieracie się w dłuższą podróż. Wówczas warto przejrzeć pojazd gruntownie. Pozwoli to uniknąć przykrych niespodzianek w trasie, szczególnie jeśli planujecie jechać do innego kraju. Usługi serwisowe czy naprawa auta może się tam okazać nie tylko kosztowna, ale także bardzo kłopotliwa, a na urlopie przecież chcemy odpocząć, a nie zajmować się rozwiązywaniem problemów.

Przed podróżą dobrym rozwiązaniem będzie odwiedzenie zaprzyjaźnionego warsztatu samochodowego i poproszenie mechaników o kompleksową ocenę stanu technicznego. Sprawdźcie także stan opon, poziom wszystkich płynów eksploatacyjnych, a także poprawność działania kluczowych instalacji i systemów. Dobrze jest wyposażyć się w komplet zapasowych żarówek, które mogą przepalić się w najmniej spodziewanym momencie.

Przegląd na już

Inną kwestią jest przegląd wykonywany w sytuacji, w której coś w aucie stuka, piszczy lub trze. To najczęstsze przypadki wizyt w warsztatach samochodowych. Część osób postanawia samodzielnie zdiagnozować przyczynę, korzystając na przykład z porad zamieszczanych w internecie. Z jednej strony to oszczędność czasu i pieniędzy, z drugiej jednak – jeśli nie macie wiedzy technicznej, tego typu ingerencja może przynieść więcej szkody niż pożytku.

Najlepiej wybrać się do mechanika, który szybko i precyzyjnie zdiagnozuje przyczynę niepokojących dźwięków, a przy okazji gruntownie sprawdzi pojazd. Jeśli na drodze do skorzystania z tego rodzaju usługi stoją przejściowe problemu finansowe, z pomocą przyjdzie kredyt gotówkowy. W warsztacie warto także poprosić o dodatkową diagnostykę komputerową, co pozwoli na wczesne wykrycie usterek.

Treść promocyjna.

Powiązane treści